Krowa odpowiada krakowskim urzędnikom
Siedem Zasad Sprawowania Urzędów Publicznych: Zamieszczony poniżej tekst to prośba do prezydenta Jacka Majchrowskiego o wyjaśnienie niezrozumiałych dla krakowskich dziennikarzy intencji i pobudek, które kierują panią Moniką Chylaszek oraz pozostałymi członkami kierownictwa biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa. Odmowa udzielania informacji publicznej oraz utrudnianie dostępu do dokumentów nie mają nic wspólnego z przesłaniem, jakie towarzyszyć powinno zawodowi urzędnika samorządowego.
Urzędnicy, w swoim komentarzu umieszczonym w środę na portalu Krakow.pl pod tytułem „Kraków odpowiada redakcji Onet.pl”, nie odnieśli się do problemu sygnalizowanego w komentarzu na stronie Onet.pl, udając, że nie rozumieją zastrzeżeń kierowanych pod ich adresem. Tymi, przypominam, było to, że sugerowali, by uciszyć niepokornego dziennikarza. Dlatego w tym miejscu warto przypomnieć zasady etyki pracy urzędniczej wypracowane przez samych urzędników.
Urzędnicy dostrzegając konieczność przestrzegania podstawowych zasad etycznych, które są konieczne by budować zaufanie pomiędzy nimi oraz obywatelami, w 1995 roku opublikowali listę Siedmiu Zasad Sprawowania Urzędów Publicznych i zadeklarowali, że w swojej pracy będą się nimi kierować. Siedem Zasad Sprawowania Urzędów Publicznych to:
1) Bezinteresowność – osoby zajmujące stanowiska publiczne powinny działać wyłącznie w interesie publicznym;
2) Uczciwość – osoby zajmujące stanowiska publiczne muszą unikać sytuacji, w których podejmowałyby zobowiązania wobec osób lub organizacji, które mogą próbować wywrzeć niewłaściwy wpływ na ich pracę. Nie powinny działać lub podejmować decyzji, które zapewniałyby im zyski finansowe lub inne korzyści dla nich, ich rodziny lub przyjaciół. Muszą ogłaszać i wyjaśniać wszystkie takie interesy i relacje.
3) Obiektywizm – osoby zajmujące stanowiska publiczne muszą działać i podejmować decyzje bezstronnie, uczciwie i w oparciu o przesłanki merytoryczne, wykorzystując dowody oraz bez dyskryminowania kogokolwiek lub okazywania stronniczości.
4) Odpowiedzialność – osoby zajmujące stanowiska publiczne odpowiadają przed opinią publiczną za swoje decyzje i działania i muszą poddać się kontroli, która jest konieczna, by odpowiedzialności tej dopilnować.
5) Otwartość – osoby zajmujące stanowiska publiczne powinny działać i podejmować decyzje w sposób otwarty i przejrzysty, a informacje nie powinny być ukrywane przed opinią publiczną, dopóki nie ma jasnych i legalnych powodów, by to robić.
6) Szczerość – osoby zajmujące stanowiska publiczne powinny mówić prawdę.
7) Przywództwo – osoby zajmujące stanowiska publiczne powinny prezentować te zasady we własnym zachowaniu. Powinny aktywnie oraz zdecydowanie wspierać te zasady i wykazywać gotowość do sprzeciwiania się niewłaściwemu zachowaniu za każdym razem, kiedy do niego dojdzie.
Wśród sygnatariuszy Zasad nie było podpisów Moniki Chylaszek ani innych członków kierownictwa Wydziału Komunikacji Społecznej krakowskiego urzędu. To oczywiste, ponieważ zasady stworzono w Wielkiej Brytanii, a nie w Krakowie. W Krakowie takich zasad nie ma. Mam zatem nadzieję, że Pani Monika Chylaszek oraz pozostali członkowie kierownictwa biura prasowego krakowskiego urzędu z chęcią i uwagą się z tymi zasadami zapoznają.
A Państwo przeczytają cały komentarz Onet.pl, bo w nim redakcja ujawnia, jakie praktyki są w Krakowie stosowane wobec dziennikarzy, którzy starają się korzystać z prawa dostępu do informacji publicznej, by dopilnować odpowiedzialności urzędników samorządowych za podejmowane decyzje.
Fot. Oli/Flickr.
–1 Komentarz–
[…] Trudno jednak prowadzić sensowną rozmowę w przestrzeni publicznej, kiedy jedna strona unika udzielania wyjaśnień i ogranicza się do obrażania oraz ataków. […]