Żydowska Organizacja Bojowa: “Musimy coś zrobić, nim nas wykończą!”
Rafał Górski był wyjątkową postacią [Więcej o nim przeczytacie TUTAJ]. Robił wiele i między innymi pisał artykuły prasowe oraz książki. Jedną z nich są niezwykle ciekawi “Polscy zamachowcy”. Poniżej znajdziecie pochodzący z niej rozdział. Górski opisał w nim akcje, które pod niemiecką okupacją przeprowadziła krakowska Żydowska Organizacja Bojowa.
Czytaj także: “Marian Bomba – zamachowiec, który uratował tysiące krakowian przed wywózką na roboty”.
Kraków, 22 grudnia 1942 roku
28 października 1942 roku do szpitala przy ulicy Józefińskiej wbiegają esesmani. W rękach trzymają rewolwery, pejcze, pogrzebacze. Krzyczą, że szpital zostanie ewakuowany i wszyscy Żydzi mają iść na plac Zgody (obecnie Bohaterów Getta). Do kilku pacjentów, którzy nie mają sił, żeby podnieść się z łóżek, strzelają. Starsze i niedołężne osoby zrzucają ze schodów. Na rozkaz kierującego akcją ściągają ze stołu rodzącą właśnie kobietę. Chwytają ją za ręce i nogi i brutalnie rzucają na platformę ciężarówki. Jęki i prośby przerażonej kobiety wzbudzają tylko wesołość esesmanów.
Kilkadziesiąt metrów dalej odbywa się ewakuacja Zakładu Sierot Żydowskich. Niemieccy żołnierze wyrzucają kilkuletnie dzieci z okien na ciężarówkę. Czasem nie trafiają. Pięcioletnia dziewczynka biegnie środkiem ulicy z lalką przytuloną do piersi. Żołnierz przykuca i strzela. Dziewczynka upada na jezdnię, obficie broczy krwią. Koledzy żołnierza poklepują go po ramieniu, gratulują celnego strzału.
Plac Zgody napełnia się w tym czasie tłumem wypędzonych ze swych domów mieszkańców getta. Tysiące ludzi stoi w milczeniu. Kilkuset esesmanów i policjantów ustawionych w trzech szeregach, uzbrojonych w karabiny maszynowe, pilnuje porządku. Rozpoczyna się selekcja. Gestapowcy wskazują ręką, kto pozostanie w getcie, a kto je dzisiaj opuści. Osobno kobiety, mężczyźni, starcy, diec. Selekcji towarzyszą wyzwiska i bicie. Około godz 16 kolumna wysiedleńców opuszcza dzielnicę przez bramę przy ul. Węgierskiej. Chorzy i dzieci są kierowani do budowanego w krakowskim Płaszowie obozu pracy. Tam czeka ich śmierć w wykopanych wcześniej grobach. Niemowlaki i małe dzieci zostają wrzucone do dołów żywe, a następnie przysypane ziemią. Dorośli będą w tym samym miejscu rozstrzelani. Śmierć dosięgnie tego dnia ponad 600 mieszkańców getta.
***
„Dochodzi 19. Na ulicach miasta panuje duży ruch. Za dwa dni Wigilia, a Niemcy świętują już dzisiaj. W końcu mają ku temu powody. Trzecia Rzesza znalazła się u szczytu potęgi. Jej żołnierze zdobyli prawie całą Europę. W kawiarni „Cyganeria” przy Spitalgasse 38 (obecnie Szpitalna) wszyscy bawią się znakomicie. jest przyćmione światło, nastrojowa melodia i najlepsze trunki. Panuje prawdziwie intymny nastrój, W takt fortepianowej muzyki tańczą przytuleni do pięknych pań wystrojeni oficerowie SS, gestapo i Wehrmachtu. Mogą tutaj odpocząć po ciężkim dniu pracy. Przed kawiarnią stoi dorożka. Nagle podchodzi do niej młody człowiek, szarpie dorożkarza za połę płaszcza i mówi:
– Panie, podjedź pan dalej.
– Czekam ma gościa Pan oficer kazał mi tu czekać.
– Odjedź pan, proszę! – powtarza intruz.
