JEdynie: farma pod Krakowem, która hoduje ponad sto odmian dyń
Jedni znają Darię Latałę z Targu Pietruszkowego w Podgórzu, inni z podkrakowskich Wawrzeńczyc, a jeszcze pozostali z Instagrama. Jej niewielkie, rodzinne gospodarstwo słynie przede wszystkim z dyń, którymi Daria zainteresowała się, jeszcze zanim stały się tak modne na polskich stołach. Autorka projektu JEdynie opowiada nam m.in. o tym, czy małopolski czarnoziem lubi azjatyckie warzywa, a praca w przyrodzie rzeczywiście jest taka sielankowa, jak niektórym się wydaje.
Karolina Gawlik: Ile jest rodzajów dyni?
Daria Latała, JEdynie: Bardzo ciężko stwierdzić, bo ta liczba ewoluuje, gdyż ciągle powstają nowe gatunki, a zatem nie jest to kwestia do końca ustalona. Powiem ci teraz 1200, a zaraz może się okazać, że po tym sezonie to już 1257. Generalnie, jest ich bardzo dużo, bardzo różnych. Bioróżnorodność jest nie tylko modna, ale i potrzebna – w tym kierunku idą nowoczesne farmy i gospodarstwa. Chociaż często te nowe gatunki powstają w domowych ogródkach! Moi klienci wyciągają sobie nasionka warzyw z poprzedniego sezonu i wrzucają w ziemię, żeby coś wyrosło, a nagle wychodzi coś skrzyżowanego. Proszą mnie później o identyfikację, a ja im mówię, że właśnie stworzyli nowy gatunek. Sama raczej kupuję ustalone odmiany, nie z pozyskiwanych samodzielnie krzyżowanych nasion, żeby zachować pewną powtarzalność, ale cieszę się, że klienci eksperymentują.
“Uprawa warzyw uczy pokory i wyrozumiałości”
Ile zatem gatunków dyni znajdziemy u ciebie?
Około setki. W tym roku nie doliczyłam się dokładnej liczby, bo dużo odmian się nie udało według planów, było mokro i zimno. Niektóre w ogóle nie wyrosły, inne fajnie, ale zaledwie w kilku sztukach, które szybko się wyprzedawały. Ten sezon przyniósł sporą rotację gatunków dyni w polu.
To chyba taki biznes, że ciężko coś zaplanować, bo koniec koniec decyduje siła przyrody?
Dokładnie tak, wiele rzeczy w polu nie jest zależnych ode mnie. Ja mogę sobie zaplanować odmiany i zakup nasion, ale terminy siewu, sadzenia i zbiorów muszę negocjować z pogodą, obserwując temperaturę i opady. Każdy, kto uprawia dynie, inne warzywa, czy sadownictwo dobrze o tym wie. Uczy to ogromnej pokory, wyrozumiałości i dużej odporności psychicznej na stres.
“Chcę być bohaterem w swoim gospodarstwie”
Pisałaś ostatnio na swoim profilu o zmęczeniu.
Owszem, choć ono się pojawia nawet wtedy, gdy warunki pogodowe są sprzyjające, bo mam skłonności do brania na siebie zbyt dużo. Chcę być bohaterem w swoim gospodarstwie. Pilnować, żeby nic się nie zepsuło, ocalić warzywa przed opadami gradu i zwierzyną, w sezonie wykorzystać jak najwięcej zamówień i klientów.
Wiele osób mówi mi: “ach, jak ja bym chciała tak popracować w naturze, jak ty!”, a to jest poza ich wszelkimi wyobrażeniami, jak w polu może być trudno; jak się martwisz, czy grad nie zabił twojego dobytku życia, czy wiatr nie rozwiał tuneli, czy warzywa nie gniją w wodzie. Jednego dnia zbierasz świeże owoce, a już kolejnego gradobicie uszkodzi pędy roślin, okaleczając je do tego stopnia, że nie są w stanie wytworzyć kolejnych kwiatów. Bez kwiatów nie mogą zostać zapylone i wydać owoców. Nawet jeśli by się to udało, takie owoce często nie zdążyłyby dojrzeć, ze względu na z góry określony okres wegetacyjny. W polu każde opóźnienie ma znaczenie.
