Kraków: To perła, którą należy wykorzystać

autor

Dziś ostatnia część wywiadu z dr. Krzysztofem Wielgusem. Wcześniej rozmawialiśmy o historii Fortu nr 7 Bronowice. Rozmawiamy o tym, co można z nim zrobić, by stał się powodem do dumy dla mieszkańców dzielnicy i miejscem żyjącym wraz z nimi i dla nich.

 

Wcześniejszą część rozmowy z architektem z Politechniki Krakowskiej znajdziecie pod tymi linkami: Jedyny tak Fort i Kraków przed szansą, której nie wolno przegrać.

Rozmawia Tomasz Borejza.

Krzysztof Wielgus.
Krzysztof Wielgus.

 

Niedawno był Pan na spotkaniu u wiceprezydent Elżbiety Koterby. Był tam też dyrektor AMW i radny Grzegorz Stawowy oraz Zielone Bronowice. Jakieś ustalenia?

Konsensus jest jeden. Konieczny jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Konieczne są zmiany w przygotowywanym projekcie Studium. Teraz nikt nie neguje, że tutaj nie ma zieleni. Musi jednak zostać rozszerzony wpis do rejestru zabytków. Teren, na którym stoją baraki idzie zgodnie z tym założeniem pod zabudowę, ale zieleń pomiędzy nimi ma zostać zachowana.

Jest też zgoda, gdy chodzi o konieczność rozszerzenia planu. Tam gdzie przewidziano zabudowę może się udać ochronić istniejącą zieleń. Będzie to osiedle o stosunkowo niedużej intensywności zabudowy. Nie będzie to pustynia bez zieleni. Centralna część, czyli fort i bezpośrednie otoczenie, ma być nienaruszalne. Część niepodlegająca zabudowie ma zostać rozszerzona na południe.

W Studium nie sposób określić tego tak szczegółowo. Dokumentem, w którym da się to zrobić, jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Drugim, kompromisowym wynikiem tego spotkania, jest to, ze musi powstać taki plan z dokładnością do jednego drzewa.

Mamy szansę, że tutaj nie będzie „wolnej amerykanki”. Szansę – podkreślam.

 

[imagebrowser id=3]

 

Czyli mówiąc krótko. Zgodnie z kompromisem Fort będzie chroniony. Bezpośrednie otoczenie fortu będzie chronione. A reszta działek zostanie wykorzystana, ale nie wiemy jak. Nie jestem pewny, czy to jest kompromis, który może się podobać.

Jednak tym, którzy żądają ochrony tego miejsca lub takich miejsc w ogóle zarzuca się przeciwstawianie się rozwojowi miasta.

Wszelka ochrona traktowana jest jako działanie antyinwestycyjne i hamujące rozwój.

To jest bardzo silne przekonanie.

 

20130722-DSC_0461_1240x824
W sąsiedztwie Fortu. Fot. Jakub Włodek.

 

Tak silne jak głupie.

Nie sposób zaprzeczyć.

Tymczasem ochrona krajobrazu rodziła się jako próba racjonalizacji gwałtownego kapitalizmu. W Polsce i Krakowie przestrzeń zieleni traktujemy pretekstowo, a nie kontekstowo.

 

Czyli?

Jest pretekstem do zabudowy. Unika się umieszczania ich w kontekście całego systemu miasta.

W powszechnym zrozumieniu takie obiekty jak ten cenne nie są. Polska zaczęła się od 1918 roku. Wszystko co wcześniej jest obce. Jednak tradycja C.K. jest inna niż np. Królestwa Polskiego. Zwłaszcza po 1867 roku.

 

Zawsze myślałem, że gdzie jak gdzie, ale w Krakowie kochamy naszą C. K. Tradycję. Pan ma doświadczenie w zagospodarowywaniu miejsc takich jak Fort nr 7. Co da się zrobić w takim miejscu?

Koncepcja zagospodarowania Fortu nr 7.
Koncepcja zagospodarowania Fortu nr 7.

Fort to budowla wielostrukturalna. Są kubatury. Są elementy murowe. Jest ziemia i jest zieleń.

Zacznijmy od zewnątrz. Zieleń powinna być dostępna publicznie.

