„Krakowska Zupa” – nowa inicjatywa w Ambasadzie Krakowian

autor

Czy można zjeść smakowitą zupę i równocześnie wesprzeć społeczne inicjatywy? Tak! W Ambasadzie Krakowian powstaje Krakowska Zupa, program wsparcia społecznościowego wzorujący się na akcji Detroit Soup, której celem był rozwój obywatelskich projektów w słynnym mieście-bankrucie. 19 stycznia, w Ambasadzie Krakowian, ul. Stolarska 6/9, o g. 17, mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję wybrać projekty, które w założeniu mają polepszyć życie krakowian.

– Zasady są proste – tłumaczy inicjator całej akcji Jan Szpil. – Każdy z uczestników wydarzenia w zamian za wkład w wysokości 15 zł (lub więcej) otrzyma talerz pysznej zupy od Hummus Amamamusi. Cztery zaproszone przez nas osoby zaprezentują swoje projekty dotyczące tego, co można zmienić w Krakowie, aby żyło się w nim milej. Podczas głosowania każdy z uczestników spotkania będzie mógł oddać głos na projekt, który najbardziej przypadnie mu do gustu.

Autor projektu, który zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma na jego realizację całą sumę zebraną od przybyłych. Do końca grudnia można było nadsyłać projekty przez formularz zgłoszeniowy. Spośród nich wybrano cztery, które zostaną zaprezentowane. Nieprzyjęte projekty, można przesłać ponownie i spróbować swoich sił podczas kolejnych edycji.

Krakowska Zupa powstała z inspiracji oddolnymi działaniami w amerykańskim Detroit, gdzie po zapaści całego systemu miejskiego brakowało nowych inicjatyw mieszkańców, a co za tym idzie, społecznego ruchu odnowy mało zamieszkanych terenów. Detroit Soup pojawiło się po raz pierwszy w 2010 roku. Od tego czasu odbyły się 144 zupy, wybrano 144 projekty, które wsparto 130 tysiącami dolarów. Spośród wybranych projektów aż 31 pomysłodawców przyznało, że bez tego dofinansowania ich inicjatywa nie miałaby możliwości rozwoju.

Organizatorem wydarzenia jest Ambasada Krakowian, wyjątkowe miejsce w samym sercu Krakowa, przy ul. Stolarskiej 6/9, które prowadzi organizacja non-profit oferując przestrzeń spotkań, dyskusji i działania dla wszystkich aktywnych i kreatywnych mieszkańców naszego miasta. Każdy może tu przyjść, aby dołączyć do istniejących projektów lub rozpocząć własny. Ambasada utrzymuje się samodzielnie współpracując z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i udostępniając przestrzeń komercyjną, a także funkcjonując jako coworking.

Projekt wspiera Hummus Amamamusi, przygotowując zupę dla uczestników, Rafał Sanecki z blogu Miastamaniak jako prowadzący spotkanie oraz Smokowóz dowożąc zupę.

Więcej informacji na stronie Ambasady Krakowian: http://www.ambasadakrakowian.pl/krakowska-zupa/

Źródło: informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ostatnie w kategorii "Kraków"

filipiny blog filipiny ceny siquijor island wypożyczalnia kamperów kraków
Idź na górę