To też fizyczna robota, prawda?
Często niesamowicie wyczerpująca, bo gospodarowanie to jedno, a drugie to praca w błocie, totalnym upale, przymrozkach; duże amplitudy temperatur między dniem a nocą. Odpadają ci z zimna palce, a akurat zbierasz brukselkę z pola.
W polu się wyciszam, izoluję od świata
Mimo wszystko lubisz tę robotę?
Lubię, bo czerpię z niej ogromną satysfakcję. W polu się wyciszam, izoluję od świata. Reakcje klientów, którzy szanują moją pracę, docenienie przez nich i ich wdzięczność dają dużo siły, żeby tworzyć to dalej.
Za co są wdzięczni?
Za smak i za to, że jak im dostarczam warzywa pod drzwi, mogą być ich pewni. Wiedzą, że ja je zebrałam, tego samego dnia spakowałam, swoimi rękoma wytworzyłam, na naszej ziemi. Wybaczają mi wszelkie pomyłki, choć nie ma ich dużo, ale oczywiście się zdarzają. Są wdzięczni za ubłoconą marchewkę i skazę na skórce, bo dzięki temu wiedzą, że to prawdziwe warzywa.
JEdynie nie posiłkuje się opryskami chemicznymi
Nie używasz chemicznych wspomagaczy w gospodarstwie?
Jedyny wspomagacz to czarnoziem i… robaki. Kiedyś dodałam na Instagram zdjęcie z podpisem: “kiedy pytacie, czym są pryskane nasze warzywa”. Była na nim sałata pokryta mszycami. Klienci komentowali, że często dostają robaki w pakiecie z sałatą, ale nie widzą w tym problemu, wręcz taką właśnie ją lubią! Innym razem moja koleżanka kupiła u mnie musztardowiec, po czym dała mi znać, że nie jest w pełni wegański. “Co ona wygaduje?” – pomyślałam przez chwilę, ale szybko mi wytłumaczyła, że trafił jej się musztardowiec ze ślimakami (i wszystko jasne). Nie posiłkujemy się opryskami chemicznymi także dlatego, że wszystko to, co sprzedaję klientom, trafia także na mój talerz. Nie mam osobnej grządki tylko dla siebie, a ja też nie chcę jeść chemii, ze względu na troskę o własne zdrowie, abstrahując już od troski o planetę, która oczywiście też mi towarzyszy.
Naturalna uprawa to dodatkowe wyzwanie, prawda?
Wymaga ona wysiłku i wyrozumiałości, także od klientów, bo asortyment jest bardzo zależny od pogody. Wiem, że klienci lubią sobie zaplanować przetwory, zorganizować kuchnię, ale bardzo cenię tych, którzy robią to we współpracy z rolnikiem. Tych, którzy potrafią korzystać z plonów danego sezonu, mają swobodny przepływ w kuchni – kupują taką paprykę, jaka akurat jest, a plany z innym gatunkiem przekładają na inny czas lub w ogóle z niego rezygnują. W rzemieślniczych, rodzinnych gospodarstwach nie mamy takich mocy przerobowych, więc plony są mniejsze – nawet tam, gdzie używa się ekologicznych środków ochrony.
“Nie możemy być idealni w każdej dziedzinie”
Mam wrażenie, że znalezienie zaufanego rolnika nie jest dziś wcale łatwe.
Owszem, sama mam w tym trudność, bo uprawiam sobie warzywa, ale mleko czy jajka kupuję u innych pań. Ostatnio pani Krysia zapowiedziała, że ma w gospodarstwie kryzys mlekowy i ja ją rozumiem. Ale rozumiem też, że nie każdy ma czas na poszukiwania osobnych miejsc, gdzie kupi mleko, gdzie ser, a gdzie ziemniaki, więc klienci posiłkują się marketami. Nie możemy być idealni w każdej dziedzinie, bo zabrakłoby nam życia, żeby go smakować. Polecam działać ze zdrowym rozsądkiem, ale przede wszystkim celebrując jedzenie z myślą o osobie, która nam ten produkt zaserwowała; wówczas nawiązuje się porozumienie między konsumentem a wytwórcami żywności i rodzi się obustronna wdzięczność. Być może wytwórca nie dostarczy odpowiedniej ilości, w idealnym czasie, ale gdy już wypracujemy sobie raz tę drogę, później łatwiej się kroczy utartymi ścieżkami z ulubionymi dostawcami.