Przecież to będzie największy park w Bronowicach. I tak trzeba zacząć przygotowywać plan. Mieszkańcy muszą upomnieć się w pewnym momencie o publiczną dostępność zieleni, która się tutaj znajduje. To musi być publiczny park.

To jest dość trudne, ponieważ fort najprawdopodobniej od AMW kupi jeden właściciel. On musi wiedzieć i mieć jasno określone, co można w tym miejscu zrobić, a czego nie wolno. A odnośnie budynków tego rodzaju są dwie legendy. Czarna i złota. Pierwsza, że nic nie wolno. Druga, ze wszystko wolno.

 

A co wolno?

To na co pozwala naturalna chłonność takich obiektów. Mamy doświadczenia z Europy, z Polski, jak Forty sprawdzają się w różnych rolach i co się w takich miejscach sprawdza.

Fort tego typu nie za bardzo nadaje się np. na hotel.

 

Ale na centrum kultury i dzielnicy owszem?

Jak najbardziej. Doskonale nadają się na galerie sztuki, na cele muzealne, filmowe, koncertowe. W Krakowie brakuje centrum sztuki filmowej. Mogą też pełnić funkcje targowe. Redita przykryta dachem to wielka sala audytoryjna. Część fortu może być zadaszona. Część nie. Istotne jest to, że powinien to być teren dedykowany. Obiekt ma swoją tożsamość. Jest na przykład związany z okresem wielkiej wynalazczości. To wiek pary i elektryczności. Wiek Juliusza Verne’a. Można do tego nawiązać. Taka nutka XIX-wieczna, ciekawa, odmienna.

Na przykład jeżeli restauracja to właśnie taka. W klimacie epoki.

Właśnie. Restauracja. W tej części miasta nie ma ani jednej z prawdziwego zdarzenia, a chętnych zdaje się, by nie brakowało. Dla mnie to miejsce, jeżeli zostanie sensownie zagospodarowane, ma potencjał na stanie się czymś w rodzaju  Bronowicko-Azorskiego Rynku.

Takie dzielnicowe forum.

Miasto samo takiego wysiłku nie zniesie. Musi znaleźć się kupiec, a dla niego trzeba wcześniej wszystko przygotować. Żeby się np. nie rozbił o konserwatora zabytków. Wiemy, jak takie obiekty zachowują się w Świnoujściu, w Krakowie także. Wiemy, jak to zrobić. Trzeba też dodać synergię funkcji. Powstaną w koło nowe bloki. Będą nowi mieszkańcy. Takie miejsce powinno realizować ich potrzeby.

 

Fot. Jakub Włodek.
Fot. Jakub Włodek.

Ja wciąż mam nadzieję, że na nowe bloki to AMW poszuka inwestora, ale w innym miejscu. Ale obok są Azory, gdzie na kilkanaście tysięcy mieszkańców nie ma ani jednego miejsca kultury, sensownej knajpy. Fatalnie zabudowana Radzikowskiego. Widok, gdzie jest podobny problem.

Także ośrodki akademickie. AGH.

Jest dobra tradycja. Tutaj kiedyś były prezentacje Teatru STU. Wróćmy do tego. Wyobraźmy sobie, że na tym placyku stawiając trybuny da się zmieścić kilka tysięcy osób. Na koncercie. Przedstawieniu.

Forty Kleparz nie są porażką. Dlaczego tutaj nie można? Twierdza Kraków wymaga ambasadorów.

To jest też klucz do turystyki kulturowej. Jeszcze kilka lat temu w Europie najlepiej zarabiało się na turystyce oznaczonej przez Anglików trzema literami SSS. Sun, sand, sleep. Lub sun, ski, sleep. Czyli katowaniu jednej plaży i jednego stoku. Teraz to jest EEE: education, entertainment, excitation.

Szukanie czegoś ciekawego.

 

To chyba nie mamy wyboru. Ani plaży, ani stoku, a miasto „stawia na turystykę”.

Tutaj nie zgadzamy się z radnymi. Większość z nich uważa, że Rynek i Wawel wystarczą.

