Cafe NOWA Księgarnia – małe centrum kultury literackiej w Nowej Hucie [WIDEO]
„Księgarnie odporne” to akcja realizowana przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. W jej ramach w czasie lockdownu krakowskie księgarnie ma przyjemność wesprzeć również Krowoderska, prezentując w cyklu “Krakowski biznes” trzy z nich.
Cafe NOWA Księgarnia głosami Czytelników została wybrana KSIĘGARNIĄ ROKU 2020 w kategorii “Najlepsze wydarzenia”. Nie jest to dziełem przypadku. Przez dwa lata działalności udało się jej zorganizować ponad 250 wydarzeń: spotkań autorskich, warsztatów dla dzieci i dorosłych, wystaw, koncertów, a nawet… sąsiedzkiego śpiewania kolęd! To miejsce, założone w 2018 roku w specjalnie na ten cel powołanym do życia punkcie informacji miejskiej i miejscu spotkań na Zgody 7, korzysta z preferencyjnych warunków lokalu miejskiego. To jedyna niezależna księgarnia w Nowej Hucie – dzielnicy, która przez długie lata odczuwała skutki upadku popularnej “Skarbnicy”.
Właściciele – Jacek i Agnieszka Dargiewiczowie, znani nowohuccy aktywiści, twórcy m.in. klubu Kombinator w Łaźni Nowej stawiają szczególnie na sekcję literatury dziecięcej oraz stale rozwijaną i będącą przedmiotem największej dumy półkę autorów i autorek związanych z Nową Hutą. W ostatnich latach ukazało się kilka książek potwierdzających ogromny literacki potencjał dzielnicy, takich jak reportaż “Kobiety Nowej Huty” autorstwa zamieszkałej tutaj laureatki Nagrody im. Kapuścińskiego Katarzyny Kobylarczyk, nominowany do Paszportów “Polityki” opowiadania pn. Halny Igora Jarka, który do Nowej Huty przeniósł się ze Śląska czy dobrze przyjęty debiut Elżbiety Łapczyńskiej pn. “Bestiariusz Nowohucki”.
Na półkach NOWEJ znajdziecie również książkę red. Leszka Konarskiego “Nowa Huta – wyjście z raju”, której fragmenty mieliśmy przyjemność publikować na “Krówce”. (więcej: TUTAJ)
Niedawno Cafe NOWA Księgarnia zaprezentowała się na branżowym spotkaniu z cyklu “Księgarnie Odporne” z udziałem m.in. księgarzy z Barcelony i Exeter – ośrodków partnerskich Krakowa w sieci Miast Literatury UNESCO. Wnioski księgarzy hiszpańskich i brytyjskich były zgodne – wszyscy chcą kiedyś odwiedzić Nową Hutę i “Nową”.
Książki warte uwagi prezentują TAK.
A o wszystkim, co znajdziecie na ich półkach, dowiecie się ze spotu:
Pozostałe księgarnie i antykwariaty biorące udział w akcji Kraków Miasto Literatury UNESCO znajdziecie TUTAJ.
Akcja “Księgarnie odporne” stanowi konsekwencję strategii wsparcia rozwoju branży księgarskiej wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO, której operatorem i realizatorem jest KBF. Akcja realizowana jest w ramach szerszej strategii „Kultura odporna”, adresowanej do wszystkich środowisk kulturalnych Krakowa w kryzysowym czasie pandemii koronawirusa.
Zdj. tytułowe: Jacek Dargiewicz, Cafe NOWA Księgarnia, fot. Robert Słuszniak podczas Nocy Księgarń
***
Zapraszamy też do lektury innych tekstów z cyklu Krakowski biznes. W tych przeczytanie również o Książkotece, która pomoże wybrać lektury dla młodszych czytelników, Ministerstwie, w którym zamiast wódki i zakąski znajdziecie książki czy promującym polskich autorów antykwariacie Suszek Books.
–1 Komentarz–
[…] także księgarnie, do których zaprosiliśmy Was wraz z urzędem miasta: Cafe NOWA Księgarnia, Księgarnia Bonobo i Księgarnia Fankomiks. Oraz taką krakowską księgarnię, w której […]