Czerwony kod. Czego nie zrobił Wojewoda, aby poprawić jakość powietrza? A mógł…

autor

Wojewoda lub Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego już o północy powinni ogłosić alarm smogowy najwyższego trzeciego stopnia. Zrobili to dopiero dziś w południe, w oparciu o „Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”. Lista „działań”, którą opublikowano jest imponująco długa. Ale…

Gdy przyjrzymy jej się bliżej, okazuje się, że składa się głównie z „zaleceń dotyczących ochrony zdrowia” oraz kilku „zaplanowanych działań krótkoterminowych”, takich jak: wzmożone kontrole palenisk domowych przez Straż Miejską, wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla kierowców czy apel o zaprzestanie palenie w kominkach. Krótko mówiąc – nic nowego.

Wojewoda mógł jednak zrobić dużo więcej. Tym bardziej, że alarm potrwać ma aż do piątku. Wspomniany „Program ochrony powietrza” w przypadku „kodu czerwonego” daje władzom więcej uprawnień. Oto te, z których nie skorzystano:

  1. Wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów do centrów miast, szczególnie w odniesieniu do samochodów o masie powyżej 3,5 t.
  2. Czasowy zakaz palenia w kominkach.
  3. Czasowe zawieszenie uciążliwych robót budowlanych m.in.: prac ziemnych, budowy dróg, remontów elewacji budynków.
  4. Czasowe ograniczenie emisji z przedsiębiorstw.

Można było, ale nie wprowadzono. Czyżby krakowskie „nie da się” ubrało maskę antysmogową i teraz nazywa się „uduście się”?

Więcej o „Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego” przeczytacie na portalu SmogLab – TUTAJ.

Zdj. tytułowe: flickr.com, Ricardo Williams, CC BY-NC-ND 2.0

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Czerwony kod. Czego nie zrobił Wojewoda, aby poprawić jakość powietrza? A mógł…"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
M
Gość

Zgadzam sie dlatego tez trzeba caly czas podtrzymywac presje rowniez na rzadzie centralnym bo sa potrzebne rozwiazania ogolnopolskie prawne.
Piszcie apele non stop pod kontakt@kprm.gov.pl , wojewoda@malopolska.uw.gov.pl

Bartłomiej Muryn
Gość

Błagam tylko bez zbędnej demagogii… Ta skala zanieczyszczeń nie ma rozwiązania w zakazie jazdy autami. Palenie w kominkach prędzej ale też mikro… przedsiębiorstwa? No jeśli prawdą jest że Huta wypuszcza w nocy pyły, to może przynajmniej zatrzymanie pracy takich przedsiębiorstw… ale czy „apel” majchra ma jakikolwiek efekt na hindusach ? nie sądzę…

Generalnie elektrofiltry palenisk huty czy elektrociepłowni zatrzymują praktycznie wszystkie zanieczyszczenia… Wydaje mi się że jedyna akcja możliwa to zakaz palenia w piecach w ogóle. No ale to nierealne…

wpDiscuz

Ostatnie w kategorii "Kraków - Dwójka"

Belzebub w Krakowie

Gdy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczał w Centrum Kongresowym klucze do bram
filipiny blog filipiny ceny siquijor island
Idź na górę