Dlaczego każdy krowodrzanin powinien oddać głos w budżecie obywatelskim?
Niewielki Czersk, w którym byłem na spotkaniu autorskim z książką “Biserka”, przeznacza na budżet obywatelski niemal milion złotych. Niewiele? To 1% budżetu gminy. Warszawa „daje” 58 milionów złotych, przy budżecie miejskim rzędu 14,6 mld złotych.
Krakowscy projektodawcy i głosujący nie tracą jednak czasu, bo bez względu na formalną wysokość środków, najpopularniejsze projekty wcześniej czy później trafiają do realizacji. Tak stało się z Bagrami i Zakrzówkiem. Tak stało się z naszym Parkiem Krakowskim (mimo że dostał „zaledwie”dziewiąte miejsce, decydenci zobaczyli, ile % krowodrzan go poparło!). Tak już w tej edycji stać się może z interesującym projektem Park Rzeczny Ogród Płaszów, a w naszym rejonie – z Młynówką Królewską. Z pobieżnej analizy wynika, że największe przebicie mają kolejno projekty ekologiczne, edukacyjne i ścieżki rowerowe
Krowodrza (31 tysięcy stałych mieszkańców) nie wydaje się być wyludniona, ale tylko gdy uwzględnić wynajmujących mieszkania i studenckie kwartały. „Babilon”, „Straszny Dwór” oraz inne akademiki UJ czy AGH o równie wdzięcznych nazwach. Podczas organizowanego przez radnego Przemysława Łukasika spaceru po Krowodrzy, spotkałem panią Romę, mieszkankę ulicy Lea. Wskazała na nową nakładkę i sąsiadujący z nią stary chodnik. „Dokończcie coście zaczęli”. A mi stanął przed oczami budżet naszej dzielnicy. Dopiero w tym roku kończymy podjętą z własnych środków przebudowę Szymanowskiego i zwolnione w kolejnych latach środki można będzie przeznaczyć na remonty chodników w najbardziej potrzebujących okręgach. A i tak na poziomie dzielnicy cudów nie ma. Cuda to są w mieście.
We wspomnianym Czersku nie dość, że do wydania jest niemal milion złotych, to jeszcze gmina została podzielona na tzw. okręgi konsultacyjne. Sprowadza się to do tego, że liczebniejsze wsie nie będą mogły przegłosować tych mniej zaludnionych, każdy zdecyduje o wydaniu środków w swojej najbliższej okolicy. Dzielni Krowodrzanie stanowią 4-5% populacji mieszkańców Krakowa, ale pomóc może determinacja, pomysłowość i frekwencja. Wkrótce przyzwyczaimy się do tego, że jeździmy świeżo wyremontowaną Czarnowiejską, Piastowską, Litewską czy Wójtowską. Koniunktura na kolejne realizacje może się skończyć, jeżeli jej nie pomożemy. Jak? Głosując w budżecie obywatelskim 2016.
