„Matki Polki na wyrębie” wyruszyły do Rzymu na spotkanie z papieżem Franciszkiem

autor

Dziś w samo południe grupa matek z dziećmi, reprezentująca inicjatywę obywatelską „Matki Polki na Wyrębie”, wyruszyła na wyprawę do Rzymu. Jej celem jest spotkanie z papieżem Franciszkiem i przekazanie mu raportu oraz zdjęć dokumentujących – zdaniem aktywistek – dewastację polskiej przyrody przez obecny rząd przy wsparciu części kościoła i mediów katolickich.

Pięcioosobowa reprezentacja „Matek Polek” (w składzie: Cecylia Malik, Anna Grajewska, Agata Bargiel, Agnieszka Miłogrodzka, Daria Gosek) wierzy, że autorytet papieża znanego ze swych ekologicznych poglądów oraz nagłośnienie na arenie międzynarodowej kwestii masowych wycinek drzew, w tym w Puszczy Białowieskiej, a także zanieczyszczenia powietrza i planowanych regulacji naturalnych rzek w Polsce, mogą wpłynąć na politykę rządu Beaty Szydło w zakresie ochrony środowiska.

W środę 7 czerwca „Matki Polki” wraz ze swoimi dziećmi staną na placu św. Piotra z transparentem „OJCZE ŚWIĘTY RATUJ! WYCIELI NAM DRZEWA! CHCĄ ZNISZCZYĆ RZEKI!”, a następnie przekażą papieżowi Franciszkowi raport opracowany przez Greenpeace Polska, Krakowski Alarm Smogowy, Towarzystwo na rzecz Ochrony Przyrody i Towarzystwo na rzecz Ziemi oraz zdjęcia kobiet karmiących swoje dzieci na pniach wykarczowanych w ostatnich miesiącach drzew. Zdjęcia pochodzą z akcji zapoczątkowanej w marcu br. przez artystkę Cecylię Malik, która chcąc zaprotestować przeciwko masowym wycinkom w Krakowie w związku z tzw. „Lex Szyszko”, będąc jednocześnie mamą kilkumiesięcznego dziecka, co ograniczało jej możliwości, postanowiła fotografować się na pniach świeżo ściętych drzew. Do akcji w krótkim czasie dołączyły kobiety i mężczyźni z wielu regionów Polski, a o samej inicjatywie pisały światowe media, w tym brytyjski The Guardian. Finałem akcji stała się publiczna zbiórka pieniędzy na portalu PolakPotrafi.pl, dzięki której „Matkom Polkom” udało się zebrać środki na wyjazd do Rzymu.

Całą akcję można śledzić na profilu wydarzenia TU.

Fot. dzięki uprzejmości Matki Polki na Wyrębie

Źródło: inf. prasowe

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz

Ostatnie w kategorii "Kraków - Dwójka"

Belzebub w Krakowie

Gdy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczał w Centrum Kongresowym klucze do bram
filipiny blog filipiny ceny siquijor island
Idź na górę