Ostatni dzień mobilnego punktu informacyjnego MPEC
Zanieczyszczenie powietrza to problem spędzający sen z powiek mieszkańcom Krakowa od wielu lat. Jego jakość, zwłaszcza w sezonie zimowym jest bardzo zła, a skala zachorowań z powodu unoszących się w atmosferze toksycznych pyłów rośnie w zastraszającym tempie.
Podłączenie budynku do miejskiej sieci cieplnej to jedno z rozwiązań eliminujących paleniska węglowe w mieście. W związku z tym, od 6 października u zbiegu krakowskich ulic: Grzegórzeckiej i Dwernickiego działać zaczął Mobilny Punkt Obsługi Klienta Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Do 10 października, w godzinach od 15 do 18 mieszkańcy miasta mogą dowiedzieć się, na jakich zasadach możliwa jest wymiana pieca węglowego i przyłączenie budynku do miejskiej sieci cieplnej.
Wcześniej punkty informacyjne rozmieszczono w innych częściach miasta. Między innymi pod Pocztą Główną, przy Nowym Kleparzu, przy ulicy Retoryka, na rogu ulic: Bosackiej i Topolowej, Tarłowskiej i Zwierzynieckiej oraz Łobzowskiej i Siemiradzkiego. Miejsca, w których przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej odpowiadają na pytania mieszkańców zlokalizowane są w tych częściach miasta, przez które przechodzi sieć rozdzielcza MPEC, a mimo tego nadal większość budynków wyposażona jest w piece węglowe.
„Do naszych punktów informacyjnych jest najbliżej. Nie trzeba jechać do naszej siedziby, żeby uzyskać informacje. Tutaj mamy system komputerowy, możemy zlokalizować budynek, sprawdzić odległość od istniejącej sieci, pomóc w wypełnieniu dokumentów od ręki. Te wszystkie informacje zostaną udzielone na miejscu, wystarczy tylko wyjść na spacer” – zachęca przedstawiciel Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie.
Mieszkańcy zainteresowani przyłączeniem swoich budynków do sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej pytają głównie o koszty, kwestie formalne oraz o to, kto powinien wystąpić z inicjatywą przyłączenia do sieci miejskiej.
„To powinno być zrobione. Ja jestem za tym dlatego, że to dużo daje. Wiem z własnego doświadczenia, że jak nie ogrzewamy mieszkania należycie to wszystko niszczeje (…). Wiadomo, że podłączenie do sieci będzie kosztowało, ale to jest najlepsze rozwiązanie, najlepsze” – zaznaczył Pan Stanisław z ulicy Sołtyka.
Podobne zdanie na ten temat wyraziła Pani Stanisława z ulicy Dwernickiego: „ (…) To byłoby najlepsze dla nas. Żeby tylko ludzie się zgodzili, przynajmniej większość. Ja jestem za tym. To jest najtańsze i mam ciepłą wodę (…).
Opinie mieszkańców Krakowa wskazują, że doskonale wiedzą, jaka jest alternatywa dla pieców węglowych. Jednak fakt, iż nadal mnóstwo krakowskich kamienic spala węgiel może świadczyć o braku porozumienia pomiędzy mieszkańcami, ale również być konsekwencją obaw związanych z kosztami instalacji. Przyłączenie budynków do sieci w ramach programu ograniczania niskiej emisji pokrywa MPEC a zwrot kosztów instalacji wewnętrznej może pokryć miasto. Nabór wniosków o dofinansowanie trwa, a wszelkie wątpliwości na temat podłączenia budynków do miejskiej sieci cieplnej rozwiewają w Mobilnych Punktach Obsługi Klientów przedstawiciele MPEC. Zapraszamy jeszcze do piątku, do namiotu MPEC, u zbiegu ulic Dwernickiego i Grzegórzeckiej, od 15 do 18.
Krążą słuchy, że w Krowodrzy też będą takie mobilne punkty obsługi. Czekamy.
Źródło: inf. prasowa.
–0 Komentarz–