Jednak turystów zainteresowanych niecodziennością jest coraz więcej. Każdy kto przyjeżdża do Krakowa będzie pod Kościołem Mariackim, w Auschwitz i na Wawelu. Ale możemy im pokazać też miasto-widmo. Twierdzę Kraków, która jest naszym śladem rewolucji przemysłowej. To jest ostatnia szansa, ponieważ te obiekty zaczynają dochodzić do końca swojego okresu gwarancyjnego.

Dochodzimy do czasu decyzji. I teraz rzecz kluczowa. Nic o nas bez nas. Po to mamy demokrację i samorządy lokalne, żeby w decyzjach strategicznych miały swoje zdanie.

Te tereny poforteczne, powojskowe, pokomunikacyjnych to ostatnia szansa na zagospodarowanie dobra pozostawionego po poprzednich systemach politycznych i gospodarczych. Jeżeli zaniedbamy to teraz, to nigdy już nie będzie szansy na taki „odzysk” w jednym kawałku.

Te miejsca można zagospodarować w całości. Tak jak i fort, który jest całością.

Fort Borek powraca do służby. Autorki: Elżbieta Kumańska, Dorota Świerad. (Więcej w prezentacji do pobrania TUTAJ).
Fort Borek powraca do służby. Autorki: Elżbieta Kumańska, Dorota Świerad. (Więcej w prezentacji do pobrania TUTAJ).

 

 

A jak zrobić, żeby tak zrobić?

Poprzez działania organiczne. Przygotowywanie mieszkańców.

We wrześniu organizujemy bronowickie dni otwartych drzwi, żeby mieszkańcy mogli zobaczyć, jakie miejsce, jaka perła znajduje się tuż za płotem. Przygotowujemy materiały. Trzeba też dopilnować powstania planu i warunków, które zostaną w nim zawarte. Należałoby pomóc też Agencji. Niech AMW pozbędzie się tego strupa, ale niech go sprzeda w sensowny sposób.

 

[imagebrowser id=6]

Jak na razie sprzedaje chodząc i opowiadając, że to miejsce jest nic nie warte…

Trzeba przygotowywać obywatelski plan zagospodarowania. To jest bardzo drogie, ale jest wielu pozytywnie zakręconych ludzi, którzy pomogą. Teraz powstał np. projekt dyplomowy dotyczący tego fortu. Jest zrobiona inwentaryzacja zieleni. Tu jest kilka tysięcy drzew. Ten park musi być jakiś. Niech będą miejsca dla wszystkich. Dla młodzieży, dla matek, dla miłośników militariów. Ważne w tym wszystkim jest to, żeby planów nie zaatakowały bardzo niebezpieczne zwierzątka, które funkcjonują w architekturze i nazywa ją się „botakami”. A dlaczego „botakami”? Bo tak. Trzeba uruchomić kreatywność. Ale nie tylko architektów.

Przygotujmy i przeprowadźmy bronowicką dyskusję o tym, co chcielibyśmy tu mieć.

 

TUTAJ do pobrania przygotowany na Politechnice Krakowskiej dokument pt. „O BRONOWICKI, FORTECZNY PARK OBYWATELSKI”.

 

Dr inż. Krzysztof Wielgus – architekt krajobrazu, pracownik naukowy Politechniki Krakowskiej, autor licznych prac badawczych i projektowych w dziedzinie architektury obronnej, przemysłowej, architektury lotnisk oraz historii lotnictwa czasu I wojny światowej i archeologii lotniczej. Współautor projektu Lotniczego Parku Kulturowego na lotnisku Rakowice-Czyżyny oraz programu konserwacji zabytków lotniczych z okresu I wojny światowej w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

 

Komentarze

 1. Nice post. I learn something totally new and
  challenging on sites I stumbleupon everyday.

  It’s always exciting to read articles from other authors
  and use something from other sites.

 2. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively helpful and it
  has aided me out loads. I am hoping to give a contribution &
  help different users like its helped me. Great job.

 3. I want to capture the shadows and streams of light.
  Tour companies may add surcharges above and beyond what independent tourists pay for the same food or services.
  Last minute cruising may seem a little daunting at first but use this mitigation.

