Joanna Bryg-Stanisławska: Musimy przestać być służalczy wobec turystów
Joanna Bryg- Stanisławska od lat pracuje z anglojęzycznymi turystami, którzy odwiedzają Kraków. Ma bardzo wiele ciekawych obserwacji i diagnoz idących na przekór obiegowym i często powtarzanym opiniom dotyczącym krakowskiej turystyki. Opowiedziała mi o nich w rozmowie, którą odbyliśmy w ogródku niemal pustej restauracji na Rynku.
Gdybyś mogła zwrócić uwagę opinii publicznej na jedną rzecz związaną z turystyką, to co by to było?
Joanna Bryg-Stanisławska: Teraz czy przed pandemią?
Teraz.
Teraz turystyki nie ma. Nie istnieje. Tylko w wakacje mogło być wrażenie, że coś się dzieje, ponieważ pojawili się indywidualni turyści polscy. Ale to skończyło się 1. września.
Jak głęboka jest zapaść branży?
100 proc. I to się stało w kilka godzin. Wtedy, kiedy Stany Zjednoczone zamknęły granicę. Grupy po prostu spakowały się i wyjechały z Polski.
Ludzie, którzy pracowali w turystyce czekają na powrót gości, czy się przebranżawiają?
Różnie. W czekaniu na rozwój wydarzeń pomaga tarcza branżowa. Wszyscy, którzy mieli opłacone ubezpieczenia, mają jakieś wsparcie, które pomaga przetrwać. Część ludzi poszła jednak do innej pracy. Wśród moich znajomych większość z nich trafiło do korporacji. W turystyce ludzie znają języki, więc łatwo im o takie miejsce pracy.
Uważasz, że jest sens myśleć o przenoszeniu turystów z centrum do dzielnic mieszkaniowych, na przykład Nowej Huty? Niedawno ogłoszono taki pomysł.
Ja nigdy nie widziałam sensu w przenoszeniu turystów do dzielnic mieszkaniowych.
Nie opiszę miny, z którą to mówisz, ale jest znacząca.
Zastanawiam się po co?
Jak rozumiem, chodzi o to, że tam gdzie są turyści, są też pieniądze. Trzeba ich więc po mieście rozrzucić i wtedy wszędzie będzie więcej pieniędzy.
Oni tego nie chcą i nie ma takiej potrzeby. Chociaż rozumiem, że jest taka wizja turystyki, w której w Krakowie co 10 minut ląduje, czy może lądował, samolot wypełniony nie tyle turystami, co tysiącami euro. I kiedy na sprawę spojrzeć z tej strony, to pewnie myśli się, że fajnie byłoby pieniądze rozsypać też gdzie indziej.
Urząd rozwój turystyki mierzy jedynie liczbami. Z turystyką jest tym lepiej, im w mieście jest więcej turystów. Żeby tych mogło przybywać, potrzebny jest rozwój bazy noclegowej.
Na razie sprawa się rozwiązała, bo turystów nie ma i nie wiadomo, kiedy będą. W tym momencie przyjazd z Wielkiej Brytanii jest trudniejszy niż był w grudniu. Trzeba być naprawdę zdeterminowanym, żeby zdecydować się do nas przylecieć. Na pogrzeb – może. Ale na zwiedzanie?
A jak widzisz perspektywy na „restart” turystyki?
Nie wiem. Zadawałam sobie to pytanie. Zawsze mówiłam, że żeby turystyka się zatrzymała, to musi przyjść wojna. Musi wydarzyć się coś takiego, co jest nie do pomyślenia. Ale co musi się stać, żeby się odrodziła? Nie wiem. Nie wiem, czy ruszy. Jesteśmy traktowani, jak Europa Wschodnia. Z tym wiążą się uprzedzenia. Na przykład przekonanie o tym, że jest źle w szpitalach, co teraz bierze się pod uwagę.
W ogóle to jest tak, że u nas z turystyki powinny być dużo większe pieniądze.
Potrzeba regulacji
Dlaczego ich nie ma?
Przez brak regulacji rynku usług turystycznych. Deregulacja nie jest po to, żebyśmy my wszystko mogli. Jest po to, żeby inni u nas mogli zagospodarować rynek. Pieniądze mogą przejść zupełnie poza nami. Z grupami przyjeżdżają zagraniczni przewodnicy. Turyści korzystają ze swoich autokarów. Miejsce rezerwują przez swoje biura podróży, a jak hotel jest zarejestrowany za granicą, to nie płaci tutaj nawet podatków. Turyści zostawiają więc u nas głównie pieniądze za piwo i lody. Być może dlatego widzimy tylko to piwo. Jest tłum, a nic z tego nie ma.
