Krakowianie coraz bardziej aktywni społecznie
Prawie 500 osób skorzystało z oferty Centrum Obywatelskiego w pierwszych pięciu miesiącach od jego otwarcia. Mieszkańcy Krakowa coraz mocniej angażują się w działania na rzecz lokalnego otoczenia.
Debaty i spotkania dla aktywnych Krakowian
Przyszłość krakowskich dzielnic, walka ze smogiem, rola Rynku Głównego – to tylko niektóre tematy, które są podejmowane w Centrum Obywatelskim. Aktywni mieszkańcy Krakowa, a także grupy nieformalne oraz organizacje pozarządowe uczestniczą w debatach, forach współpracy międzysektorowej, spotkaniach networkingowych z osobami ze świata mediów, decydentami samorządowymi, liderami społecznymi. Wszystko po to, aby w Krakowie tworzyć przyjazną,inspirującą przestrzeń do zmiany lokalnej.
Zaangażowanie na rzecz najbliższego otoczenia przyjmuje zróżnicowane formy. Mieszkaniec dzielnicy może np. zwołać sąsiadów, przyjaciół z okolicy i podjąć działania, aby przebudować ulicę lub zorganizować piknik. W Centrum Obywatelskim raz w miesiącu odbywają się spotkania „Aktywnych mieszkańców”, gdzie każdy ma szansę przedstawić pomysł oraz zarazić nim innych. Przestrzenią do poznania narzędzi przydatnych w animowaniu zmian społecznych są z kolei „Inspiratoria”. Lokalni aktywiści mogą tu poznać np. metody przeprowadzania spaceru badawczego. Ponadto w Centrum Obywatelskim odbywają się spotkania networkingowe z udziałem osób publicznych, m.in. dziennikarzy, polityków. Powyższe działania mają spowodować przepływ wiedzy, kontaktów i inspiracji oraz wspierać akcje społeczne.
W kierunku silnego III sektora
Silne społeczeństwo obywatelskie cechują rozwinięte i prężnie działające organizacje pozarządowe. Krakowskie NGO-sy mogą skorzystać z doradztwa, a także sali na duże i małe spotkania, miejsc do pracy z dostępem do komputera oraz internetu.
W sali konferencyjno–szkoleniowej Fundacja Pani Róża organizowała warsztaty aktywizacyjne dla bezrobotnych kobiet, odbywały się w niej wykłady dotyczące zdrowia prowadzone przez przedstawiciela Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę, Fundacja Optimum Pareto zrealizowała konferencję podsumowującą jeden z projektów, które prowadziła. A to tylko kilka przykładów wydarzeń realizowanych w CO. W zeszłym roku w ciągu czterech miesięcy było ich ponad czterdzieści! – mówi Anna Łabno–Kucharska, która w Centrum Obywatelskim prowadzi Inkubator NGO.
Organizacje pozarządowe mogą skorzystać z szerokiej oferty szkoleniowej. Do tej pory największym zainteresowaniem cieszyły się tematy dotyczące księgowości, promocji wydarzeń i zarządzania wolontariatem. Na niektóre szkolenia liczba chętnych kilkukrotnie przekracza liczbę miejsc, co pokazuje ogromne zapotrzebowanie NGO-sów na specjalistyczną wiedzę– dodaje Agnieszka Kałużna, specjalistka ds. rozwoju i edukacji w Centrum Obywatelskim.
Biuro Pośrednictwa Wolontariatu
Pomoc dzieciom w nauce, dotrzymywanie towarzystwa osobom starszym, wsparcie przy organizacji konferencji bądź prowadzenie działań promocyjnych – to przykłady zadań, które można pełnić w ramach wolontariatu. W Centrum Obywatelskim działa Biuro Pośrednictwa Wolontariatu, które pomaga w nawiązywaniu współpracy pomiędzy mieszkańcami Krakowa zainteresowanymi taką aktywnością społeczną a placówkami, które potrzebują ich pomocy.
Informacje o Centrum Obywatelskim
Centrum Obywatelskie prowadzi kolektyw trzech organizacji: Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska, Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie oraz Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych w okresie 03.08.2015 – 31.12.2016 r.
Projekt „Centrum Obywatelskie” jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Tekst: Magdalena Lis, “Centrum Obywatelskie”
Zdjęcia: Małgorzata Spasiewicz-Bulas
–0 Komentarz–