Budowanie tych dróg ułatwia Targ Pietruszkowy z Podgórza, z którym współpracujesz.
To świetne miejsce, w którym miałam szansę rozwinąć swoje skrzydła. Targ, który naprawdę zwraca uwagę na jakość produktów. Wielu klientów przychodzi tam od pierwszej edycji, ale też ciągle pojawiają się nowi. Ja też mam tam swoich ulubionych wystawców, u których robię zakupy. Fajnie, że jest tam wszystko, co potrzeba: nabiał, warzywa, owoce, mięso, przetwory. Oczywiście zdarzają się także produkty w zabawnych ilościach i trzeba być o ósmej rano, żeby je zdobyć. Bardzo cenię tę fundację, pomogła mi zbudować pozycję i markę.
“Na wsi brakuje młodej energii, tchnienia życia”
A jest to marka bardzo rozpoznawalna w internecie! Pewnie wśród lokalnej społeczności także?
Akurat u mnie na wsi ludzie mają zupełnie inny pomysł na prowadzenie gospodarstwa niż ja. Nie jestem za monokulturą, anonimowymi uprawami; nie jestem za wyzyskiem i eksportem poza lokalny rynek. Znam ten model, bo kiedyś tak funkcjonowało gospodarstwo moich rodziców, ale problemy z nim związane są dalej te same. Może ma to swoje korzyści, ale ja robiąc zestawienie plusów i minusów, nie widzę w tym siebie. W obrębie jednej wsi żyją sobie dwa różne światy, które nie muszą się nawzajem przekonywać, choć oczywiście chętnie doradzę, jak zacząć prowadzić gospodarstwo inaczej, jeśli ktoś do mnie przyjdzie po pomoc.
Na szczęście są też sąsiedzi, którzy się cieszą z mojej pracy. Bywało jednak, że miałam przeprawę z lokalnymi władzami. Od kiedy stałam się bardziej popularna, podejście do mnie jest już inne. Paradoksalnie, widzę większy potencjał w ludziach z miasta, jeśli chodzi o tworzenie naturalnych i różnorodnych upraw. Nie wartościuję, czy to dobre czy złe, ani nie ma dla mnie znaczenia pochodzenie; chodzi mi o pracę według pewnych schematów.
Na wsi brakuje młodej energii, tchnienia życia. Wiele młodych zraziło się w rodzinnych gospodarstwach do skupu, giełdy warzyw, wyzysku, pracy ponad siły, więc wyjechali, a zostali starsi, pracujący według nieaktualnych ram, typu: jak sadzić, to tylko ziemniaki. Na to, co inne, patrzą z przymrużeniem oka. Dopóki nie zaczęłam mówić głośno o swojej współpracy z restauracjami, myśleli, że sobie tylko coś tam gadam w internecie. Dopiero później zaczęli zauważać, że reprezentuję jakąś jakość, która zwraca uwagę na rynku.
Pomysły na rozwój projektu JeDynie
Jak to się stało, że w czasach pracy przy biurku, ty zostałaś w polu?
Wybrałam zupełnie inną ścieżkę kariery, studiowałam kierunek niezwiązany z gospodarstwem, ale po drodze pojawiły się problemy rodzinne, więc chciałam pomóc, odciążyć rodziców. Zaczęłam małymi krokami, praca układała się coraz lepiej, wyszliśmy z problemów. Z roku na rok było coraz lepiej i ta ścieżka naturalnie ze mną została. Mam też kolejne pomysły na rozwój projektu JeDynie, ale zajmę się tym po sezonie.
