Krowoderska i Prądnik Biały
Dawna Dz. Krowodrza to dzisiejsze dzielnice IV, V, VI i VII. A więc przestrzeń od Prądnika Białego do Zwierzyńca.
Dotąd zaniedbywaliśmy i ten pierwszy, i ten ostatni. Jednak planujemy coraz częściej zaglądać i tam.
W końcu bez jednego i drugiego, czyli Prądnika i Zwierzyńca, to ta nasza Krowodrza jest trochę kulawa. Tak jakby stała na jednej nodze, a chcielibyśmy, żeby mocno stanęła na dwóch.
Krowoderska.pl – budujemy dla Was kolejne mosty. I kładki. 😉
–4 komentarze–
Prawdę mówiąc, to taka aktywność, jak ta, jaką prowadzi Krowoderska.pl, przydałaby się przynajmniej dla całego śródmieścia. Piszę to jako mieszkaniec-sąsiad, Dzielnicy II (Grzegórzki)
To, że z jakiegoś chorego powodu Krowodrza Górka należy do Dzielnicy IV, nie należy nas tak określać. jesteśmy Krowodrzanami 🙂
Powitać, naprawdę Panowie aż miło patrzeć na to, co tu się dzieje. Czasm po cichu sam tu coś wieszam – no ale z tymi dzielnicami toście dali do wiwatu. Tak nie można. Ta ogromniasta “Krowodrza” o której się tu wspomina, i która do dziś ma czelność obowiązywać w kilku dziedzinach (geodezja, służba zdrowia, sądy, podział wyborczy) to niemądry wynalazek komuny z 1975 roku. Kraków podzielono wtedy na 4 dzielnice – dla wygody ówczesnych urzędników oraz dla złamania kręgosłupa ówczesnych – też sztucznych, ale jednak – podziałów dzielnicowych i dzielnicowej identyfikacji krakowian-obywateli. Tymczasem Krowodrza to grunty dawnej wsi Krowodrza – niemałej, które objedziemy sobie kreseczką po dzisiejszym planie miasta. Zgoda? Ze Stachiewicza jedziemy w dół, pod wiadukt, dalej ul. Czyżewskiego do pierwszego zakrętu, wzdłuż zachodniego muru koszar prosto przez teren jednostki – aż do Młynówki Królewskiej. ~na wysokości końca ul. Zakątek, mniej-więcej. Stąd wzdłuż Młynówki na wschód, ażdo Al. Słowackiego. Tądo Kamiennej i w prawo, w Montelupich. Dalej ażdo wiaduktu, zjazd z wiaduktu i dojeżdżamy do Kamiennej. W Kamiennąw lewo, do torów kolejowych i wzdłużtorów ażdo koryta Prądnika. Po drodze przecianamy Żmujdzką w poprzek. Korytem Prądnika pod prąd, ażdo ujścia Sudołu i dalej Sudołem pod prąd do uliczki Kluzeka, dalej Białoprądnickiej, do Piaszczystej i do Rybałtowskiej. Nią na zachód aż do Pękowickiej, Pękowickąna pd, do Łokietka i dalej do mostku na Sudole. Wzdłuż Sudołu ok 150 m na zachód i ostro w lewo, na północ. W poprzek Opolskiej trafiamy równo w koniec Stachiewicza. Pętla granic historycznej Krowodrzy się zamyka..Kiedy Leo rozszerzał Kraków, to jednym z warunków krowodrzan było zachowanie historycznej nazwy. Ukłony
I co prawda, to prawda: takich portali bardzo brakuje w innych dzielnicach. Lukrowane gazetki sklejane pod dyktando Rad Dzielnic nie zastapią takiej trybuny jak ta.