A jakby to można było zmienić?
Wprowadzić regulacje.
Jakie?
Mogę mówić na swoim przykładzie?
Tak.
Usługi przewodnickie powinny być regulowane na dwa sposoby. Merytorycznie, żeby trzeba było mieć uprawniania. I fiskalnie, bo to, że ktoś ma uprawnienia nie znaczy, że nie jest w szarej strefie.
To zapewniłoby uczciwą konkurencję. Dziś ci, którzy płacą podatki i składki mają trudniej?
Miejsca pracy byłyby pewniejsze i lepsze. Bardziej przewidywalne. Jednak, żeby tak było, usługi muszą przejść do nas. Nikt sobie z tego powodu źle o nas nie pomyśli, a my zamiast o to zadbać, jesteśmy w punkcie, w którym myślimy tylko o tym, żeby nas doceniono, żeby widzieli jacy jesteśmy fajni. I w związku z tym jesteśmy gotowi dla turystów zrobić wszystko. Nam to nie służy.
“To co się tutaj działo, zrobiliśmy sobie sami”
To jednak może wymagać podniesienia cen. Jest pole, by to zrobić?
Zawsze było. To co się tutaj działo, zrobiliśmy sobie sami. Nie jest tak, że zrobili nam to turyści.
A jak to sobie zrobiliśmy?
Wydawało nam się, że jesteśmy w stanie konkurować tylko ceną i jeżeli będzie tanio, to jest ten argument, który przekona klienta. Jest to logika równi pochyłej, a u nas można było schodzić z cenami bardzo nisko. Dało się, bo ludzie pracowali na śmieciówkach, bez działalności, za napiwki.
Nie turyści są winni, że w meleksach ludzie pracują na prowizjach.
To czym konkurować, jeżeli nie ceną?
Turyści i tak przyjeżdżali. Przyjechaliby niezależnie od tego, czy by było drogo, czy tanio. Jeździło się po całym świecie i to czy piwo kosztowało 10 czy 30 złotych nie miało żadnego znaczenia. Bardzo często goście woleli, żeby było fajnie, elegancko, a nie tanio. Najbardziej obłożone nie były wcale tanie knajpy. Na przykład do Szarej trzeba było zrobić rezerwację, lubili Miód i Malinę. To nam się wydaje, że to są drogie lokale. Dla nich to i tak jest tanio. A dla niektórych bardzo tanio.
Szczególnie, kiedy się zarabia w funtach.
Ja rozumiem, że w rozmowie o tym, chodzi o pytanie, kto będzie tutaj przyjeżdżał i tego mitycznego turystę „premium”, który ma się nagle pojawić. Ale ja nie wiem, jak on ma wyglądać.
Zapewne ma być w garniturze i pod krawatem. Turysta pod krawatem jest mniej awanturujący się.
Być może. Wśród moich klientów był przekrój bardzo różnych ludzi. Do prywatnego samolotu włącznie, kiedy – oczywiście – nie miało żadnego znaczenia, ile i za co się płaci. Trzeba było za coś zapłacić, to płaciło się tyle, ile to kosztuje. Po prostu.
Jakie są jeszcze mity dotyczące krakowskiej turystyki, które cię drażnią?
Ten, który mówi, że do nas się przyjeżdża na tanie piwo. To w ogóle nie ma znaczenia.
To dlaczego się przyjeżdża?
Po historię. Oni o nas wiedzą tyle, że tutaj była II wojna światowa i Holocaust. Nie wiem, jaki to był procent turystyki, ale duży. A jeżeli przy okazji można się napić taniego piwa, to się korzysta.
A wieczory kawalerskie? Utożsamia się je jednak z krakowską turystyką.
Ja ich nie widziałam.
W ogóle?
Oczywiście, że nie w ogóle. Jak przechodziłam przez Mały Rynek to widziałam. Albo kiedy się odbierało grupę na lotnisku i wysiadało takich siedmiu przebranych za pingwinów, to się rzucali w oczy. Ich pamiętam, a mojej 50-osobowej grupy i reszty ludzi w samolocie nie pamiętam.
Faceta przebranego za pingwina albo krowę zawsze zauważysz. Na spacerowicza nie zwrócisz uwagi.