 4. Hello there I am so delighted I found your blog page, I really found you by error, while I was browsing on Bing for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to look over it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read much more, Please do keep up the superb
  job.

 5. Conducting such an event means the organizations benefit from bringing many colleagues and
  customers under one single roof. The jumbo trolley included in this
  line forms the most popular and versatile of all sets.
  Nokia offers the standard messaging, caller IDs, voice calls
  and voice mails, multi-messages and other communication solutions.

 6. ll be able to travel to, and help out in a country you. The Graco travel system
  also allowed for new parents to buy their needed gear all in one shot with the peace of mind that the different parts
  would all work in sync and match style-wise. If you take a tour
  out of Boulder City, you will ride a van shuttle to the airfield.

 7. If you are looking to find a good companion in life why not checkout with the interracial safe dating site that offers you a safe and secure platform to checkout different profiles and an opportunity to chat with them before deciding to actually go on a date with them.
  This particular mother, however, had also been coping with her husband’s affairs with white women. A
  lot of White women (especially) the older ones
  are afraid of Black men.

 8. Hi there! This post could not be written any better! Reading
  through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this.
  I’ll forward this post to him. Pretty sure he’ll have a very
  good read. I appreciate you for sharing!

 9. Yoou are so cool! I do not believe I’ve read through a single thihg like that before.
  So good to fiind somebody with original thoughts on this subject.
  Seriously.. thanks for starting this up. This website is something
  that is required on the internet, someone
  with a little originality!

 10. We stumbled over here by a different page and thought
  I shoild check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking over your web page again.

 11. Its such as you learn my thoughts! You appear to grasp so much about this, like you wrote
  the ebook in it or something. I feel that you just can do with some p.c.

  to force the message house a little bit, but other than that, that
  is fantastic blog. A fantastic read. I will definitely be
  back.

 12. Hi my family member! I want to say that this article is awesome,
  nice written and include approximatelky all imlortant infos.
  I’d like to see more posts ljke this .

 13. Depending where you will be travelling in Nepal
  available accommodation can vary. This is the most festive
  and joyful time in the Caribbean. It is also a very common question of our clients if they should wear
  long pants and wear a scarf when entering a mosque during Istanbul city
  tours.

 14. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could
  i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable
  deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 15. One of the best easy make money online quick
  schemes on the internet today is the linking or advertising
  game. If you sell someone else’s, you won’t have to perform customer service or create your
  own products, but you also won’t make as much money from the sale
  of a particular product either. Like I said, the real trick is that they promise some low cost help
  and then sign you up for a free trial to their club
  or clubs.

 16. The power adapter is one of the best gadgets I’ve ever come across.
  Tour companies may add surcharges above and beyond what independent tourists pay for the same food
  or services. If you take a tour out of Boulder City, you will ride
  a van shuttle to the airfield.

 17. Right this moment social networking web sites are very well-known and most of them spend time on one of these social network sites daily.
  If you are unfamiliar with the affiliate marketing model, it’s quite a simple process within itself.
  You simply promote affiliate products and when you make a sale, you earn a sales commission.

 18. Conducting such an event means the organizations benefit from bringing many colleagues and customers under one single roof.

  The jumbo trolley included in this line forms the most popular
  and versatile of all sets. Last minute cruising may seem a
  little daunting at first but use this mitigation.

 19. In line with the report, such advantaged faculties are higher in a position to combine excellence at sports
  into a broader tradition that encourages achievement.

 20. Hi would you mind letting me know which webhost you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot quicker
  then most. Can you suggest a good web hosting provider at
  a honest price? Thanks a lot, I appreciate it!

 21. Free picks aare khown to be the best avnue betting that will help you
  to earn high profit. Types of bet There are different types of bet, which exist.

  The downsides to this app are reallyy minor, like
  thhe length of tim it takes to filter your favorite teams.

 22. Although sports participation mighht lower risky behaviors in females, athletic males might have aan increased risk
  of ingesting, violence and abusing medication. A 2009 research presented
  on the American Public Health Association’s 137th Assembly
  and Exposition famous a correlation between teenage male athletes and dangerous behavior.
  Teen boys whose reputations are based mostly on athletic
  skill, andd those whoo obtain preferenial therapy, are notably at risk.

