Wstępne pomysły na Rynek Krowoderski
Biuro Prasowe UMK donosi, że są już wstępne pomysły na Rynek Krowoderski.
Oto dzisiejsza informacja prasowa:
Plac miejski z niewielkim pawilonem kawiarnianym i ogródkiem letnim przy ul. Królewskiej to najważniejszy punkt zaproponowanej przez Biuro Planowania Przestrzennego UMK wstępnej koncepcji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Rynek Krowoderski”. Prezentacja dokumentu odbyła się wczoraj (17 marca) podczas spotkania planistów z mieszkańcami. W konsultacjach wzięła udział Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.
Nadrzędnym celem proponowanego planu zagospodarowania przestrzennego jest stworzenie planistycznych podstaw do realizacji Rynku Krowoderskiego – tzw. centrum dzielnicowego przy ul. Królewskiej. Przyszły plan określi zasady jego zagospodarowania i wpisania w układ urbanistyczny oraz wykluczy formy zagospodarowania obniżające wartość przestrzeni publicznej. Dokument umożliwi także kształtowanie przestrzeni publicznej w wysokim standardzie oraz stworzy podstawy do uregulowania problemówzwiązanych z parkowaniem samochodów.
Zgodnie z proponowaną wstępną koncepcją planu, Rynek Krowoderski będzie terenem niezabudowanym, z wyjątkiem niewielkiego pawilonu kawiarnianego z ogródkiem leśnym. Na placu będzie można umieścić elementy małej architektury takie jak ławki, lampy, fontanna lub pomnik, a także urządzenia do zabawy dla dzieci oraz oświetlenie placu.
Planiści proponują również budowę schodków łączących płytę placu z usługami znajdującymi się w sąsiednich budynkach Spółdzielni Piast.
Zieleń na terenie Rynku Krowoderskiego to kolejny ważny element koncepcji. Według planistów, sama ochrona istniejącej zieleni znajdującej się na placu nie wystarczy, konieczne jest uzupełnienie jej nowymi nasadzeniami. Pod samym placem planuje się budowę parkingu podziemnego.
Wczorajsze konsultacje to już kolejne z cyklu spotkań pracowników Biura Planowania Przestrzennego z mieszkańcami Krakowa. Spotkania mają na celu włączenie mieszkańców w
proces kształtowania przestrzeni miejskiej i wypracowanie wspólnej wizji zagospodarowania przestrzennego.
–0 Komentarz–