W Krakowie zgłoszono 77 “covidówek”. Wśród nich legalizacja nadbudowy garażu przy Centralnej
W skrzynce mejlowej znalazłem bardzo ciekawą informację której tematem były tzw. covidówki w Krakowie. Otóż okazuje się, że inwestorzy wykorzystując specustawę antycovidową, zgłosili w naszym mieście aż 77 planowanych budów. Większość z nich to izolatoria, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak osiedla i domy.
Ale nie tylko. Przepisy specustawy próbował też wykorzystać jeden ze znanych już w Krakowie inwestorów – żeby zalegalizować słynną „nadbudowę, przebudowę i rozbudowę”, polegającą na wybudowaniu kilkupiętrowego bloku nad istniejącym domem i warsztatem samochodowym przy ul. Centralnej 57.
Oprócz tego jeden z kompleksów budynków mieszkalnych – „Oaza Pychowice” – miałby powstać na działkach przeznaczonych obecnie pod zieleń i budowę nowej drogi. Składające się z 11 budynków izolatorium planowane jest przy ul. Stępice, na terenie parku krajobrazowego. 12 domów jednorodzinnych może wyrosnąć na rolnej działce przy ul. Kolnej. Z kolei przy ul. Nad Drwiną, na obszarze przeznaczonym pod park rzeczny, miałaby powstać hala produkcyjno-magazynowa do produkcji respiratorów. Spora część zgłoszeń sprawia wrażenie próby obejścia wytycznych konserwatora zabytków. To na przykład budowa balkonu dla osób z objawami lub zakażonych koronawirusem i budowa zewnętrznej windy (ul. Potebni) czy zmiana zadaszenia i adaptacja poddasza na Rynku Głównym.
Informacja prasowa przyszła z biura radnego Łukasza Gibały, który wystąpił do urzędu o listę tego rodzaju inwestycji. – Największa ich część to budowa izolatoriów, miejsc do rekonwalescencji czy pracy zdalnej, które dziwnym trafem przypominają nie tylko bloki mieszkalne, ale wręcz całe osiedla. Każde z tych zgłoszeń powinno być zweryfikowane przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Dlatego zwrócę się do PINB z prośbą o przekazanie szczegółowego raportu z tej kontroli, wraz z informacjami, jakie kroki zostały podjęte w tych przypadkach, które są ewidentną próbą naginania przepisów – komentuje radny. Dodano, że kiedy jego prawnicy przyjrzeli się liście zgłoszonych inwestycji to przy większości z nich pojawiła się adnotacja “inwestycja może zmierzać do obejścia przepisów”.
W teorii celem antycovidowego prawa było ułatwienie budowy szpitali polowych czy przebudowy istniejących placówek medycznych, by dostosować je do walki z koronawirusem. Zgodnie z ustawą inwestycje, których celem miało być zapobieganie pandemii, można było realizować tylko na podstawie zgłoszenia nawet już po rozpoczęciu robót.
***
Ilustracja w nagłówku: Nadbudowa garażu przy ul. Centralnej 57.
–2 komentarze–
[…] “Covidówki” to inwestycje, która w założeniu miały pomóc w walce z pandemią koronawirusa. Wprowadziła je specustawa z marca, która miała pozwolić np. na szybką budowę szpitali kontenerowych. Pośpiech i błędy autorów ustawy umożliwiły wykorzystywanie jej do omijania przepisów prawa budowlanego. W Krakowie zgłoszono 77 inwestycji. […]
[…] Później, gdy inwestor postanowił zgłosić, że budynek pełni ważną funkcję społeczną, bo służy walce z pandemią. By ostatnio obiec Polskę z informacją, że nikt za bardzo nie wie, co zrobić z […]