Ważne jest też to, że jeżeli ktoś przyjeżdża tutaj przebrany za pingwina, to wcale nie znaczy, że za pół roku nie wróci na konferencję jako przedstawiciel korporacji. To bardzo często są ci sami ludzie. Po prostu przyjeżdża po coś innego.
Raz jest turystą „premium”, a raz…
…nie premium. Spotykam takich ludzi. Wszystkich drażnią wieczory kawalerskie, ale jak my się zachowujemy?
To jest dobre pytanie. Zrobiłem kiedyś eksperyment i dołączyłem do takiego wieczoru kawalerskiego. Miasto wygląda zupełnie inaczej, kiedy jest się człowiekiem przebranym za pingwina lub krowę. Na przykład Floriańską nie da się przejść, bo na kilkuset metrach jest się kilka razy łapanym za rękaw, by skorzystać z usług prostytutki lub kupić trochę „charlie”.
Wcale mnie to nie dziwi.
Mnie też nie. Ale daje przyzwolenie.
To znaczy, że następnego dnia rano mogę zdjąć koszulkę na Rynku, zamówić piwo i się opalać. Oni tego nie zakładają, kiedy wsiadają w Londynie do samolotu. Przylatują i widzą, że jest przyzwolenie, więc z niego korzystają. Jeżeli byśmy na to nie pozwalali, to by tak nie robili. Brytyjczycy są bardzo karni, kiedy ich się zdyscyplinuje. Gdy są wyznaczone zasady, to ich przestrzegają, Nie robią tego, czego nie wolno.
Uważają, że ich cechą narodową jest grzeczność. Wyrazem tego jest na przykład nabożny stosunek do kolejek.
Brytyjczycy są tak wychowywani. A u nas przestają stać w kolejce i robią co chcą. Uważają, że wolno to robić. To nie jest ich problem. To jest nasz problem, bo to my dajemy na to przyzwolenie.
Czytaj też: Co warto zobaczyć w Krakowie?
Turystów nie da się przenieść na Plac Centralny
Jakie jeszcze mity dotyczące turystyki, które cię drażnią?
Istnieje idea, o której wspomniałeś, że możemy przekierować strumień turystów i ci zamiast pić piwo na Rynku, zaczną pić piwo na Placu Centralnym. Żartujemy z tego na forach branżowych. Zastanawiamy się, jak to będzie zrobione. Czy na przykład będziemy im podstawiać na lotnisko autobusy, które będą ich przymusowo zawozić do Nowej Huty? Ale już mówiąc bez żartów. To jest rzecz nie do zrobienia.
Dlaczego?
Nikt nie przyjeżdża do Krakowa, żeby odwiedzić Nową Hutę.
Może nie wiedzą, że jest Nowa Huta.
Nawet jak wiedzą, to są zawiedzeni. Nowa Huta jest trudnym tematem, także dla nas. Byłam z turystami w Nowej Hucie, także ze znajomymi z zagranicy. Oni mają wizję nas z tamtych czasów i ona się w ogóle nie składa z naszym obrazem nas z tamtych czasów. Wszyscy są rozczarowani.
Mam podobne doświadczenia. Dla mnie to historia. Dla ludzi, którym pokazywałem Nową Hutę, jest to sympatyczna dzielnica mieszkaniowa. Mówili, że widać, że dobrze się w niej mieszka, ale pytali, co jest w tym wyjątkowego? Dzielnica mieszkaniowa, ale co z tego?
No właśnie, co z tego? Być może dałoby się pokazać schrony. Ale zobacz na inne skrajnie turystyczne miejsca, które są w pobliżu. Prawie wszyscy turyści odwiedzający Kraków, jadą na wycieczkę do Wieliczki. Tam widzą kopalnię, ale samo miasto już ich w ogóle nie interesuje. Dwie przecznice od muzeum prawie nie ma turystów.
Z tego co mówisz wynika, że na to, kiedy turyści wrócą, nie mamy za bardzo wpływu.
Nie mamy. Państwo może ma jakiś wpływ, bo dużo zależy od tego, co się będzie działo na granicach. Ale miasto? Niewiele może zrobić.
Jednak próbuje. Kraków zaprasza turystów krajowych. Słusznie?
Słusznie. Innych nie będzie. Niech przyjadą nasi. Tylko trzeba pamiętać, że wiele firm nie przeżyje kolejnego lata bez dochodów.