  The study famous the importance of supporting teenage athletes
  yett cautioned against elevating them to icon status.

 23. Hi there very cool website!! Guy .. Excellent .. Wonderful ..

  I will bookmark your site and take the feeds additionally?
  I am satisfied to find a lot of helpful info here within the submit, we want develop more techniques in this regard,
  thanks for sharing. . . . . .

 24. The power adapter is one of the best gadgets I’ve ever come across.

  Tour companies may add surcharges above and beyond what independent tourists pay for the
  same food or services. For a group of friends or a large family,
  staying in a vacation rental may be cost-effective
  too.

 25. I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own weblog and was wondering what all is required to get setup?

  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very web smart so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 26. Hello! This is my firsdt comment here so I just wanted
  to give a quick shout out and say I truly enjoy reading through your posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums thhat goo over the same subjects?

  Thanks a lot!

 27. 90-The boy of McGee showed small within the lead-up in the
  direction of the Kentucky Derby while prepping in shut
  by Lexington, Ky., that prompted his odds in an effort to shoot up in order to 91-to-1.

 28. An entire showcase of products is available for anyone interested in serious fashion. Having a barbecue grill out in the sun (which is
  unthinkable for many westerners during this season) is a common staple for many
  Australians. There are lots of bags choice in the market, and you can find
  the one that will match your liking, any color of
  shape you really want.

 29. If you can get a reservation, it is an experience to have High Tea in their main dining room.

  Tour companies may add surcharges above and beyond what independent tourists pay for the
  same food or services. When women have already bought the best and most satisfying cosmetics for themselves, they must make sure they will have
  the best makeup and vanity mirrors.

 30. Conducting such an event means the organizations benefit
  from bringing many colleagues and customers under one single roof.

  Instead of a sweatshirt, why not layer with a lovely open front swing cardigan, like the Karen Kane drape neck travel jacket.
  For a group of friends or a large family, staying in a
  vacation rental may be cost-effective too.

 31. If you can get a reservation, it is an experience to have High Tea
  in their main dining room. Tour companies may add surcharges above and beyond what independent tourists pay for the same food or services.
  It is also a very common question of our clients if they should wear long pants and wear a scarf when entering a mosque during
  Istanbul city tours.

 32. Hi I am so excited I found your website, I really fouund you by error, whioe I was browsing
  on Binng for something else, Regardless I am here now
  and would jus like to say thank you for a remarkable post andd a all
  round interesting blog (I also love the theme/design),
  I dont have time to browse it all att the moment but I hae saved it and also added in your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep
  up the great jo.

 33. Benered Fransisco is a writer of this article on Superior Book Find more information about
  the subject at and. Whether you’re a Sports enthusiast or just a person who really loves a sport
  that you already have an in depth knowledge of, it is most of the time tempting to take a chance and place a
  bet on that team that keeps on winning. Instead, the Kentucky Governor is
  interested in collecting gambling tax revenues.

 34. Heyy I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twirter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like thiis for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please lett me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 35. You actually make it seem so easy together with your presentation but I find this topic
  to be really something which I feel I would never understand.

  It kind of feels too complicated and very vast for me.
  I am taking a look forward in your next put up, I will attempt to get the cling of it!

 36. ll be able to travel to, and help out in a country you.
  This is the most festive and joyful time in the Caribbean. Its nearness to two major bodies of water, namely, the Cuyahoga River and Lake Erie has also
  made Cleveland a beautiful city with spectacular panoramas blending natural and
  manmade structures.

 37. I think that what youu posted was very logical. But, what about this?

  what if you added a little content? I am not saying ykur content is nott good., but suppose you added something
  to maybe get a person’s attention? I mean Fort Bronowice:
  To perła, którą należy wykorzystać is a little plain. You
  should glance att Yahoo’s front page and see how they create
  post titles to grab viewers to open the links.
  You might aadd a video or a picture or two to grab people interested abiut what you’ve written. In myy opinion, it might make yoir blog
  a little bit more interesting.

 38. Depending where you will be travelling in Nepal available accommodation can vary.
  From the Kids – Know – It Network, this site is
  filled with articles that cover a wide historical span. Short
  rains abound during late November to December.

