Kraków miał burmistrza, który organizował orgie, kradł i mordował
Gdyby nie zachowały się relacje naocznych świadków, to Erazm Czeczotka-Tłokiński przeszedłby do historii jako wybitny samorządowiec, by nie powiedzieć mąż stanu. Sądzono by go bowiem po pozorach, a te wyglądają imponująco. Przez 40 lat był radnym. Trzy razy zajmował fotel burmistrza. Od króla otrzymał szlachectwo. Relacje się jednak zachowały. Świadkowie opowiedzieli nieco inną historię. Taką: złodziej publicznego, gwałciciel i morderca.
Relacje o Erazmie Czeczotce, który rządził i trząsł Krakowem w XVI wieku, zebrał Józef Muczkowski w wydanej jeszcze przed II wojną światową książeczce “Krwawy burmistrz. Kartka z dziejów mieszczaństwa krakowskiego w XVI wieku”. Rzecz jest warta uwagi i bardzo ciekawa. Autor przedstawia tam nie tylko historię Tłokińskiego, ale też to, jak żyło się wtedy w Krakowie.
A było tak, że życie w mieście uprzykrzali szlachcice, studenci i radni.
Czytaj też: Co warto zobaczyć w Krakowie?
O studentach pisał Muczkowski, że “są nadzwyczaj rozwiąźli, zuchwali, włóczą się po szynkach, oddają się pijaństwu i haniebnej rozpuście. Zabijaki, mordercy, skłonni do burd, zaczepiają mieszkańców Krakowa i osoby duchowne. Następstwem tego jest, że ludzie świeccy tych studentów ranią i zabijają. Studenci pieniądze dane im przez rodziców na naukę w sposób haniebny marnują, nie obracając ich na kupno książek, lecz albo na garbatki i strojne opończe i jedwabne barwne kaftany, albo też na wyuzdane rozkosze, albo wreszcie na kupno broni. Nie słuchają ani rektora Akademji, ani seniorów burs, nie słuchają władzy i często się przeciw seniorom burs buntują i dybią na ich życie”.
Zwracał też uwagę na problemy z radnymi:
“Nie lepiej dzieje się na ratuszu krakowskim. Warunki bezpieczeństwa w mieście są wprost okropne. Dniem i nocą powtarzają się gwałty, zabójstwa i mordy, a panowie rajcy nie tylko się o to nie troszczą, ale owszem ukrywają morderców przed okiem sprawiedliwości… Czują się oni bezpieczni na swych stanowiskach, gdyż p. starosta trzyma z nimi kompanją i otrzymuje od nich sute podarunki. To też nic dziwnego, że kradzież grosza publicznego, ściągniętego z nędzy i biedoty miejskiej jest na porządku dziennym. A godność miejska jest bardzo kosztowna, gdyż aby zostać burmistrzem lub innym dygnitarzem miejskim, trzeba się grubo opłacić; ale wydatek ten się sowicie zwróci z darcia skóry z mieszkańców. Urząd radziecki był wprawdzie honorowy, ale przytem bardzo intratny.” A “Rada Miejska, która opanowała całkowicie rządy w mieście nie troszczyła się też wcale o resztę społeczeństwa tzw. pospólstwo, czyli jakbyśmy to dzisiaj nazwali szarego człowieka”.
Erazm Czeczotka znany też jako Mały Borgia z Krakowa
Wśród radnych szczególnie mocno na kartach historii zapisał się jeden. Erazm Czeczotka-Tłokiński, który w radzie siedział przez 40 lat i trzykrotnie sprawował urząd burmistrza. Bywało i tak, że odpowiadał też za miejską straż, którą wykorzystywał do załatwiania prywatnych porachunków.
Gdyby nie współcześni, Czeczotka zostałby zapamiętany jako odpowiedzialny mąż stanu, który w radzie spędził aż cztery dekady. Zachowały się jednak relacje opisujące poczynania burmistrza Czeczotki i do historii przeszedł jako “Krwawy burmistrz” lub “Mały Borgia z Krakowa”. Powodem było to, że łączył legendarne zamiłowanie do kobiecych wdzięków oraz publicznego grosza i urzędowych przywilejów, a jednocześnie był mordercą sądowym. I wszystko uchodziło mu na sucho.
Popularyzatorzy historii przypominają więc za każdym razem, że w swoim domu, który mieścił się na rogu św. Anny i Wiślnej – tam gdzie dziś jest lokal “Czeczotka” – urządził łaźnie, w których organizowano orgie min. z udziałem znudzonych życiem krakowskich mieszczek. I nie tylko. Potwierdzają to zapisy ksiąg parafialnych, ponieważ zainteresowany sprawą biskup Filip Padniewski nakazał księżom jej zbadanie. Ustalono – cytuję za Muczkowskim – że “burmistrz Czeczotka jawnie utrzymuje kilka nałożnic, płodząc z nimi dzieci i że w domu swem utrzymuje łaźnię, w której się z publicznymi dziewkami kąpie, nie pomnąc na wstyd i bojaźń pańską”.
Głośne były sprawy, w których Czeczotka wykorzystywał miejskie służby i sądy do załatwiania prywatnych spraw. Tak było między innymi w przypadku magistra Akademii Krakowskiej, który odbił mu jedną z kochanek i wystawił za drzwi jej mieszkania. “Mały Borgia z Krakowa” uknuł wtedy intrygę, której efektem było ścięcie Franciszka Wolskiego. Zrobiono to naciągając prawo, więc rozzłoszczeni studenci urządzili demonstracje pod oknami radnego i wybili mu szyby w oknach.
