Przyszła Europa − laicka, chrześcijańska czy muzułmańska? [DEBATA]

autor

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Radio Kraków zaprasza na debatę pt. „Przyszła Europa − laicka, chrześcijańska czy muzułmańska?”, która odbędzie się 5 kwietnia (wtorek) o godzinie 18:00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. W dyskusji na ten ważny i aktualny temat wezmą udział socjolodzy: prof. Janusz Majcherek i dr  Jarosław Flis oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Współcześnie można postawić tezę, że o przyszłości Europy zdecyduje demografia, a ta dla chrześcijan i rdzennych  Europejczyków nie przedstawia się  korzystnie. Przyrost naturalny  we  wspólnotach  muzułmańskich, lub szerzej rzecz ujmując, w rodzinach imigrantów,  jest dużo większy niż wśród narodów tradycyjnie chrześcijańskich. Ponadto w wielu krajach europejskich mamy do czynienia ze społeczeństwami postchrześcijańskimi, a dominującą postawą staje się postawa laicka. Europa środkowa i wschodnia jest postrzegana jako mniej zlaicyzowana niż kraje Europy zachodniej.

Powstaje zatem pytanie, czy perspektywa „Europy  muzułmańskiej” odnosi się w dużo większym stopniu do „starych” krajów UE, czy też do  całej wspólnoty europejskiej. Podczas dyskusji paneliści postarają się odpowiedzieć na pytania: czy Europa w przyszłości może być jednocześnie laicka, chrześcijańska i muzułmańska, w zależności od państwa czy regionu, czy też wizje te wzajemnie się wykluczają? Czy możemy znaleźć w historii kontynentu europejskiego jakiś wzór pokojowego współistnienia religii chrześcijańskiej i muzułmańskiej, czy jesteśmy skazani na  konflikt religijno-cywilizacyjny?

Źródło: informacja prasowa UMK

Zdj. tytułowe: flickr.com, Lars Plougmann, CC BY-SA 2.0

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz

Ostatnie w kategorii "Kraków Informacje"

filipiny blog filipiny ceny siquijor island
Idź na górę