 39. Someone essentially help to make significantly articles I would state.
  This is the very first time I frequented your website page and thus far?
  I surprised with the research you made to create this particular submit incredible.
  Great process!

 40. The power adapter is one of the best gadgets I’ve ever come across.
  Luckily, some companies have released a series of portable scanners for those who need the ability
  to scan documents while on the road or sitting in the coffee shop.
  If you take a tour out of Boulder City, you will ride a
  van shuttle to the airfield.

 41. This weekend I’m taking a trip to York, which I hope will lastly trip my festive
  swap, but for now I have been contenting myself with
  spending my days looking for the most effective of this years Christmas jumpers.

 42. There is one more thing you must not miss in Madrid – a dekko of flamenco.
  This is the most festive and joyful time in the Caribbean. There
  are lots of bags choice in the market, and you can find the one that will match your liking, any color of shape you really want.

 43. I like the fact that the style industry is beginning to respect the submit 40 girl and I love the half that we’re taking
  part in in that so do preserve commenting, I am doing my greatest to
  maintain up with you.

 44. Les bars « Diva » et « Figaro» » vous attendent à partir de 15h00 pour
  déguster ses cocktails, vous offrir un peu de détente après le ski et vous fera
  connaître les mille et un secrets and techniques de notre magnifique station et son domaine skiable.

 45. hey there and thank you for your info – I have certainly picked
  up something new from right here. I did however expertise
  a few technical points using this website, as I experienced to reload the website
  a lot of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that
  I’m complaining, but slow loading instances times will
  often affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and
  marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for a
  lot more of your respective interesting content.
  Ensure that you update this again very soon.

 46. I’m really enjoying the design and layout of your blog.

  It’s a very easy on the eyes which makes
  it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?

  Exceptional work!

 47. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am going through issues with your RSS.
  I don’t know why I am unable to subscribe to it.
  Is there anyone else getting the same RSS problems? Anyone that knows the
  solution will you kindly respond? Thanks!!

 48. An entire showcase of products is available for anyone interested in serious fashion. Instead of a sweatshirt,
  why not layer with a lovely open front swing cardigan, like the Karen Kane
  drape neck travel jacket. It is also a very common question of our clients if they should wear
  long pants and wear a scarf when entering a mosque during Istanbul city tours.

 49. Please let me know if you’re looking for a writer for your blog.
  You have some really good posts and I believe I
  would be a good asset. If you ever want to take some of
  the load off, I’d absolutely love to write some articles
  for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if
  interested. Kudos!

 50. It is modeled after the government Healthy Individuals
  2020 campaign and also is the outcome of a multiyear procedure that reflects input from a diverse group of individuals and
  companies.

 51. In our members area, we describe the details of your health plan in straightforward terms so you could
  relax easy understanding you’re getting one of the most from your medical care strategy.

 52. Lang sees the pros in driving for Uber, especially the adaptability it manages, yet is also painfully mindful that several vehicle drivers do not have a social
  safeguard.

 53. And, thatt is not even stepping into the intensive add-ons supplied corresponding to lifetime
  commissions, recurring referrals, aand tiered affiliate rates.

 54. Office wellness programs are progressively adopted by business for their appreciate in improving the wellness and also well-being of their
  employees, as are institution health and
  wellness solutions in order to boost the health
  as well as wellness of children.

 55. ll be able to travel to, and help out in a country you.

  That’s how the European coach trips companies operate.
  Last minute cruising may seem a little daunting at first but use this mitigation.

 56. If you can get a reservation, it is an experience
  to have High Tea in their main dining room.
  From the Kids – Know – It Network, this site is filled with articles that cover a wide historical span. 1) Do have
  a look at the range of long cotton robes for women that can be
  purchased in the shopping malls, souqs, or even large supermarkets
  in Qatar.

 57. If you can get a reservation, it is an experience to
  have High Tea in their main dining room. Having a barbecue grill out in the sun (which is unthinkable
  for many westerners during this season) is a common staple for many Australians.
  When women have already bought the best and most satisfying cosmetics for
  themselves, they must make sure they will have the best makeup and vanity mirrors.

