Słownik magistracko-polski. Krowa tłumaczy, co mówią urzędnicy Jacka Majchrowskiego
Krakowski urzędnik mówi trudnym i skomplikowanym językiem. Jego świat bywa często niezrozumiały dla zwykłego mieszkańca, dlatego stworzyliśmy specjalny słownik. Wyjaśnia on, co kryje się za nierzadko trudnymi i skomplikowanymi zwrotami. Zachęcamy do korzystania. Z naszym słownikiem wszystko stanie się jasne i przejrzyste.
A
Aby zdążyć z rozpoczęciem prac przed… – jeszcze nic nie jest przygotowane pod daną inwestycję i prędko nie będzie. Niemal na pewno urzędnicy nie zdążą z rozpoczęciem prac przed podanym terminem.
B
Beton – wskaźnik rozwoju miasta [nadesłane przez czytelników]
Bezpartyjny prezydent – były członek PZPR oraz SLD otoczony przez polityków niemal każdej partii politycznej. Ostatnio oficjalnie udzielił poparcia w wyborach prezydenckich kandydatowi PSL.
C
Człowiek o nieposzlakowanej opinii – patrz: doskonały fachowiec.
Cmentarze – obszary, które zdaniem Jacka Majchrowskiego są „przecież w zasadzie parkami”, więc można je wliczać w całkowitą powierzchnię terenów Krakowa pokrytych zielenią, których jest ponad 55%. [nadesłane przez czytelników]
D
Drzewo – obiekt kolidujący z inwestycją. Najczęściej deweloperską.
Deweloper – jedyna, obok partii politycznych, „instytucja” wobec której władze Krakowa wykazują uległość.
Doskonały fachowiec – człowiek z zarzutami za min. ustawianie przetargów, molestowanie i mobbing. Wkrótce w areszcie.
E
Ekspertyza, studium wykonalności, analiza – dokumenty, które mają dać złudzenie postępu prac przy ważnej inwestycji. W rzeczywistości zapewniają przede wszystkim zastrzyk finansowy autorowi tych opracowań.
Ekorewolucja – zakrywanie akcjami PR-owymi (billboardami, spotami, artykułami w mediach) trwającej od kilku dekad wycinki drzew w Krakowie oraz jego betonowania.
F
Fachowiec od zarządzania – polityk SLD, PSL, PO lub PiS. Najlepiej z trzeciego lub czwartego szeregu, aby nazwisko nie rzucało się w oczy.
Fanaberie – potrzeby mieszkańców Krakowa, których finansowanie trzeba ograniczyć.
G
H
Hejterzy – mieszkańcy, którzy nie klepią urzędników po plecach i nie uważają prezydenta Jacka Majchrowskiego za najlepszego prezydenta w historii Krakowa.
I
Informacje nieprawdziwe – informacje prawdziwe.
J
Jawność i wysokie standardy urzędu – nieodpowiadanie na niewygodne i trudne pytania oraz nękanie “nierzetelnych dziennikarzy”.
K
Komunikacja społeczna – propaganda lub tani PR.
Konsultacje społeczne – spotkanie w czasie którego urzędnicy uważnie wysłuchują uwag mieszkańców co do planowanej inwestycji, aby następnie wszystkie lub większość odrzucić.
Kurtyna wodna – sikawka z wodą postawiona na betonowym placu w czasie 50-stopniowych upałów. Obecnie taka konstrukcja spełnia rolę miejskich basenów, które niemal w całości zniknęły z Krakowa.
Konkurs – procedura rekrutacji, charakteryzująca się tym, że zachowując pozory obiektywizmu, zatrudnia się polityka PO, PSL lub SLD.
L
Letni rozkład jazdy – wycięcie większości kursów komunikacji miejskiej.
M
Metro – klasyczny „przykrywacz”, czyli temat zastępczy. Sięga się po niego, gdy pojawia się trudny dla urzędników temat. Np. tego samego dnia odbywa się sesja budżetowa, na której omawiane będą finanse miasta. Tytuły prasowe, takie jak: „budowa metra w Krakowie coraz bliżej” traktujcie tak samo, jak „wynalezienie leku na raka coraz bliżej”.
Mieszkańcy – klienci roszczeniowy, nieprzynoszący dochodów, najlepiej mieszkający na wsi, tylko płacący w mieście podatki. [nadesłane przez czytelników]
Mgła – smog.
N
Nie da się – odruchowa reakcja urzędu miasta na każdą prośbę mieszkańców. Jeśli prośby te nie ustają stosuje się inną taktykę (patrz: Ekspertyza, studium wykonalności, analiza oraz Aby zdążyć z rozpoczęciem prac przed…).