Turyści z Polski nie zrekompensują strat
Jest szansa, żeby turyści z Polski zrekompensowali straty?
Żadnej. Pod tym względem wracamy do lat 90. Będziemy mieć szczęście, jeżeli będziemy mieć dobry rok z lat 90. Nie ma grup, a jak nawet będą to mniejsze.
Zostajesz człowiekiem, który ma za zadanie postawić turystykę na nogi. Co robisz?
Musiałabym się nad tym bardzo zastanowić. To nie jest decyzja dla jednego człowieka. Potrzebny byłby zespół ekspertów praktyków. Ludzi, którzy ryzykują własne pieniądze i utrzymują z tego rodziny, tworzą miejsca pracy, a przez to rozumieją turystykę. I ich należałoby posłuchać.
O co ich pytasz? Dobre pytanie jest czasami więcej warte od odpowiedzi.
Niesamowicie trudne pytanie. Podobno obudzimy się w nowym świecie i nie wiemy, jak on ma wyglądać. W jakim świecie będziemy żyli? Na czym ma polegać nowy ład, który nas czeka? Może być inaczej niż było dotąd. Może trzeba czekać. Ale jest pytanie, jaki będzie koszt czekania.
Załóżmy, że za jakąś chwilę wszystko wróci do stanu sprzed pandemii. Co byś zmieniła?
Regulacja, regulacja, regulacja. Przy czym to są często zadania dla władz centralnych. To spowodowałoby, że miejsca pracy w turystyce byłyby lepsze. Ale też wpływy byłyby wyższe. Rozumiem bowiem, że chodzi nie tyle o większą liczbę turystów, co o to, by więcej zarabiać?
Stale deklaruje się jednocześnie wzrost i ilościowy, i jakościowy.
To jest bez sensu. Potrzebujemy takich zmian, które spowodują, że pieniądze z turystyki będą zostawały tutaj. Nie chodzi o to, żeby bilety były bardzo drogie. Chodzi o to, żebyśmy to my je sprzedawali i żebyśmy my na nich zarabiali. Żeby nie było tak, że ludzie płacą za miejsce w hotelu, który większość podatków płaci za granicą. Trzeba też poświęcić uwagę na zrozumienie interesów internetowych, które generują krociowe zyski dla swoich właścicieli. Ale robią to kosztem centrów miast.
A kiedy chodzi o obecność turystów w Krakowie? Też są potrzebne regulacje?
Musimy przestać być służalczy wobec turystów. Jesteś z gołym tyłkiem? Idziesz szybko na komisariat i płacisz tyle, żeby następny wiedział, że tak się tutaj nie robi. Nie można się ich bać. To nie jest tak, że jak ktoś jest z zagranicy, to coś wie lepiej. Teraz, kiedy zachodni turysta mówi, że coś ma być zrobione w taki i taki sposób, to my to tak robimy. A on nic nie wie lepiej. Jest gościem.
Myślę teraz, że rzeczywiście wiele rzeczy, które mi nie uszłyby na sucho, uchodzą turystom.
To nie jest ich problem. To jest nasz problem. Możemy sobie to urządzić tak, jak nam pasuje.
Czytaj także: Gdzie tanio zjeść w Krakowie? Turyści polecają
- Czytaj także: Atrakcje w Krakowie, które polecają turyści!
Zdjęcie w nagłówku: Krakowski Rynek w 2019 roku. Pixabay/dimitrisvetsikas1969.
–5 komentarzy–
[…] jak zrobić tak, żeby nie stracić ani pieniędzy, ani miasta? O tym w wywiadzie zatytułowanym “Musimy przestać być służalczy wobec turystów” mówiła Joanna […]
[…] Przyszedł kiedyś jeden z hostelowców, którzy się zajmują utrzymaniem i mówi, że turyści ze ściany wyrwali kabinę prysznicową. Wie Pan. W Anglii idzie taki, zaklnie, napluje, to go zaraz policjant zgarnie i na komisariat zabierze, więc to w sobie tłamszą. A u nas wszystko z nich wychodzi, bo wolno. […]
[…] Czytaj także: Joanna Bryg-Stanisławska: Musimy przestać być służalczy wobec turystów […]
[…] Czytaj także: Joanna Bryg-Stanisławska: Musimy przestać być służalczy wobec turystów […]
[…] Czytaj także: Joanna Bryg-Stanisławska: Musimy przestać być służalczy wobec turystów […]