Ceny żywności a inflacja
Inflacja znów rośnie. We wrześniu 2024 r. w porównaniu do września 2023 r. ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,9 proc. Największy wzrost cen notuje żywność, ponieważ rok do roku wzrosła o 4,7 proc. Sprawdźmy, które produkty spożywcze podrożały najbardziej. Przekonajmy się też, jak można obniżyć koszty związane z jedzeniem.
Jakie produkty podrożały najbardziej? Inflacja a żywność
Jakie produkty spożywcze zanotowały największy wzrost cen? Zdecydowanie liderem jest masło. W stosunku do 2023 roku ceny za ten towar wzrosły o blisko 20%! Innym dość wysokim wynikiem są także soki, które podrożały o prawie 10%. Przygotowywanie zdrowych posiłków stało się znacznie bardziej wymagające pod względem finansowym przez wzrost cen owoców o 8% i warzyw o 5%.
Co jeszcze podrożało? Oto podwyżki produktów spożywczych, po które chętnie sięgają Polacy:
- drób – 4,9%;
- pieczywo – 5%;
- wołowina – 4,9%;
- herbata – 5%;
Pomimo że niektóre produkty spożywcze notują spadki np. jajka czy olej, to jednak rośnie grupa bardzo podstawowych artykułów spożywczych, których ceny sukcesywnie drożeją. Według danych Credit Agricole ceny żywności w Polsce wzrosły o blisko 40% od stycznia 2020 roku do czerwca 2023 roku. Duży wpływ na to miały mieć takie wydarzenia jak pandemia, wybuch wojny na Ukrainie czy zmiany klimatyczne.
Nie zapomnijmy także o tym, że inflacja dosięgnęła również ceny prądu – wzrost o ok. 21,2% zgodnie z danymi GUS, ceny za wodę o prawie 13% oraz ceny gazu – podwyżka o ok. 17%. Te wszystkie media również odgrywają dużą rolę podczas przygotowywania posiłków w domu. Przez to samodzielne gotowanie staje się z roku na rok coraz droższe, a w konsekwencji zaczynamy szukać tańszych alternatyw. Sprawdźmy zatem, co warto zrobić, aby jeść zdrowo i nie przepłacać nawet w czasach ciągle rosnącej inflacji.
Jak zaoszczędzić na jedzeniu? Alternatywne rozwiązanie
Okazuje się, że sposobem na oszczędność może być zamawianie jedzenia na wynos. I wcale nie chodzi tutaj o korzystanie z usług restauracji czy fast foodów. Odpowiedzią na potrzeby osób, które chcą jeść zdrowo i zaoszczędzić, jest zdrowe odżywianie z cateringiem dietetycznym, np. ze strony https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/myslenice/. Jeszcze niedawno dieta pudełkowa była popularnym wyborem jedynie w dużych miastach, gdzie wysokie zarobki pozwalały na regularne korzystanie z takiej opcji. Jednak przy rosnącej inflacji i dynamicznie zmieniających się cenach żywności możemy śmiało powiedzieć, że zdrowe odżywianie z cateringiem stało się tańsze niż samodzielne przygotowywanie posiłków. Szczególnie gdy firmy cateringowe oferuje atrakcyjne ceny i dowóz do domu. Oszczędzamy wtedy na kosztach paliwa, zyskujemy więcej czasu i nie musimy czyhać na promocje w dyskontach. Zamiast tego jemy zdrowe, wysokiej jakości produkty, z których zostały przygotowane zbilansowane posiłki przez sprawdzoną firmę cateringową np. https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/krakow/. To oszczędność i inwestycja w jednym.
[ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY]
Fot. Freepik.