 58. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not
  seeing very good gains. If you know of any please share. Many thanks!

 59. Hello there! I simply wish to give you a big thumbs up for the great info
  you have got right here on this post. I will be coming back to your site for more soon.

 60. You could definitely see your expertise in the article you write.
  The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe.

  Always follow your heart.

 61. Howdy just wanted to give you a quick heads
  up. The words in your article seem to be running off the screen in Safari.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Many thanks

 62. I’ve been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this kind of area .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.
  Reading this info So i am glad to show that I have a very excellent
  uncanny feeling I found out just what I needed. I most without a doubt will make certain to don?t disregard this web site and give it a glance regularly.

 63. Thanks on your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you will be a great author.I will remember to bookmark your blog and definitely
  will come back down the road. I want to encourage you
  to definitely continue your great writing, have a nice
  evening!

 64. Hello very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Wonderful
  .. I will bookmark your site and take the feeds also?
  I am satisfied to search out a lot of useful information right here
  in the publish, we want develop more strategies in this regard,
  thanks for sharing. . . . . .

 65. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some
  time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 66. Simply want to say your article is as amazing.
  The clearness in your post is simply great and i
  can assume you’re an expert on this subject. Fine with your
  permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the gratifying work.

 67. Hello There. I found your blog using msn. This is a very
  well written article. I’ll make sure to bookmark it
  and return to read more of your useful info. Thanks for the post.
  I’ll definitely return.

 68. My spouse and I stumbled over here different web page and thought I might as well check things out.
  I like what I see so now i am following you.
  Look forward to exploring your web page repeatedly.

 69. File a lawsuit against the driver at fault if a fair negotiation is not possible.
  With an increasing demand for child injury lawyer New York, there are many lawyers that are
  making web presence. You may be surprised at some of
  the rules and HR expert and business owner Jean Scheid
  reveals the ins and outs of workers comp leave.

 70. I want to capture the shadows and streams of light.
  From the Kids – Know – It Network, this site is filled with articles
  that cover a wide historical span. For a group
  of friends or a large family, staying in a vacation rental may be
  cost-effective too.

 71. Greetings from Idaho! I’m bored at work so I decided to check out
  your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take
  a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my cell phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing blog!

 72. I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about
  my difficulty. You are wonderful! Thanks!

 73. Great post. I was checking constantly this blog and I
  am impressed! Very helpful info particularly the last part :
  ) I care for such info much. I was seeking this certain information for a very long time.

  Thank you and best of luck.

 74. We aree a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site offered us with useful information to work on.
  You’ve performed a formidable task and our entire community will likely be grateful to you.

 75. It is the best time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I have learn this publish and if I may I want to suggest you some fascinating things or advice.
  Maybe you could write next articles relating to
  this article. I desire to read even more issues about it!

 76. The power adapter is one of the best gadgets I’ve ever come
  across. This is the most festive and joyful time in the Caribbean. It
  is also a very common question of our clients if they should wear long pants and wear a scarf when entering a mosque during Istanbul city tours.

 77. For those who haven’t played Hoyle Casino before, it’s also worth
  mentioning that the slot machines do not have
  adjustable payouts. Today we have thousands of online betting sites on internet which provides exceptional range of games such as casino and poker for its players.
  Article Source: is the webmaster of several online casino portals of
  which Slots – Talk.

 78. Ater I originally commented I appear to have clicked oon the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a
  comment is added I receive four emails with the same comment.
  Theere has to be a way you can remove me from that service?
  Appreciate it!

 79. You are so interesting! I do not think I’ve read
  anything like that before. So wonderful to discover someone with some unique thoughts on this issue.
  Really.. thank you for starting this up. This site is one thing that is
  needed on the web, someone with a little originality!

 80. I believe this is one of the most important information for
  me. And i am glad reading your article. However wanna commentary on few common issues, The site style is ideal, the articles is actually great :
  D. Just right process, cheers

 81. Link exchange is nothing else however it is simply placing the other person’s website link on your page at proper
  place and other person will also do similar in support of you.

 82. ll be able to travel to, and help out in a country you.

