Listy otwarte w sprawie Fortu Bronowice
Sprawa Fortu Bronowice nabiera coraz więcej rumieńców. Zapewne dlatego, że stała się przedmiotem kampanii wyborczej, co tym razem cieszy, bo cztery lata temu nikt się nawet na ten temat nie zająknął. W ostatnich dniach pojawiły się aż dwa listy otwarte w tej sprawie. Doceniając wagę całej sprawy dla dzielnicy, obydwa publikujemy w całości. Podkreślamy jednocześnie, że każda kolejna wypowiedź tego rodzaju także znajdzie w całości miejsce na naszych łamach.
Autorem pierwszego Listu Otwartego była wiceprezydent Elżbieta Koterba. 22 października w związku z wypowiedziami Tomasza Leśniaka w czasie debaty prezydenckiej Radia Kraków, która odbyła się 21 października (jej zapis znajdziecie TUTAJ) pisała do niego tak:
Szanowny Panie !
Z wielkim zdumieniem przyjęłam Pańskie, niezgodne z prawdą zarzuty dotyczące terenów wokół Fortu Bronowice, wyrażone pod moim adresem w pytaniu do Prezydenta Miasta Krakowa w trakcie debaty w Radiu Kraków (21 października).
Przypominam, że teren stanowiący otoczenie Fortu we wszystkich poprzednich dokumentach planistycznych tj. w planach ogólnych z 1988 roku, w planach ogólnych z 1994 roku, oraz wszystkich kolejnych dokumentach planistycznych przeznaczony był pod zainwestowanie. W Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta z 2003 roku teren ten był – zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej – obszarem zamkniętym.
Słowem: obszar, na którym zlokalizowane są działki o numerze 167/82 i 167/83 obr.2 Krowodrza NIGDY NIE BYŁY wskazywane w oficjalnych dokumentach planistycznych jako zieleń ogólnodostępna, a WRĘCZ PRZECIWNIE – zawsze były przeznaczone do zainwestowania.
Stosowne mapy obrazujące ten fakt dostępne są na stronach Miejskiej Platformy Internetowej pod adresem:
http://krakow.pl/aktualnosci/142981,32,komunikat,fort_bronowice_-_zobacz_mapy.html.
Informacja o tym publikowana była ponadto w Dzienniku Polskim z dnia 6 października br. („Inwestycyjne kontrowersje wokół terenów obok fortu przy ul. Rydla).
W związku z powyższym, sugestie jakoby możliwość zainwestowania tych działek powstała dzięki zmianie Studium uchwalonej w 2014 roku i zakupieniu ich przez Echo Investment są nieprawdziwe i bezpodstawne.
Jeżeli posiada Pan dowody potwierdzające, że działałam niezgodnie z prawem, proszę o złożenie ich do stosownych organów. Pańskie insynuacje podważają bowiem, w sposób nieuprawniony, zaufanie do mnie jako Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.
Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa
ds. Rozwoju Miasta
Elżbieta Koterba
List nie pozostał bez odpowiedzi. Dziś na naszą skrzynkę mejlową Kraków Przeciw Igrzyskom przesłał oświadczenie. Tomasz Leśniak pisze w nim do wiceprezydent Elżbiety Koterby tak:
Oświadczenie w sprawie terenów wokół Fortu Bronowice
Szanowna Pani,
w odpowiedzi na Pani list otwarty z dnia 22 października 2014 roku, chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że — wbrew Pani sugestiom — nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa istotnie wpływa na zmianę statusu terenów wokół Fortu Bronowice:
-
studium z 2003 roku określało kierunek zagospodarowania obszaru na południe od Fortu Bronowice jako teren zieleni fortecznej (ZF) i wskazywało jako priorytet “rozwój systemu zieleni Krakowa przede wszystkim w oparciu o system parków rzecznych i zieleń forteczną”. Status zieleni fortecznej oznaczał, że — w przypadku otwarcia tych terenów —miasto powinno zabezpieczyć je pod zieleń;
-
jednak w studium z 2014 roku kierunek zagospodarowania tego obszaru zmieniono na tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i jednorodzinnej niskiej intensywności (MNW). Stało się tak, mimo protestów społeczności lokalnej i zapisu o konieczności ochrony terenów zieleni fortecznej w Ramowym Programie Ochrony i Rewitalizacji Zespołu Historyczno-Krajobrazowego Twierdzy Kraków.
Jako Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Miasta odpowiada Pani za projekty uchwał w przedmiocie studium i sprawuje nadzór nad Wydziałem Architektury i Urbanistyki, który wydaje decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Niepokój musi budzić w tym kontekście zmiana statusu dyskutowanego terenu w połączeniu z faktem, że pełnomocnikiem inwestora (Echo Investment) zainteresowanego budową bloków na tym terenie jest firma Biuro Rozwoju Krakowa, której prezesem jest Sebastian Chwedeczko, syn Pani wiceprezydent. Mamy w tym przypadku do czynienia z konfliktem interesów.
W związku z tym będziemy apelować do Prezydenta Jacka Majchrowskiego o dymisję Pani z funkcji Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.
Tomasz Leśniak
KWW Kraków Przeciw Igrzyskom
Listowi także towarzyszy grafika (załączniki do poprzedniego znajdziecie w linkach odsyłających na Kraków.pl):
Zapewne nie jest to koniec wymiany listów otwartych.
–0 Komentarz–