Z Bronowic do Łodzi
Krakowski filmowiec, od lat mieszkający w Bronowicach Leopold René Nowak, łódzka kawiarenka i największe nazwiska polskiego kina. Od 1 sierpnia w serwisie internetowym Iplex.pl będzie można oglądać film “Czarodzieje Honoratki”.
Łódzka “Honoratka” to miejsce magiczne. Dziś ma tam swoją siedzibę bank, ale pamięć o czasach jej świetności jeszcze nie przeminęła. W latach 1948-1974 przez te 36 metrów kwadratowych przy ulicy Moniuszki przewinęli się m.in. Roman Polański, Jerzy Hoffman, Andrzej Wajda, Ewa Wiśniewska, Janusz Majewski, Daniel Olbrychski, Kazimierz Kutz, Zbigniew Rybczyński, Jerzy Skolimowski, Witold Sobociński, Barbara Kwiatkowska, Leonard Buczkowski, Ludwik Starski, studenci i wykładowcy “Filmówki”, prawnicy i dziennikarze… Ba, jako dziecięcy aktorzy “O dwóch takich, co ukradli Księżyc”, pod opieką samego Nowaka zajrzeli tam nawet bracia Kaczyńscy. W “Honoratce” nie serwowano alkoholu, była za to wyśmienita szarlotka, sernik z bitą śmietaną i kawa.
– Tam wymieniało się myśli. W powietrzu unosiły się opary paryskiego egzystencjalizmu. Pamiętam setki rozmów – wspomina reżyser. “Zawarto tu mnóstwo znajomości i przyjaźni na całe życie. Tworzono filmy. Obsadzano role. W »Honoratce« się szlachetniało, dojrzewało intelektualnie. Siedziało się, słuchało mądrych ludzi… Kałużyński, Konwicki, Broszkiewicz, Penderecki…”.
Atmosferę miejsca budowały nie tylko filmowe i artystyczne dysputy czy sztubackie fantazje (raz Olbrychski zajechał tam na koniu), ale i piękne dziewczyny – intelektualistki i te, które kochały się w przyszłych mistrzach. – Dzikie małpy siedzą w klatce, oswojone w… Honoratce – zażartował swego czasu w swojej fraszce Jan Sztaudynger i przestał być już tak mile widzianym gościem w lokalu.
W “Czarodziejach Honoratki” Nowak, członek Polskiej Akademii Filmowej, szef Oficyny Filmowej Galicja, aktor, reżyser i producent, przyjaciel Wojciecha Jerzego Hasa i Romana Polańskiego, artysta związany m.in. z Teatrem Groteska, przywołuje dawne wspomnienia poprzez rozmowy z bywalcami lokalu. Przed kamerą wypowiada się niemal 40 artystów. Dzielą się anegdotami, opowiadają o latach swojej młodości.
Na sierpień Iplex.pl planuje również premiery innych filmów Nowaka: “Diaspora. Historia Żydów polskich 965-1990” (22 sierpnia) i “Oko cyklonu” (28 sierpnia).
Więcej na temat “Honoratki” i filmu w wywiadzie z Leopoldem René Nowakiem do przeczytania TUTAJ.
–0 Komentarz–