O
Ofensywa medialna lub akcja informacyjno-promocyjna – pacyfikowanie mieszkańców za ich własne pieniądze, czyli kupno reklam i tekstów sponsorowanych w mediach, w których przekonuje się krakowian, że jest lepiej niż widzą na własne oczy.
P
Przesunięto środki na przyszły rok – nie wbiją łopaty przez co najmniej 10 lat, a najprawdopodobniej nigdy.
Park – najczęściej inwestycja deweloperska. Rzadziej – kilka ławek i doniczek.
Poważny człowiek – Łukasz Wantuch.
Prywatna firma – w hierarchii wartości krakowskiego urzędu znajduje się poniżej partii politycznych i deweloperów, ale za to dużo wyżej niż mieszkańcy.
Plan Zagospodarowania Przestrzennego – dokument, który w atrakcyjnej formie graficznej pokazuje mieszkańcom, ile zieleni udało się zabetonować deweloperom.
Peryferia – obszary Krakowa, o których istnieniu nie wie większość urzędników, dlatego tam nie planuje się inwestycji. [nadesłane przez czytelników]
Problematyka bioelektromagnetyczna – ważny problem Krakowa, wymagający powołania doradcy prezydenta w osobie byłej kandydatki PO na prezydenta miasta. [nadesłane przez czytelników]
R
Rzetelny dziennikarz – reporter, który nie zadaje trudnych pytań, a którego redakcja ma bliskie relacje finansowe z Urzędem Miasta Krakowa.
Rewitalizacja – spalenie kilku milionów złotych, które najczęściej polega na zastąpieniu wyciętych drzew, drzewami w doniczkach.
Racjonalizacja – podwyżka
Reorganizacja – zlikwidowanie ZIKiT-u i utworzenie w to miejsce trzech nowych jednostek, co pozwoliło na zatrudnienie kolejnych dyrektorów i wicedyrektorów. [nadesłane przez czytelników]
S
Sztucznie wywołany problem – sprawa tak bulwersująca, że urzędnicy nie wiedzą, jak jej bronić.
T
Typowy teren do zainwestowania – działka na której mieszkańcy chcieliby parku, ale urzędnicy mają względem niej inne plany.
Turysta premium – Anglik na wieczorze kawalerskim.
U
Urzędnik – człowiek, który ciężko pracuje pod kierunkiem fachowców od zarządzania [patrz: fachowcy od zarządzania]. Otrzymuje za to znacznie mniej pieniędzy od nich. W przeciwieństwie do fachowców od zarządzania zostaje zwolniony, kiedy sąd skaże go za ustawianie przetargów.
W
Walka ze smogiem – uciszanie mieszkańców, którzy narzekają na brudne powietrze.
Wyrok – orzeczenie sądu nie wpływające na zatrudnienie. (nadesłane przez czytelników)
Z
Zegarek – gwarancja dobrej posady w krakowskim urzędzie. Preferowana marka to Armani.
Zrównoważony rozwój – zabetonowanie większości terenu.
Zrównoważony transport – 40-letni wybuchający tramwaj dla mieszkańców, nowa limuzyna dla prezydenta.
Zaufajcie nam – nic z tego nie będzie
–5 komentarzy–
[…] się liście zgłoszonych inwestycji to przy większości z nich pojawiła się adnotacja “inwestycja może zmierzać do obejścia […]
[…] za własne czyny, gdy te stały się obciążeniem. O to przewodniczącego rady miasta – w końcu poważnego człowieka – nigdy bym nie […]
[…] Pal już licho, że prezydent zwraca się do mieszkańców jakby wątpił w to, że posiadają mózgi. Bo jednak ktoś, kto ma mózg, widzi wyraźnie, że prezydent w tej wypowiedzi nie owija i mówi jak jest. A jest tak, że jeśli ktoś po blisko 20 latach swoich rządów oznajmia obrażonym tonem, że on to metro musi dopiero zaplanować, to oznacza jedno: metra nie będzie. Przynajmniej w tej dekadzie. Dlaczego wobec tego temat metra co jakiś czas pojawia się w Krakowie? Wyjaśniliśmy to już w naszym słowniku magistracko-polskim: […]
[…] Rewitalizacja parku Bednarskiego ma – na dziś – kosztować Kraków 16 milionów złotych. Zarząd Zieleni Miejskiej nie przeprowadził w tej sprawie konsultacji społecznych, choć przekonywał, że różnego rodzaju rozmowy toczyły się w tej sprawie od lat. O zdanie mieszkańców zapytali więc sami… mieszkańcy. Okazało się, że ponad 90 proc. osób, które zabrały głos, nie podoba się projekt przygotowany przez krakowski urząd. […]
[…] zwyczajem drzewa, które kolidowały z inwestycją, nakłoniono do tego, aby już nie […]