Bo JeDynie to nie tylko dynie.
Od dyni się zaczęło, ale później, idąc za ciosem, poszłam w inne warzywa i ich różnorodność. Jeśli uprawiam marchewkę to fioletową, żółtą, białą. Jeśli paprykę to czerwoną, brązową, pomidorową. Zawsze testuję nowości, sprawdzam, co da radę w naszym klimacie i czy się spodoba klientom. Inspiracje czerpię z blogów, programów kulinarnych, własnych podróży, podpowiedzi i pomysłów samych klientów.
Eksperymenty!
Te różnorodne warzywa brzmią jak jakieś groźne modyfikacje.
No tak, nietypowe gatunki zawsze wzbudzają sensację! Wystarczy, że coś ma przydomek, jak np. szpinak nowozelandzki, a już się pojawiają pytania klientów, czy to sprowadzane z Nowej Zelandii albo czy sztuczne. Nie zawsze tak musi być! Jeśli w kraju orientalnym jest klimat podobny do naszego, to wiele warzyw się naturalnie przyjmuje. Z powodzeniem implementuje azjatyckie sałaty – fasolnik, pak choi – bez żadnych ulepszaczy, pospieszaczy i świetnie rosną za pan brat w tunelach obok sałaty masłowej. Najważniejsze, by mierzyć siły na zamiary. Dlatego odeszłam od uprawy okry, która rosła, ale musiałam się nagimnastykować o nią i chuchać na nią, ze względu na krótki okres wegetacji, co z kolei przekładało się na wyższą cenę za kilogram.
Pieczona dynia Delicata
Zaczęło się jednak od dyni, więc na koniec zdradź nam, co z dyni można zrobić najlepszego.
To temat na wielką rozprawę, więc podzielę odpowiedź na kategorie. Najlepszy deser to dyniowe ciastka korzenne. Kiedy jeszcze dynia wcale nie była w Polsce modna, a traktowana prędzej jako pasza dla zwierząt niż jedzenie na rodzinny stół, sporo szukałam wiedzy na jej temat, zwykle na zagranicznych portalach. Ale pewnego razu złapałam w rękę gazetę z przepisami (nie pamiętam tytułu), gdzie były właśnie ciastka z dyni, z gorzką czekoladą. Sztos! Do tej pory robię je każdego sezonu, mam do nich ulubioną dynię, która zawsze czeka na ten chłodny czas, kiedy korzenna przyprawa pachnie jeszcze lepiej w domu, a ciastko pasuje do gorącej herbaty. Mogę dać przepis!
W gotowaniu cenię sobie połączenie dobrego smaku, sprawności w czasie i ładnego wyglądu; w tej kategorii wygrywa pieczona dynia Delicata. Posadziłam ją sześć lat temu i do tej pory jest moją ukochaną. Wyjmujesz pestki, dodajesz masło i sól, wstawiasz do piekarnika na 30 minut, robiąc w tym czasie inne swoje rzeczy. Gdy jest gotowa, wyjadasz miąższ – pyszna, sycąca, pełnowartościowa, a nieabsorbująca kolacja! I pięknie wygląda, bo to dynia w zielone paski. Z dyni można nawet zrobić nalewkę. Mam nastawioną jeszcze z tamtego roku. Sama nie spożywam raczej alkoholu, ale czasem w malutkich buteleczkach, które daje przyjaciołom i rodzinie jako prezent.
***
Czytaj też o krakowskim lumpeksie, który trafił na okładkę Vogue. O prawdziwych sycylijskich lodach w Bronowicach, które serwuje doktor po Akademii Muzycznej. Wspaniałych lodach z Nowej Huty. Panu Piotrze z Wielopola, który od 34 lat prowadzi sklep metalowy i dopadła go turystyfikacja Krakowa. A także doskonałej piekarni rzemieślniczej Młyn, którą znajdziecie przy Stachiewicza.
I Sklepie LUZEM z Żabińca, gdzie wszystko kupicie na wagę.
__
Zdjęcia: JEdynie
–0 Komentarz–