Wśród krakowskich “covidówek” są myjnia samochodowa i instalacja do kremacji zwłok. Urząd odmawia dokumentów
“Covidówki” to inwestycje, która w założeniu miały pomóc w walce z pandemią koronawirusa. Wprowadziła je specustawa z marca, która miała pozwolić np. na szybką budowę szpitali kontenerowych. Pośpiech i błędy autorów ustawy umożliwiły wykorzystywanie jej do omijania przepisów prawa budowlanego. W Krakowie zgłoszono 77 inwestycji.
Lista wszystkich inwestycji zgłoszonych w Krakowie w ramach specustawy covidowej zawiera co najmniej kilkanaście intrygujących punktów.
Są tam na przykład:
– Budowa myjni samochodowej czterostanowiskowej, samoobsługowej, bezdotykowej przy ul. Wołodyjowskiego [ze stanowiskiem do dezynfekcji];
– Budowa centrum badań nad wpływem roślin na wirusa COVID-19, czyli hali magazynowo-produkcyjnej z laboratorium i z zapleczem socjalnym przy ul. Szparagowej;
– Budowa obiektu gastronomiczno-kontenerowego służącego przygotowaniu i konsumpcji posiłków dla personelu medycznego w miejscu, gdzie nie ma szpitala;
– Budowa trzech budynków biurowo-mieszkalnych do pracy zdalnej przy ul. Stępice;
– Budowa balkonu;
– Budowa obiektu przeznaczonego do badań naukowych (COVID RESEARCH CENTRE) przy ul. Chełmskiej;
– Niepubliczny zespół budynków do zwalczania COVID-19 w Podgórzu;
– Budowa budynku z gabinetem lekarskim przy ul. Podedworze;
– Budowa instalacji do kremacji zwłok przy ul. Wielogórskiej.
Ale też kilka mniej intrygujących. Takich jak choćby budowa kompleksu izolatoriów “w zabudowie bliźniaczej” przy ul. Gdyńskiej.
Niektóre z inwestycji są zaplanowane na terenach chronionych. Wiadomo wszak, że ludzi najlepiej izolować w szeregowcach zlokalizowanych w zieleni.
Chcąc dowiedzieć się, w jaki sposób zgłaszający uzasadniają to, że ich inwestycje są związane z zapobieganiem pandemii, wystąpiłem do urzędu w trybie dostępu do informacji publicznej o przekazanie pism inwestorów.
Zrobiłem to – muszę się przyznać – także dlatego, że przewidywałem sporo czarnego humoru, który Krowa od zawsze lubi najbardziej.
Odpowiedziano mi dzisiaj, że pisma dotyczące powyższych inwestycji zgłaszanych na podstawie specustawy covidowej, nie podlegają informacji publicznej.
Szkoda, że nie poznamy uzasadnień, bo mogłoby być śmiesznie, a jest tylko strasznie.
Zdjęcie: Nadbudowa garażu przy Centralnej, która także znalazła się na liście krakowskich covidówek. / materiały prasowe Kraków dla Mieszkańców.
–1 Komentarz–
[…] posążków. Krakowski deweloper przeniósł ten oryginalny koncept na budownictwo.” Co istotne budynek jest tzw. covidówką. Powstaje więc, by pomóc w walce z […]