91,2 proc. mieszkańców mówi, że nie podoba im się to, jak park Bednarskiego ma wyglądać po rewitalizacji
Rewitalizacja parku Bednarskiego ma – na dziś – kosztować Kraków 16 milionów złotych. Zarząd Zieleni Miejskiej nie przeprowadził w tej sprawie konsultacji społecznych, choć przekonywał, że różnego rodzaju rozmowy toczyły się w tej sprawie od lat. O zdanie mieszkańców zapytali więc sami… mieszkańcy. Okazało się, że ponad 90 proc. osób, które zabrały głos, nie podoba się projekt przygotowany przez krakowski urząd.
Kontrowersje wokół parku Bednarskiego trwają od wielu miesięcy.
Z jednej strony są plany miasta, które chce w nim przeprowadzić gruntowną rewitalizację. – Przy projekcie parku Bednarskiego przez całe lata pracował sztab specjalistów: konserwatorów zabytków i przyrody, dendrologów. Jestem więc przekonany, że po zakończeniu remontu ludzie będą zadowoleni. W Krakowie wciąż nie jesteśmy przyzwyczajeni, by zabytkowe parki wyglądały jak parki warszawskie, które tak naprawdę są salonami stolicy, tylko uważamy, że jak jest „dziko”, to niech tak zostanie, bo „urzędnicy przyjdą i pewnie coś zniszczą”. Ja zaś myślę, że należy zaufać specjalistom. Nikt z nich nie chce niszczyć parku Bednarskiego, tylko zrobić coś, o co mieszkańcy i radni apelują od lat. – przekonywał na przykład dyrektor zarządu zieleni Piotr Kempf w rozmowie z Markiem Kęskrawcem z “Dziennika Polskiego”.
Z drugiej strony pojawiają się głosy mieszkańców, którzy oczekują zachowania charakteru popularnego podgórskiego parku i remontu ograniczonego do napraw i odświeżenia tego, co można znaleźć tam w tej chwili. Wśród nich są ludzie skupieni w Akcji Ratunkowej dla Krakowa, który postanowili sprawdzić, jakich opinii jest więcej i co o planowanej rewitalizacji myślą krakowianie. – Wyręczamy urzędników i… ogłaszamy konsultacje obywatelskie w sprawie remontu parku Bednarskiego! Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie przeprowadził konsultacji społecznych w sprawie “rewitalizacji” parku Bednarskiego. Nie zapytał mieszkańców, czy wymyślony przez nich rozbuchany projekt za 20 mln zł. im się podoba. Czy na to wszystko, co się zamarzyło urzędnikom, chcą wydać swoje pieniądze. – napisali na stronie i udostępnili ankietę dla chętnych, którzy chcieli się w tej sprawie wypowiedzieć.
Dziś pokazali wyniki.
Zainteresowanie było ogromne. W trzy dni wypełniono 1142 ankiety.
Osoby, które wzięły udział w konsultacjach w zdecydowanej większości deklarowały (tak zaznaczyło 90,6 proc. osób), że znają projekt rewitalizacji przygotowany przez miasto i aż 91,2 proc. z nich powiedziało, że go nie popiera.
Ciekawie wyglądały też odpowiedzi na pytanie “Za co kochasz park Bednarskiego?”. Tutaj bowiem mieszkańcy mówili najczęściej, że kochają go za… brak. I wymieniali między innymi brak kiczowatości i jarmarcznych rozrywek, przepychu, komercyjnych atrakcji, bubli projektowych, betonu, ogrodzeń oraz nadmiernego uporządkowania.
Pisali też, że kochają go za “to jaki jest obecnie”, “naturalność”, “nienachalną małą architekturę”, “dzika przyrodę i starą zieleń”, “klimat”, “tajemnicze zaułki”, “piękno i prostotę”, “naturę nieskalaną działalnością człowieka”, “brak niepotrzebnych gadżetów i upiększeń”, “to, że wygląda skromnie”, a nawet to, że “można sobie tam ubrudzić buty”.
Z drugiej strony pojawiły się, choć było ich bardzo niewiele, między innymi głosy dotyczące tego, że park jest zniszczony, zaniedbany, że wszystko się sypie. A ktoś napisał też tak: “W tym kształcie ciężko ‘kochać’ ten park. Brak poszanowania dla wspólnej przestrzeni zaowocował zniszczeniem tego miejsca, zawłaszczeniem przez imprezy, dziki wybieg dla psów i szalet dla dzieciaków. Park stał się kloaczny w ostatnich 2 latach.” – Inicjatywa ratowania parku jest kuriozalna. Po latach narzekań, nagle park stał się cudownym zakątkiem który trzeba chronić. Nie trzeba. Jest to zaniedbana przestrzeń i niestety siedlisko patologii. Jestem w parku codziennie, widzę jak jest zniszczony, jak stał się miejscem odpychającym. Cała nadzieja w jakiejkolwiek rewitalizacji. Inaczej odwiedzanie parku stanie się niemożliwe. – dodała ta sama osoba w odpowiedzi na pytanie o dodatkowe przemyślenia dotyczące parku Bednarskiego.
Autorzy ankiety zapytali też o oczekiwane prace. Wśród odpowiedzi dominują te związane z zadbaniem o to, co w parku już jest, w tym szczególnie o stan alejek, schodów i oświetlenia oraz dostawienie ławek, koszy i toalet.
Wszystkie odpowiedzi można pobrać tutaj.
–2 komentarze–
[…] nie jesteś jedyna. Na przykład konsultacje obywatelskie ws. parku Bednarskiego pokazały, że ludzie oczekują właśnie takiej formy utrzymania zieleni, o jakiej […]
[…] to obywatelskie konsultacje, które mieszkańcy zorganizowali sami, bo urząd zapomniał to zrobić. Ludzie pisali w nich, że park Bednarskiego kochają za dziką przyrodę, starą zieleń i […]