Dni protestu w Krakowie
Faktyczne zniesienie 8-godzinego dnia pracy i zakusy na uniemożliwienie działalności związków zawodowych prowokują protesty w całej Polsce. W Krakowie demonstracja odbędzie się 11 września (środa) o godz. 17:30 sprzed Urzędu Wojewódzkiego i przemaszeruje pod Bagatelę. W związku z demonstracją możliwe są utrudnienia w ruchu na ulicy Basztowej i Dunajewskiego.
Demonstranci chcą cofnięcia ostatnich zmian w prawie pracy, (znoszących 8-godzinne ograniczenie dnia pracy, płatne nadgodziny i postojowe), a także zaprzestania kolejnych, wniesionych przez posłów PO, praktycznie uniemożliwiających organizowanie i działania związków zawodowych. Inne postulaty to m.in. obligatoryjne referendum na wniosek 0,5 mln obywateli, podniesienie płacy minimalnej, ograniczenie stosowania umów śmieciowych, ochrona usług publicznych przed prywatyzacją i likwidacją.
Ww. postulaty podnoszone są przez ludzi w całej Polsce, w ramach Dni Protestu, 11–14 września. Jest to inicjatywa dużych central związkowych: Forum Związków Zawodowych, OPZZ i „Solidarności”, poparta przez Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza” i liczne organizacje społeczne.
W Krakowie akcję przeprowadza Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, Federacja Anarchistyczna oraz Wolny Związek Zawodowy Sierpień ’80. Organizatorzy zapraszają do współpracy wszystkie związki zawodowe, organizacje społeczne i polityczne, ale nie partyjne. – Wszystkie partie po 1989 r. prowadziły politykę antypracowniczą, na równi z wcześniejszą „robotniczą” PZPR. Nic tu po nich – mówią Maciej Wróblewski jeden z organizatorów akcji.
– Zapraszamy wszystkim którym nie w smak są zarobki poniżej potrzeb rodziny, stałe widmo bezrobocia, śmieciówki, praca po 50 godzin w tygodniu, do 67 roku życia, a potem brak emerytury. Słowem – każdy człowiek pracy będzie mile widziany. Wzywamy do wspólnej walki o nasze wspólne prawa. Nie chodzi nawet o wywalczony sto pięćdziesiąt lat temu przez robotników ośmiogodzinny dzień pracy, ale o to, że politycy wykorzystując naszą bezczynność i brak zorganizowania skazują legalnie na niestabilną pracę, nawet przez dwanaście godzin dziennie nie tylko nas, ale także nasze dzieci i wnuki.
Demonstracja 11 września zacznie się o 17:30 pod Urzędem Wojewódzkim, a następnie przemaszeruje przez Rynek Główny pod Bagatelę. Wydarzenie może spowodować utrudnienia w ruchu między Dworcem Głównym a Bagatelą.
Źródło: inf. prasowa.
–0 Komentarz–