SM Piast realizuje obietnicę i czeka na Miasto
Informowaliśmy już, że SM Piast zgodziła się ostatnio do trwającego od kilku lat oczekiwania na to, by miasto zainteresowało się sprawą Rynku Krowoderskiego, dołożyć jeszcze trzy miesiące.
To gest dobrej woli i odpowiedź na wizytę radnego Grzegorza Stawowego.
Przypomnijmy. Parking przed dawnym Pewexem przy ul. Królewskiej pozostaje w wieloletniej dzierżawie SM Piast. Ta, zniechęcona brakiem zainteresowania tą przestrzenią ze strony miasta, postanowiła wykorzystać go na budowę pawilonu handlowego o nazwie Galeria Piast.
Jednocześnie od kilku lat pojawiają się pomysły zagospodarowania go w formie Rynku Krowoderskiego, które Miasto zbywalo dotąd sakramentalnym krakowskim “niedasię, bo nie ma pieniędzy”. Choć są to koszty daleko mniejsze niż budowa nowego wielopoziomowego parkingu podziemnego na Placu Inwalidów.
Odpowiadając na głosy społeczne SM Piast postanowiła raz jeszcze zaprosić Magistrat do rozmów. Teraz, by podkreślić, że jest to zaproszenie poważne, zawiesiła staranie o wydanie pozwolenia na budowę.
“Na stole” jest obecnie kilka możliwych rozwiązań. Na pierwszy rzut oka najrozsądniej z nich wygląda przejęcie przez Miasto terenu w zamian za zwolnienia podatkowe w kwocie równej wartości dzierżawy placu. Wśród innych pojawia się plan wymiany na inne działki – np. te po dawnym Motelu Krak – jednak tutaj może pojawić się problem ich równoważnej wyceny.
Abstrahując od samego Rynku Krowoderskiego, który akurat w naszej redakcji cieszy się dużą sympatią, warto podkreślić jeszcze jeden aspekt sprawy. Przejęcie działki przez Miasto nie musi wcale oznaczać zagospodarowania jej na Rynek. Do tego będą konieczne jeszcze konsultacje społeczne, choćpomysł wydaje się na tyle interesujący, że nie powinno mu być trudno zdobyć uznania. Chodzi też o to, że kiedy powstanie na niej Pawilon Piast, to nie będzie dało się z nią zrobić już nic innego. Tymczasem wolnych przestrzeni, jeszcze w dobrych miejscach, w dzielnicy mamy bardzo mało i warto je zabezpieczać – nawet jeżeli tylko z myślą o przyszłości i rozwiązaniach dotąd niepomyślanych.
–0 Komentarz–