  Although the paddle steamer ships experienced fewer mishaps, they were very uncomfortable for
  passengers. If you take a tour out of Boulder City, you will ride a van shuttle to the airfield.

 83. I just could not leave your site prior to suggesting that I really enjoyed the usual information an individual supply to your guests?
  Is gonna be back frequently to check out new posts

 84. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to
  have you share some stories/information. I know my
  readers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 85. I’ve been browsing on-line more than three hours today, but I
  by no means discovered any attention-grabbing article like yours.
  It’s pretty price sufficient for me. In my
  opinion, if all web owners and bloggers made excellent content
  material as you did, the web will likely be much more helpful than ever before.

 86. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually understand what you
  are speaking approximately! Bookmarked. Kindly additionally talk over with
  my web site =). We can have a link alternate arrangement among us

 87. Hey! Would you mind if I sharre your blog with my mysppace group?

  There’s a lott of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know.Many thanks

 88. The power adapter is one of the best gadgets I’ve ever come
  across. The Graco travel system also allowed for new parents to buy their
  needed gear all in one shot with the peace of mind that the different parts would all work in sync and
  match style-wise. When women have already bought the best and most satisfying cosmetics for
  themselves, they must make sure they will have the
  best makeup and vanity mirrors.

 89. I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding
  more. Thanks for excellent information I was looking
  for this info for my mission.

 90. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to read more of
  your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 91. First off I would like to say excellent blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your mind before writing.
  I have had a hard time clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are
  generally lost simply just trying to figure
  out how to begin. Any suggestions or hints?
  Cheers!

 92. I was wondering if you ever thought of changing the structure of your website?

  Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it
  better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 93. I know this if off topic but I’m looking into
  starting my own blog and was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet smart so I’m not 100% sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

 94. Greetings I am so happy I found your weblog, I really found
  you by accident, while I was researching on Aol
  for something else, Anyways I am here now and would just like to say many
  thanks for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over
  it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read a lot more, Please
  do keep up the excellent work.

 95. Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and say I truly enjoy reading through your
  blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal
  with the same subjects? Many thanks!

 96. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your
  rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post.

  Also, I’ve shared your site in my social networks!

 97. These services are utilized by a large number of people for different special events and occasions like prom, weddings corporate events and even for airport transportation. This is
  the most festive and joyful time in the Caribbean. For a group of friends or a large family, staying in a vacation rental may be cost-effective too.

 98. These services are utilized by a large number of people for different special events and occasions
  like prom, weddings corporate events and even for airport transportation. This is
  the most festive and joyful time in the Caribbean. Its nearness to two major bodies
  of water, namely, the Cuyahoga River and Lake Erie has also made Cleveland a beautiful city
  with spectacular panoramas blending natural and manmade
  structures.

 99. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other websites?

  I have a blog centered on the same ideas you discuss and
  would love to have you share some stories/information. I know my
  viewers would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an email.

 100. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and energy to put this article together.
  I once again find myself spending a significant amount of time
  both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 101. all lamps

  com ELK Lighting Part of ELK’s new Cornerstone line, the graceful Brightoncollection is available in two finishes, brushed nickel with white glassand oil rubbed bronze with amber glass.

 102. lunette ray ban luxottica jobs

  Hi there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to st…

 103. timberland femme rose a clou

  Howdy, I do believe your web site may be having browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! A…

 104. oakley buena vista

  Thanks a bunch for sharing this with all folks you really recognise what you are talking approximately! Bookmarked. Kindly also consult with my website =). We may have a hyperlink trade agreement among us

 105. lunettes ray ban noir mat

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal site now 😉

 106. nike air max donne

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say you’ve done a superb job with this. In addi…

 107. 【ポイント10倍】[イタリアお土産]たっぷり安心 イタリアおみやげバラエティ(7種25点 約6kg)(海外土産 イタリアお土産 イタリア土産 イタリアおみやげ イタリアみやげ)【あす楽対応】【10P09Jan16】

  Hello would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then…

 108. scarpe nike per correre

  Appreciating the hard work you put into your website and in depth information you provide. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m in…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ostatnie w kategorii "Azory"

filipiny blog filipiny ceny siquijor island wypożyczalnia kamperów kraków
Idź na górę