W weekend idziemy do Forum Przestrzenie
7 i 8 czerwca Forum Przestrzenie odbędzie się wielkie święto współdziałania. Wawelska Kooperatywa Spożywcza organizuje III Zjazd Kooperatyw. Ale od początku.
Co to jest kooperatywa spożywcza?
Kooperatywa spożywcza to grupa ludzi – konsumentów, którzy wspólnie dokonują zakupów. Sami znajdują dostawców i pomijając pośredników, dostarczają produkty swoim członkom. Dostawcami są lokalni rolnicy i wytwórcy. Bardzo ważne jest to, że wszyscy z nich hodują lub wytwarzają swoje produkty w sposób naturalny – bez użycia nawozów sztucznych, pestycydów,niepotrzebnych substancji chemicznych. Dzięki temu, kooperatywa zapewnia swoim członkom zdrowe, naturalne, a nawet certyfikowane ekologicznie jedzenie.
Kooperatywa to alternatywa dla hipermarketów. To również alternatywa dla żywności, której pochodzenia i sposobu przygotowania nie można sprawdzić. To pewność, że za każdym razem otrzymujemy i jemy coś, co odżywia i nie szkodzi. Poza tym, to doskonały sposób by wspierać rozwój naturalnego, lokalnego rolnictwa, które ma ogromny wpływ na kształtowanie naszego ekosystemu.
Wawelska Kooperatywa Spożywcza w kilku zdaniach
Wawelska Kooperatywa Spożywcza (WKS) działa w Krakowie od 2 lat. W tym momencie liczy ok. 100 członków, w tym 80 aktywnie w niej działających i dokonujących zakupów. Jest organizacją non-profit, posiada swój statut i regulamin. Wkładem każdego z członków w działanie kooperatywy jest jego czas – 2 godziny w miesiącu poświęcane na pracę na rzecz kooperatywy (np. odbiór towarów, pakowanie towarów, organizacja warsztatów, inne formy pracy – również twórczej – wspierające WKS). Poza tym jest to również wkład finansowy – 10% kwoty zakupów przeznaczane jest na fundusz gromadzki WKS. Fundusz służy do pokrywania bieżących wydatków – np. zakup wagi, wynajem lokalu, organizacja warsztatów. Sposób wydatkowania funduszu i cele są określane przez wszystkich członków w ramach walnych zgromadzeń.
Poza dokonywaniem zakupów członkowie WKS dzielą się również produktami przez siebie przygotowanymi – w drodze wymiany lub sprzedaży.
Więcej niż jedzenie
WKS to nie tylko zdrowe, naturalne jedzenie. To przede wszystkim ludzie, którzy działają razem dla dobra i własnego, i ogółu. Kooperatywę można nazwać szkołą demokracji bezpośredniej. Dzięki oddolnym inicjatywom obywatelskim, partycypacji mamy realny wpływ na kształtowanie i zmienianie lokalnego środowiska, w którym żyjemy. Razem możemy realizować coś, co w pojedynkę wydaje się trudne.
Każdy członek kooperatywy jest kopalnią wiedzy i talentów, którymi dzieli się z innymi. Wspólnie organizujemy tematyczne spotkania i warsztaty, dzięki którym rozwijamy się, zdobywamy wiedzę i nowe umiejętności.
Wspólne działanie z dobrym przesłaniem – III Zjazd Kooperatyw
W tym roku 7 i 8 czerwca WKS organizuje III Zjazd Kooperatyw. Będzie to wielkie święto współdziałania. To dwudniowa impreza adresowana do wszystkich zainteresowanych tematami zdrowej, lokalnej żywności, różnorodnymi formami współdziałania i aktywizmu obywatelskiego. Chcemy pokazać, że dostęp do naturalnej, lokalnej żywności nie jest trudny – wystarczy wiedzieć jak, i tę wiedzę będziemy przekazywać. Co ważne, przekonamy, że współdziałanie na różnych polach ma sens i niesie ze sobą wymierne korzyści.
Plan Zjazdu – co, gdzie, kiedy
Termin: 7-8 czerwca
Miejsce: Forum Przestrzenie
7 czerwca to dzień aktywnych rozmów i wykładów poświęconych kooperatywom spożywczym, ich formom i przyszłości działania. Może dołączyć do nich każdy – po uprzedniej rejestracji na stronie Zjazdu.
8 czerwca jest dniem otwartego, bezpłatnego pikniku pod hasłem „W Koopie raźniej”. Uczestnicy, w tym dzieci, będą mogli wziąć udział w wielu warsztatach m. in. sadzenia zbóż, zakładania rabaty warzywnej, kulinarnych, recyclingowego tworzenia przedmiotów. Ważnym punktem będzie targ lokalnych produktów, na którym regionalni rolnicy zaprezentują się ze swoimi naturalnymi dobrami. Ze „Sceny dobrych idei” będzie można posłuchać wielu znamienitych gości (m. in. prof. Leszek Ostasz, Joanna Erbel, Marek Styczyński, Artur Jan Milicki), którzy podzielą się swoją bogatą wiedzą na temat działania lokalnych społeczności, ekonomii dzielenia i współpracy oraz naturalnej żywności.
Szczegółowy program Zjazdu: www. zjazdkoop.pl
Informacje o WKS: http://wawelskakooperatywa.wordpress.com/
WKS na FB: https://www.facebook.com/wawelskakooperatywaspozywcza
Źródło: inf. prasowa.
–0 Komentarz–