W tym roku zmienialiśmy zakres projektu trasy rowerowej w BO pn. „Łączymy Parki Krakowa” (nr 5 na liście), który startuje już trzeci raz. Najtrudniejszy odcinek trasy rowerowej wzdłuż Kijowskiej, od Czarnowiejskiej do Kazimierza Wielkiego, zostanie zrealizowany ze środków miejskich. Nie ma większej satysfakcji dla projektodawcy. „Daj Mi szansę, wypełnij kupon”, mówi w żydowskiej anegdocie Pan, Poruszyciel, do wierzącego Mu, ale biernego dotychczas Mośka. W tym roku „Szkoły Otwarte” (nr 112 na liście), projekt udostępniania boisk, doświetlonych i zabezpieczonych monitoringiem, rozpisany jest na dwie dzielnice. Naszą niezbyt liczną Krowodrzę oraz najliczniejszy w Krakowie Prądnik Biały (69 tysięcy stałych mieszkańców). Łącznie na cztery placówki. „Szkołę za Murem” ZSOI na rogu Czarnowiejskiej i Kijowskiej, gimnazjum nr 16 na Litewskiej, szkołę podstawową 119 na Azorach (ul. Czerwieńskiego) oraz SP 58 z ulicy Pigonia, blisko Dworku Białoprądnickiego i Parku Kościuszki
Głosując solidarnie na te cztery szkoły, mamy sporą szansę, tym bardziej że budżet przedsięwzięcia nie jest relatywnie wysoki (320 000 złotych). Krowodrza i Biały Prądnik połączone razem to bodaj najsilniejszy liczbą głosów okręg. Mogą głosować nasi krowoderscy studenci oraz wszyscy najemcy mieszkań, na podstawie deklaracji o zamieszkaniu. Również dla nich jest Młynówka Królewska z tak potrzebną rewitalizacją, ogólnodostępne boiska ulepszone dzięki projektowi „Szkoły Otwarte” czy trasy rowerowe w ramach „Łączymy Parki Krakowa”. A relatywnie niska frekwencja jest paradoksalnie dodatkową szansą, jeżeli zmobilizujemy się co najmniej tak, jak rok temu!
Głosowanie online trwa od 18 do 30 czerwca. Uczynić mogą to wszyscy już od 16. roku życia! Radny Marcin Grega w swoim artykule w Wiadomościach Lokalnych pisał sporo o miejscach, gdzie można oddać głos, jeżeli ktoś nie może tego zrobić w domu w Internecie. Szczególnie krowoderscy seniorzy, którzy tak wsparli nas w głosowaniu na Park Krakowski, w wyznaczonych dniach i godzinach mogą liczyć na pomoc pracowników Krowoderskiej Biblioteki Publicznej (Królewska 59, Sienkiewicza 2 i 2a), Klubu Paleta (Wrocławska 91), MOPS (Aleje Słowackiego 46). Zapraszamy też do nas do Dzielni, Kazimierza Wielkiego 112!
Łukasz Mańczyk
radny Krowodrzy, V Dzielnicy Miasta Krakowa
przewodniczący Komisji Infrastruktury Komunalnej
lukasz.manczyk@gmail.com
tel. 502 952 751
Trzy wybrane projekty ogólnomiejskie dotyczące Krowodrzy:
Rewitalizacja Parku Młynówka Królewska (nr 52 na liście ogólnomiejskiej):
https://budzet.dialoguj.pl/projects/972-rewitalizacja-parku-mlynowka-krolewska
Łączymy parki Krakowa (nr 5 na liście ogólnomiejskiej):
https://web.facebook.com/laczymyparkikrakowa/
https://budzet.dialoguj.pl/projects/1278-laczymy-parki-krakowa-z-dzielnicy- i-iv-v-i-vii-do-ojcowa
Szkoły Otwarte (nr 112 na liście ogólnomiejskiej): https://web.facebook.com/szkolyotwarte
https://budzet.dialoguj.pl/projects/1370-szkoly- otwarte-boiska- dla-krakowian
Pełna lista projektów dostępna online, można je wyselekcjonować według rodzaju zadania i terenu realizacji.
Zdjęcie tytułowe: Edward Tarczałowicz
Teraz Młynówka Królewska czeka na rewitalizację!
Fot. Łukasz Mańczyk.
–1 Komentarz–
Szanowny Panie, mieszkam na Widoku i mam widok na efekt głosowania na budżet obywatelski- amfiteartr rewitalizowany od trzech lat. Zmieniono kilka rzędów starych betonowych płyt chodnikowych na nowsze betonowe płyty chodnikowe i…nic więcej. Jak straszyło tak straszy. Kolejny efekt obywatelskiej aktywności to język angielski pięć razy w tygodniu. Pięć, ale na klasę, nie na grupę, więc godzin jest nadal tyle , ile było. Jestem jednak całym sercem za ochroną Młynówki i mimo wszystko mam nadzieję, ę tym razem się uda!