Zielone miasta: Kraków na 28. miejscu w Polsce
Opublikowano właśnie nowy ranking pokazujący, jak w różnych miejscach w Polsce jest realizowana idea zielonego miasta. Sklasyfikowano 66 miast na prawach powiatu. Kraków zajął 28 miejsce. Nieźle oceniono działania miasta na rzecz czystego powietrza. Znacznie gorzej transport publiczny (dopiero 26 miejsce w Polsce). A w kategorii “społeczność lokalna” zajęliśmy 66 miejsce – ostatnie w rankingu.
Czytaj takeż: Prof. Paulina Kramarz: Nie da się lubić “nowoczesnych” rewitalizacji
Raport “Zielone miasta. Polskie miasta na rzecz klimatu, środowiska i zdrowia mieszkańców”, który zawiera ranking, został opublikowany przez Fundację im. Roberta Schumana. Jego autorami są analitycy “Polityki Insight”, którzy wykorzystali dane pochodzące z miast, ale też między innymi informacje Głównego Urzędu Statystycznego, Banku Danych Lokalnych i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
– Dziś mianem green cities określa się miasta stawiające na prośrodowiskowe rozwiązania. W niniejszej, siódmej już edycji rankingu „Europolis” prezentujemy, jak polskie samorządy radzą sobie w zakresie działań na rzecz klimatu i ochrony środowiska. Zielone miasta wpisują się w założenia zrównoważonego rozwoju. – można przeczytać we wstępie do raportu. Przy sporządzaniu rankingu pod uwagę brano pięć spraw: rozwój transportu elektrycznego, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, indeksy “społeczność lokalna” i “zdrowie publiczne”. W każdej kategorii można było zdobyć 100 punktów. Te przyznawano na podstawie aż 30 mierników różnego rodzaju. W ten sposób analitycy ustalili, “które miasta na prawach powiatu w Polsce najaktywniej dążą do tego, by »stać się zielone«”.
Efekt? Pierwsze miejsce w Polsce zajął Lublin. Drugie Katowice, a trzecia była Łódź.
Kraków w rankingu polskich zielonych miast zajął… 28 miejsce.
O ile Kraków nieźle wypadł w kategoriach związanych z samochodami elektrycznymi oraz działaniami na rzecz czystego powietrza, to już na przykład kategoria “transport publiczny” zwraca uwagę gorszym wynikiem. Autorzy raportu zwracali uwagę, że to “sprawna komunikacja miejska umożliwia pozostawienie samochodów w domu” i wskazywali, że największy nacisk położyli na dostępność przewozów zbiorowych i rozwój transportu rowerowego.
Przy takim postawieniu sprawy Krakowowi udało się zająć w rankingu… 26 miejsce.
Wynik to 28,15 punktów na 100. Pierwsza Warszawa zdobyła 73,66 punktów. Drugi Wrocław… 56,10.
W kategorii “społeczność lokalna” Kraków zajął ostatnie miejsce. Dużo lepiej wypadł za to w kategorii “zdrowie publiczne”. Tam zajęliśmy 11 miejsce. Pełny raport “Zielone miasta. Polskie miasta na rzecz klimatu, środowiska i zdrowia mieszkańców”, można pobrać klikając w link. A ja – przypominając, że do rankingów zawsze trzeba podchodzić z dystansem – polecam jeszcze tekst o polityce informacyjnej miasta: “Kraków najlepszy we wszystkim”.
–0 Komentarz–