Z przeciwnej strony ulicy zbliża się wolnym krokiem wysoki mężczyzna w jasnym płaszczu i w kapeluszu. W prawej ręce trzyma jakąś paczkę. Ma wąskie, zaciśnięte usta. Nie wygląda na jednego z bywalców nocnych lokali. Tylko Niemcy mają prawo wstępu do „Cyganerii”. Mężczyzna otwiera jednak drzwi kawiarni i znika w środku. Po chwili szybko wychodzi. Ustawia się na wprost wielkiej szyby, rozrywa sznurek, którym obwiązana jest paczka. Bierze rozmach i rzuca. Słychać brzęk tłuczonej szyby i niemal równocześnie ogłuszającą detonację. Zamachowiec biegnie w stronę Plant. Podmuch zrzuca dorożkarza z kozła na bruk. Na jezdnię przewraca się też zabity odłamkiem koń. W powietrzu unosi się dym i pył. Dorożkarz podnosi się z ziemi i zaczyna uciekać w stronę Rynku. W zaciśniętej mocno dłoni trzyma bat.
W zdemolowanej kawiarni jęczą ranni. Eksplozja zmiotła z taboretu polskiego pianistę Alojzego Klucznika. Nic mu się nie stało, więc podniósł się z ziemi i wraz z dwoma innymi muzykami uciekł na zaplecze. Na parkiecie kłębią się ciała zabitych, leżą w nieładzie poprzewracane krzesła i zgubione buty. Oficer Luftwaffe, poszarpany odłamkami, leży nieruchomo na obrusie, który upadając, ściągnął ze stolika. Jakaś kobieta w złotej sukni próbuje wstać, ale poranione nogi odmawiają jej posłuszeństwa. Jakiś esesman złorzeczy i wymachuje pistoletem. Kilku oficerów wybiega na ulicę, gdzie chwytają przypadkowego przechodnia i okrutnie go masakrują.
***
— Walczymy o trzy wiersze w historii, by nie mówiono, że nasz naród poszedł jak trzoda na rzeź — oznajmia Dolek Liebeskind, przedwojenny działacz syjonistyczny, zgromadzonym przy stole bojowcom. W piątek 21 listopada 1942 roku w dwupokojowym mieszkaniu kontaktowym Żydowskiej Organizacji Bojowej (ZOB) przy ul. Józefińskiej 13 w Krakowie urządzono kolację szabasową.
Zebrało się tutaj kilkudziesięciu młodych ludzi z getta 1 spoza niego. Wśród gości jest wyjątkowo dużo młodych kobiet, niektóre z nich mają po 15 lat. Niemcy zamordowali ich krewnych i od tej pory nie mają już innej rodziny poza organizacją. Większość z nich należała wcześniej do grup lewicowych lub do żydowskiego skautingu Ha-Szomer Ha-Cair, działały w ruchu kibucowym lub w towarzystwach akademickich. Część z nich wstąpiła do komunistycznej Gwardii Ludowej Polskiej Partii Robotniczej (GL PPR). Wiedzą dobrze, że prędzej czy później czeka ich śmierć z ręki okupantów, więc ustają pomiędzy nimi spory polityczne i wszyscy bez zastrzeżeń zgadzają się na utworzenie jednej organizacji.
Krakowski ośrodek Żydowskiej Organizacji Bojowej powstał we wrześniu 1942 roku. Konspiratorzy i konspiratorki mieszkają razem. Zakładają wspólną kasę, a co za tym idzie, wspólną kuchnię. Dobrze im w tej komunie. Okazują sobie wzajemną troskę i cieszą się, że spotkali ludzi tak innych niż cały świat dookoła. Problemem jest to, że nie przestrzegają zasad konspiracji. Usadowili się w samym centrum skazanej na zagładę dzielnicy. Byłoby rozsądniej poszukać miejsc ukrytych, gdzieś daleko od getta. Każdy powinien mieszkać z osobna, mieć własne tajne mieszkanie. A oni żyją wśród ludzi, którzy znają ich od lat, wśród których niemal każdy może na nich wskazać palcem i powiedzieć: „To są członkowie ruchu oporu”.
„To ostatni dom w życiu, ostatni, w którym wszystkie uczucia człowieka raz jeszcze buchnęły w górę wysokim i jasnym płomieniem. Taka już w nich była potrzeba miłości wzajemnej. Taka ciągła tęsknota za ciepłem wspólnego życia” — napisze w pamiętniku Gusta Draengerowa-Dawidson.
