Konsultacje spoleczne na ulicy dojazdowej między Królewską a Staffa
Serdecznie dziękuję Redakcji Krowoderskiej.pl za zamieszczony artykuł dotyczący pierwszej lokalnej konsultacji społecznej w tej kadencji Rady Dzielnicy Krowodrza. A także Mieszkańcowi, którego wpis na Facebooku ten artykuł spowodował.
Przyjmujemy zasadną część krytyki, równocześnie przedstawiając zarówno nasze argumenty, jak i planowane w przyszłości działania.
Błędem było niewywieszenie zaproszeń do spotkania 19 maja na wszystkich nieruchomościach zainteresowanych wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego na wspomnianej ulicy dojazdowej (tzw. zapleczu). Nie jest jednak prawdą, że informacja wisiała tylko w jednej klatce schodowej.
Jeśli chodzi o miejsce spotkania z Mieszkańcami, podtrzymuję przekonanie o słuszności jego wyboru: spotkanie na miejscu, którego konsultacja dotyczy a nie np. w odległej o kilometr Radzie. Problem trzeba zobaczyć na miejscu. Obejrzenie na miejscu sprzyja też frekwencji I skraca czas dojścia na spotkanie.
W artykule padło stwierdzenie, że radni Krowodrzy uczą się słowa “konsultacje społeczne”. Zgodzę się z nim w tym zakresie, że po raz pierwszy jako przewodniczący Komisji Infrastruktury Komunalnej prowadziłem spotkanie w ramach konsultacji. Było to też pierwsze takie doświadczenie radnego z tego okręgu, Kolegi Przemysława Łukasika.
Wcześniej ZIKiT sam organizował konsultacje przy naszym współudziale a ich przedmiotem były sprawy ważne dla całej Dzielnicy np kwestia Rynku Krowoderskiego, wprowadzenia strefy płatnego parkowania, zieleń urządzona na tzw. zielonym trójkącie Łokietka-Oboźna-Składowa, zwanym takze “Parkiem Łokietka”.
Tym razem chodziło o małą konsultację w kwestii dotyczącej dużo mniejszej liczby osób. Przeprowadzamy ją proporcjonalnie do potrzeb i naszych możliwości.
O pomoc w przeprowadzeniu konsultacji społecznych prosiliśmy jedną ze znanych Krowoderskiej.pl organizacji społecznych, ale po dwutygodniowym czekaniu na zrealizowanie obietnicy, ostatecznie pomocy nie uzyskaliśmy. Co dodatkowo opóźniło proces. Musieliśmy to zrobić samodzielnie, ucząc się także na błędach.
Na spotkanie przyszło 8 Mieszkańców, z różnych bloków zainteresowanych sprawą. Nie tylko z bloku, na którym było wywieszone ogłoszenie. Z chodnika przy Królewskiej 92 przeszliśmy na tzw. zaplecze, gdzie przez ponad godzinę omawialiśmy postulat zmiany organizacji ruchu. Pytaliśmy również spotkanych Mieszkańców innych budynków. Konstatacja była jednomyślna:
1 utrzymanie dwukierunkowego ruchu od Smoluchowskiego 4 do końca budynku przy Królewskiej 92 (na wysokości budek „Pierogarni” oraz „Las Vegas”).
2 wprowadzenie ruchu jednokierunkowego od początku budynku przy Królewskiej 92 do wyjazdu z parkingu budynku przy Galla 23
Ponadto Mieszkańcy jednogłośnie postulowali inne sprawy z zakresu właściwości ZIKiT, do których Komisja Infrastruktury Komunalnej się przychyla:
1 montaż lustra u wyjazdu zlokalizowanego przy Smoluchowskiego 4.
Uzasadnienie: słaba widoczność dla pojazdów wyjeżdżających z nieruchomości przy Smoluchowskiego 4, jak i nadjeżdżających od ulicy Staffa; wąska jezdnia na odcinku dwukierunkowym, zła widoczność spotęgowana przez niestosowanie się na tym odcinku do zakazu parkowania.
2 postawienie słupków na zakończeniu chodnika przy Staffa 5, sugerujących kierowcom zakaz blokowania pieszym zejścia z chodnika na jezdnię
3 wymalowanie zatok postojowych po obu stronach omawianej ulicy dojazdowej, tzw. zapleczu
4 postawienie słupków uniemożliwiających wjazd na chodnik
a) przy budkach „Pierogarni” i „Las Vegas”
b) przy kiosku Ruchu i sklepie jarzynowym zlokalizowanym przy Królewskiej 92.
W tej sprawie zostało napisane pismo do ZIKiT. Po potwierdzeniu zgodności tych postulatów z przepisami prawa i polityką ZIKiT w tym zakresie, ponownie zaprosimy Mieszkańców do spotkania na miejscu, by już tym razem skonsultować proponowane rozwiązanie.
Niezależnie od tego zostały poruszone sprawy odholowania parkujących latami pojazdów i blokowania zejścia z chodnika na jezdnię. Jak w analogicznych sytuacjach, w tych dwóch ostatnich kwestiach informowaliśmy Mieszkańców o możliwości zgłaszania tych spraw Straży Miejskiej.
Straż Miejska usuwa pojazd parkujący nieprawidłowo. W przypadku parkowania prawidłowego, ma prawo interweniować w sytuacji, gdy stwierdzi że dany pojazd nie ma uiszczonej opłaty OC.
Ponadto przedmiotem postępowania mandatowego ze strony Straży Miejskiej lub Policji może być niezachowanie estetyki pojazdu.
Blokowanie przez pojazdy zejścia z chodnika na jezdnię przy Staffa 5: zastawianie chodnika jest niezgodne z prawem i należy go zgłaszać na bieżąco w Straży Miejskiej.
Nie ma możliwości prawnych dodatkowego oznaczenia zakazu postoju w tym miejscu, gdyż wynika on z przepisów prawa.
A wracając do meritum, czyli konsultacji społecznych: drugie zaproszenie zostanie wywieszone tym razem na wszystkich klatkach schodowych wszystkich budynków, których mieszkańcy są zaintresowani zmianą.
Niniejszy artykuł, o którego opublikowanie bardzo proszę, jest też dodatkowym sposobem poinformowania Mieszkańców i zaproszeniem do udziału w ustaleniu zakresu pożądanych zmian. Jestem do dyspozycji Mieszkańców i Redakcji pod poniższym telefonem i adresem email.
Z poważaniem,
Łukasz Mańczyk
Przewodniczący Komisji Inftastruktury Komunalnej Dzielnicy Krowodrza
tel. 502 952 751
mail: lukasz.manczyk@gmail.com
–0 Komentarz–