Strata dla Czeczotki była jednak niewielka, bo wprawiono je z powrotem na koszt miasta. Uzasadniono to tak, że szkody zostały spowodowane w związku z pełnieniem miejskiej funkcji.
Innym razem Erazm Czeczotka wraz ze strażą ratuszową uprowadził z Grzegórzek Małgorzatę Kucharzową. Była to kobieta bardzo atrakcyjna i wpadła burmistrzowi w oko, ale przeszkodą był jej mąż. Problem rozwiązano tak, że Kucharzową porwano z domu i zamknięto na ratuszu. Rzecz usprawiedliwiono stawiając małżeństwu zarzuty kradzieży. Co każe zapytać, dlaczego w takim wypadku zamknięto tylko ją, a Pawła Kucharza zostawiono na wolności. To wyjaśnia Muczkowski: “tutaj nie szło o ukaranie sprawcy kradzieży majątku gminnego, lecz raczej o to, aby p. Kucharzową sprowadzić na ratusz, gdzie Czeczotka był panem wszechwładnym i mógł z nią uczynić, na co mu tylko jego gorąca krew pozwalała”.
Wydzierżawił za 80, oddał za 300
Równie energicznie poczynał sobie Czeczotka, kiedy chodzi o czerpanie prywatnych korzyści z miasta. Muczkowski opisuje na przykład, jak Erazm Tłokiński gospodarzył w szpitalu ubogich studentów św. Rocha. Ten został ufundowany przez Hinczę z Rogowa. Według założeń miało tam być miejsce dla 70 chorych. Każdemu przysługiwały dwa floreny na jedzenie i beczka piwa tygodniowo. Czeczotka, który był prowizorem instytucji, utrzymywał jednak tylko kilkunastu chorych i nie dawał im piwa, a jedynie wodę. Na jedzenie dostawali – opisuje Muczkowski – połowę tego, co założono. A co działo się z resztą pieniędzy? Najpewniej zasilała budżet prowizora, który musiał utrzymać łaźnię.
Zachowała się lista oskarżeń, którą pod adresem Erazma wystosował jeden z radnych; ten za ich prawdziwość ręczył życiem. A dokładnie: zgadzał się, że jeżeli któregoś z zarzutów nie dowiedzie, to król będzie mógł wydać go na ścięcie. Na liście jest zbudowanie kramów, z których później sam zyski ciągnął. Dzierżawa wsi za 100 złotych, która przynosiła 1000 złotych zysku i dzierżawa wagi miejskiej, za którą zapłacił 80 złotych, a później poddzierżawił dalej za 300 złotych.
Można zapewne powiedzieć, że nic w tym zaskakującego nie ma, bo sprawy w Polsce toczą się w takim rytmie od co najmniej 500 lat i można się było przyzwyczaić. Można jednak powiedzieć także, że da się też inaczej. W czasach Czeczotki żył na przykład niejaki Jan Abraham Ezofowicz. Ten dzierżawił cła królewskie w Kownie i kiedy zorientował się, że dochód 10-krotnie przewyższa koszty, które ponosi, zwrócił je Koronie prosząc, by w zamian powierzono mu funkcję administratora.
Ale wracając do zarzutów, to sprawa skończyła się tak, że winy Czeczotki się nie dopatrzono, a oskarżający radny Haller musiał przeprosić. Nie była to pierwsza sprawa, w której Czeczotka wywinął się od oskarżeń. Muczkowski dużo miejsca poświęcił na wyjaśnienie, jak w jego wypadku działał wymiar sprawiedliwości. Zrobił to, ponieważ najwięcej do historii Czeczotki wnoszą dwie relacje. Jedna jest anonimowym pamiętnikiem mieszczanina krakowskiego. Druga to listy kuzyna Franciszka Wolskiego. Można je więc podejrzewać o stronniczość, na co autor „Krwawego burmistrza” odpowiada pisząc, że zawarte w nich rewelacje znajdują potwierdzenie w księgach miejskich.
W sprawie zabójstwa Wolskiego Erazma Czeczotkę, ale też pomagających mu radnych, uratowały decyzje kilku osób. Między innymi biskupa Filipa Padniewskiego, wojewody Myszkowskiego oraz samego króla Zygmunta Augusta. – Że ta sprawa tak niespodziewanie korzystnie dla Czeczotki i jego kompanów wynikła, nie zdziwi nas, gdy przeczytamy zapiski pisarza miejskiego w rachunkach miejskich. – opisywał autor „Krwawego burmistrza”. I kontynuował: „I tak pod rokiem 1568, a zatem w roku następnym po zabójstwie Wolskiego, czytamy następujące wydatki ze skarbu miejskiego: podarki dane biskupowi krakowskiemu Padniewskiemu «ex certa causa» (sic!), za pewną sprawę puchar srebrny wartości 62 mar. 24 gr. Zygmuntowi Palczewskiemu podstarościemu krakowskiemu 100 fl., temuż za wyświadczenie miastu usługi podczas tumultu i gwałtu scholarów flor. 300”. Pokaźną kwotą z budżetu miasta obdarowano także wojewodę, sędziów, a nawet króla Zygmunta Augusta.
Dopiero Stefan Batory uznał, że wydatki nie miały uzasadnienia.
Kiedy Czeczotka umarł w 1578 roku, z urzędów zdjęto jego rodzinę.
Zarzucono jej machlojki i nadużycia.
–1 Komentarz–
Nihil novi w Krakowie