Irlandczycy zebrali 2,5 miliona dolarów, żeby odwdzięczyć się za 170 dolarów pomocy sprzed 173 lat
Wielki głód w Irlandii: Historia nie jest z Krakowa, ale należy do tych, które warto znać. A Krowa nie lubi się nudzić. Światowe media obiegła właśnie informacja o tym, że Irlandczycy postanowili odwdzięczyć się amerykańskim Indianom za pomoc, którą otrzymali w czasach Wielkiego Głodu. W 1847 roku jedno z plemion wysłało na Zieloną Wyspę 170 dolarów wsparcia. Irlandczycy zebrali już 2,5 miliona.
W połowie XIX wieku Irlandia cierpiała z powodu Wielkiego Głodu, który został sztucznie wywołany przez okupujących wyspę Anglików. To jedna z największych narodowych traum tego sympatycznego kraju, co nie może dziwić. W wyniku głodu zmarło tam około miliona osób. Było to wtedy 10 proc. populacji wyspy. Kolejne 2 miliony wyemigrowały do USA. I w tych bardzo trudnym dla kraju czasie amerykańscy Czoktawowie zrobili zrzutkę i wysłali Irlandczykom 170 dolarów pomocy. Po przeliczeniu na dzisiejszą wartość pieniądza, byłoby to 5 tys. dolarów amerykańskich.
Kilka osób w Irlandii przypomniało sobie o tej historii, kiedy dowiedzieli się, że pandemia koronawirusa oraz związana z nią kwarantanna, szczególnie mocno uderzyła w mieszkańców indiańskich rezerwatów w Stanach Zjednoczonych. Postanowili się więc zrewanżować za pomoc, którą ich przodkowie otrzymali ponad 170 lat temu. Zrobili to za pośrednictwem zbiórki, którą niedawno uruchomiono w portalu GoFundMe.
Inicjatorzy akcji z pomocą mediów społecznościowych i tradycyjnych przypomnieli historię z czasów Wielkiego Głodu i zaapelowali do rodaków, by ci wpłacali pieniądze dla Indian. – Z Irlandii, 170 lat później, odwdzięczamy się za Waszą przysługę! To dla naszych braci i sióstr Rdzennych Amerykanów w chwili potrzeby – napisała jedna z osób, które postanowiły wesprzeć zbiórkę.
Do wczoraj zebrano już 1,5 miliona dolarów, a cel określano na 2 miliony. W chwili, kiedy to piszę, na koncie zbiórki jest 2,5 miliona dolarów. Aktualny cel to 3 miliony i można zakładać, że niedługo „pęknie”. Pieniądze mają trafić do Nawahów oraz plemienia Hopi.
Dwa lata temu premier Irlandii Leo Varadkar zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu stypendialnego, który pozwoli młodzieży z indiańskich rezerwatów studiować na „Zielonej Wyspie”.
Fot. Christian_Birkholz / Pixabay / Wielki Głód w Irlandii.
[Wpis edytowany. Poprawiony został błąd dotyczący organizatora zbiórki.]
–2 komentarze–
Angole traktowali Irlandczyków naprawdę źle, ale nie byli winni klęski głodu. Raczej zaraza ziemniaczana z Ameryki.
Na początku Brytyjczycy nawet pomogli ale gdy problemy się przedłużały to się przestali interesować.
a Wy ile chcecie zebrać – Tak z ciekawości .