Kraków to idealne miejsce na biznes?
Biuro prasowe UMK potrafi zaskoczyć. Oto dziś w skrzynce znaleźliśmy wiadomość, w której donosi – nie bez nuty – samozadowolenia, iż Kraków to idealne miejsce na biznes. Wiadomość, co może was zaskoczyć, ma podstawy i nie jest publicystyką. Oto ona:
Kraków otrzymał kolejne wyróżnienie będące dowodem na to, że stolica Małopolski ma doskonały klimat do lokowania i rozwoju biznesu. Chodzi o nagrodę CEE Shared Services And Outsourcing Awards wręczoną 5 lutego podczas prestiżowej gali w Warszawie. Otrzymały ją firmy, miasta i ludzie za wyjątkowe osiągnięcia w sektorze usług dla biznesu. Kraków został wyróżniony w kategorii Najlepsze Miasto Roku – Polska.
W uroczystości wzięli udział menedżerowie z 21 krajów z Europy Środkowo-Wschodniej, Europy Zachodniej, Skandynawii, Stanów Zjednoczonych i Indii. Jury doceniło ugruntowaną już pozycję Krakowa, a także wspólne działania instytucji naukowych, okołobiznesowych oraz Miasta na rzecz budowania przyjaznego klimatu dla inwestycji. Nie bez znaczenie jest również fakt, iż zatrudnienie w sektorze SSC/BPO wzrosło w Krakowie o 50 % w zaledwie 2 lata. Dla porównania, średnia światowa wynosi około 11%.
Kraków – Idealne miejsce na biznes?
Firmy działające w branży nowoczesnych usług coraz chętniej lokują swoje siedziby pod Wawelem, a te istniejące dobrze czują się w stolicy Małopolski i wciąż rozwijają swoją działalność. W ciągu 2014 roku w krakowskim sektorze nowoczesnych usług powstało ok. 6 tys. nowych miejsc pracy. Obecnie w niemal 100 działających w Krakowie firmach zatrudnionych jest 38 tys. osób. Z Krakowa świadczone są usługi dla 94 krajów w 36 językach. Roczna sumaryczna wartość ekonomiczna tworzona przez sektor w Krakowie to 4 655 mln zł (źródło: ASPIRE Market Survey 2014). Zlokalizowane w Krakowie centra nowoczesnych usług biznesowych rozwijają się nie tylko pod względem liczby pracowników, ale też złożoności obsługiwanych procesów.
Według prognoz sektor outsourcingu nadal będzie się rozwijał. W 2015 r. przewiduje się, że zatrudnienie w sektorze przekroczy liczbę ok. 40 tys. zatrudnionych, a szacuje się, że na początku 2016 r. będzie to 45 tys. (źródło: ASPIRE IT & Business Services Centres Timeline, 1993-2014).
Dodajmy, że Kraków utrzymał 9. miejsce w najnowszym rankingu Tholons „Top 100 Outsourcing Destinations 2015″ wśród 100 najlepszych destynacji dla outsourcinguSERWIS INFORMACYJNY UMK poniedziałek, 16 lutego 2015 r. na świecie. Tym samym stolica Małopolski pozostaje nieprzerwanie najlepszym miejscem w Europie dla lokowania tego typu inwestycji.
Źródło: inf. prasowa UMK.
–1 Komentarz–
świetne miejsce na wyzysk, a nie na biznes, wiem co mówię