Na Kijowskiej można zginąć?
Oglądając wspaniały, patriotyczny mural na budynku przy ulicy Kijowskiej musimy być ostrożni. Jak alarmują czytelnicy Krowoderska.pl – budynek zagraża zdrowiu, a nawet życiu.
– Boję się, że cegła zaraz spadnie mi na głowę – skarży się Pani Grażyna. – Przecież pod pokruszonym gzymsem codziennie przechodzi kilkaset osób – niepokoi się pan Artur, mieszkaniec pobliskiego bloku.
Sprawdziliśmy. Rzeczywiście z jednej strony kamienicy możemy podziwiać wspaniały mural, który powstał tam z inicjatywy Muzeum Armii Krajowej. Jednak przy podziwianiu musimy uważać, bo wystające cegły wydają się do nas krzyczeć: – zaraz spadniemy!
Postanowiliśmy zapytać o stan techniczny kamienicy eksperta – Włodzimierza Kowalczyka specjalisty ds. BHP. – Tynk i cegły pod okapem (podbitka) dachu stwarzają zagrożenie dla przechodniów a spadająca cegła lub tynk spod okapu może spowodować poważne uszkodzenia głowy i ciała, a nawet śmierć – ostrzega pan Włodzimierz.
W świetle prawa, zarządca budynku powinien natychmiast zabezpieczyć sypiący się gzyms oraz pokruszony okap specjalną siatką.
O wszystkich obowiązkach zarządcy w tego typu sprawach przeczytać możemy w 66 artykule prawa budowlanego:
Art. 66.
1. W przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany:
1) może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska albo
2) jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku, albo
3) jest w nieodpowiednim stanie technicznym, albo
4) powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia
– właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania tego obowiązku.
2. W decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 1–3, właściwy organ może zakazać użytkowania obiektu budowlanego lub jego części do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Decyzja o zakazie użytkowania obiektu, jeżeli występują okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, podlega natychmiastowemu wykonaniu i może być ogłoszona ustnie.
Co trzeba zrobić, aby właściciel zabezpieczył swój budynek? Może to zrobić każdy – i to w przeciągu kilku chwil. Oto krótka instrukcja:
Zarządcą kamienicy przy ulicy Kijowskiej jest Zadząd Budynków Komunalnych i to właśnie Z.B.K jest zobowiązane do zabezpieczenia budynku. Być może wystarczy zwykły e-mail do sekretariatu (zbk@zbk.krakow.pl).
Jeśli właściciel lub zarządca budynku nie reagują na upomnienia można o tym fakcie powiadomić Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie. Urzęduje on przy ulicy Wielickiej 28 – ale pismo można wysłać pocztą lub mailem (pinb@pinb-grodzki.krakow.pl).
Oto wzór takiego pisma:
Kraków, 21.06.2013 r.
Maria Kowalska
ul. Kijowska 50
30-079
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego
Kraków ul. Wielicka 28 a
pinb@pinb-grodzki.krakow.pl
WYSTĄPIENIE
Niniejszym wnoszę o przeprowadzenie kontroli stanu technicznego kamienicy przy ul. Kijowskiej nr 50 w Krakowie i skierowanie pisma do administratora w/w nieruchomości Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie, os.Złotej Jesieni 14, 31-828 o usunięcie stwierdzonych w czasie kontroli uchybień.
W obecnym stanie technicznym elewacji obiekt budowlany stwarza zgodnie z art. 66 ustawy prawo budowlane zagrożenie życiu lub zdrowia ludzi ponieważ jest w nieodpowiednim stanie technicznym, jakim mogą być spadające elementy elewacji takie jak cegły lub tynk. ( patrz 4 zdjęcia w zał.)
O sposobie załatwienia niniejszego pisma proszę mnie powiadomić.
Załączniki:
4 zdjęcia elewacji w/w budynku (można skorzystać z naszych)
Po kontroli, Inspektor Nadzoru Budowlanego wyda nakaz doprowadzenia budynku do stanu zgodnego z prawem.
W ten oto prosty sposób jesteśmy w stanie sami – bez proszenia się urzędników czy innych służb – wymusić troskę o nasze bezpieczeństwo. O tym, że władzę nie zawsze chcą się zająć naszymi sprawami wiemy doskonale. Dlatego najlepiej wziąć je w swoje ręce i egzekwować od urzędów ich ustawowe obowiązki.
Proszę do nas pisać o potrzebie interwencji – zawsze służymy pomocą i chętnie sprawdzimy czy urzędnicy wykonują swoje obowiązki.
–2 komentarze–
[…] bo dzięki temu będzie bliżej, by interweniować w sprawie kamienicy przy al. Kijowskiej 50 (TUTAJ), jeżeli budynek, który oficjalnie nie zagraża, wciąż będzie zagrażać. Wiadomo także […]
[…] fatalnym stanie budynku przy Kijowskiej 50 pisaliśmy trochę ponad miesiąc temu (do przeczytania TUTAJ). – Tynk i cegły pod okapem (podbitka) dachu stwarzają zagrożenie dla przechodniów a […]