Maseczki bawełniane ochronne: co musisz wiedzieć?
Maseczki bawełniane ochronne: Noszenie ochronnych maseczek bawełnianych jest obecnie w Polsce obowiązkowe w przestrzeni publicznej. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz o nich wiedzieć i odpowiedzi na większość najczęściej zadawanych pytań.
Jak skutecznie i bezpiecznie stosować maseczki bawełniane ochronne?
Maseczki niemedyczne to produkty przeznaczone dla osób zdrowych, które nie wykonują zawodów medycznych.W jaki sposób użytkować maseczki ochronne?
Od 16 kwietnia br. w Polsce wprowadzony został nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Zdaniem WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ten rodzaj działań prewencyjnych może znacznie zahamować falę zachorowań na Covid -19 czyli chorobę, wywołaną koronawirusem. Czym zatem zasłaniać usta oraz nos? W teorii możemy użyć do tego celu szalika czy też apaszki, niemniej jednak takie rozwiązanie nie należy do najwygodniejszych. Zdecydowanie lepszym wyborem są maseczki ochronne wielokrotnego użytku.
Maseczka jednorazowa czy wielokrotnego użytku?
Różnica pomiędzy maseczkami jednorazowymi, a wielorazowymi wynika głównie z zalecanego sposobu użytkowania. Maseczki jednorazowe powinny być używane przez maksymalnie 1 godzinę. Po tym czasie maskę należy zdjąć i wyrzucić. Z kolei maski wielorazowe mogą być używane wiele razy pod warunkiem, że są one utrzymane w czystości i zakładane/zdejmowane zgodnie z zaleceniami. Warto dodać, iż maskę wielokrotnego użytku należy zdjąć w momencie, gdy zrobi się ona wilgotna.
Jak poprawnie używać maseczki bawełnianej?
Właściwe użytkowanie maseczki umożliwia znaczne ograniczenie ryzyka zarażenia siebie i innych drogą kropelkową. Jak wobec tego nosić maseczkę ochronną? Przede wszystkim w trakcie noszenia maski nie należy dotykać jej palcami. O ile to możliwe unikajmy jej poprawiania. W razie dotknięcia maski należy niezwłocznie umyć ręce, a następnie użyć żelu antybakteryjnego. Pamiętajmy również, aby w trakcie użytkowania nie zsuwać maski (np. podczas rozmowy).
Jak higienicznie zakładać i zdejmować maseczkę?
Jeszcze przed dotknięciem maseczki należy dokładnie umyć ręce, a następnie zdezynfekować je przy użyciu środka na bazie alkoholu. Następnie należy nałożyć maskę w taki sposób, aby materiał szczelnie przylegał do skóry, po czym rozsunąć zakładki maski (tzw. harmonijkę). Jeśli maska posiada wszyty drucik, uformujmy go dopasowując tym samym do kształtu twarzy.
Równie ważny co sposób zakładania maski, jest sposób jej zdejmowania. W tym celu należy chwycić za gumę/tasiemkę mocującą znajdującą się za uszami, a następnie zsunąć maskę nie dotykając jej przedniej części. Jak wspominaliśmy, maskę jednorazową należy wyrzuć – koniecznie do kosza z pokrywą! – natomiast maskę wielokrotnego użytku umieścić w pralce i od razu wyprać w temperaturze 60* C. Należy pamiętać, aby po zdjęciu maski umyć ręce wodą z mydłem, a następnie zdezynfekować je środkiem antybakteryjnym.
Jakie normy powinny spełniać maski ochronne?
Zgodnie z oficjalnymi wytycznymi konsultanta krajowego, maski niemedyczne:
- Mogą być wykonane z tkanin bawełnianych (również z domieszkami), lnianych, poliesterowych 100%, wiskozowych, poliamidowych lub z fizeliny,
- Powinny być uszyte z tkanin posiadających certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX ®,
- Powinny mieć możliwość prania w temperaturze 60* C (dotyczy maseczek wielokrotnego użytku),
- Powinny posiadać tasiemki/gumkę umożliwiająca założenie maseczki o uszy, w jednej z krawędzi wzmocnienie pozwalające na dopasowanie maseczki do kształtu oraz – w części środkowej – harmonijkę,
- Ich wymiar „na płasko” powinien wynosić co najmniej 17,5 cm x 9 cm.
Jaką maseczkę bawełnianą wybrać?
Wybierając maseczkę ochronną należy zwrócić uwagę na to, czy produkt jest zgodny z wymienionymi powyżej wytycznymi. Przykładem maseczki spełniającej wszystkie normy rządowe dla masek niemedycznych są wyroby dostępne na stronie: https://lunares.pl/maseczki-ochronne . Wspomniane maski wykonane są z dwóch warstw certyfikowanej tkaniny i posiadają możliwość prania w 60*C. Dzięki specjalnym zaszewkom i plastycznej części w okolicach nosa, umożliwiają one świetne dopasowanie do kształtu twarzy.
[Artykuł sponsorowany.]
–0 Komentarz–