Rozdają na ulicach nielegalne wydawnictwa ukryte wewnątrz „Gońca Krakowskiego” lub innej oficjalnej gadzinówki. Często posługują się pocztą przy rozsyłaniu gazetek do domów używając do tego celu firmowych kopert legalnych instytucji.
Dysponują własną wytwórnią dokumentów. Szymszon Draenger potrafi po kilkunastominutowym ćwiczeniu tak podrobić podpis, że jego właściciel nie poznaje, iż podpis jest sfałszowany.
Posiadają też cały szereg bram getta obsadzonych swoimi „dozorcami”, rozbudowują sieć konspiracyjnych mieszkań po aryjskiej stronie. Mają też swoich ludzi w policji żydowskiej, a nawet w Sonderdienst — policji złożonej z volksdeutschów. Środki finansowe pozyskują, organizując napady na zamożnych obywateli Krakowa, którzy wzbogacili się na wojnie. Rabują nawet zamożnych Żydów z getta, odmawiających dobrowolnego płacenia składek na cele walki z okupantem.
Broń dla krakowskich bojowców przywozi z Warszawy Helena Rufeisen-Schüpper. Nikt nawet nie podejrzewa, że ta zalotnie wyglądająca dziewczyna ukrywa pod swetrem pięć browningów i kilka magazynków z nabojami, a dwa kilogramy dynamitu chowa w torbie podróżnej. Pistolety i amunicja zostają ukryte w kanałach. Materiał wybuchowy oddawany jest w ręce Szaji Dreiblatta, nauczyciela fizyki i chemii, który przygotowuje z niego bomby. Październikową pacyfikację getta przeżyją w kryjówkach po aryjskiej stronie. Pomogą im członkowie Organizacji Wojskowej PPS i Gwardii Ludowej PPR.
Krwawa akcja przeprowadzona przez hitlerowców w październiku 1942 roku przyspiesza decyzję o podjęciu zbrojnej działalności. Myślą już tylko o tym, że nie zostało im wiele czasu, że zbliża się termin likwidacji dzielnicy żydowskiej. W październiku i listopadzie krakowska ŻOB dokonuje kilku udanych zamachów poza terenem getta. Giną w nich: pilot Luftwaffe na Błoniach, niemiecki policjant na Plantach Dietlowskich, dwóch agentów gestapo w knajpie przy ul. Gołębiej oraz niejaki Adams, wysoki urzędnik w administracji Generalnej Guberni. Płoną magazyny wojskowe na Grzegórzkach i niemiecki punkt kontroli żeglugi na Wiśle, wylatuje w powietrze most koło Zabierzowa.
W grudniu młodzi bojowcy przenoszą się z getta na Podgórzu do kryjówek w innych dzielnicach Krakowa. Obszar getta został przez Niemców ograniczony do kilku ulic i podzielony zasiekami na dwie części, co praktycznie uniemożliwiło kontynuowanie tam działalności.
***
18 grudnia 1942 roku w mieszkaniu rodziny Podborskich przy ul. Prądnickiej Bocznej naprzeciwko budynku „Artigraphu” odbywa się wspólna narada członków ŻOB-u i gwardzistów PPR-u. Do zjednoczenia obu organizacji doszło za sprawą trojga żydowskich bojowców: Hersza Baumingera, uczestnika kampanii wrześniowej w 1939 roku, Bernarda Halbreicha, przedwojennego sierżanta Wojska Polskiego, a przede wszystkim charyzmatycznej i pełnej uroku osobistego Goli Mirer, przed wojną więzionej za działalność w Komunistycznej Partii Polski (KPP). To kobieta przekonana o swoim posłannictwie, kipiąca energią i bezpośrednia w podejściu do ludzi. Nawet dawnym skautom i prawicowym syjonistom trudno było oprzeć się jej czarowi, więc szybko przekonała ich do sojuszu z komunistami. W podjęciu decyzji o zjednoczeniu z PPR-em pomogła im również postawa pozostałych ugrupowań polskiego ruchu oporu, które kategorycznie odmówiły współdziałania w akcjach zamachowych, grożących wywołaniem represji wobec ludności cywilnej. Bojowcy ŻOB-u dążą zaś do szybkich i konkretnych działań wymierzonych przeciwko okupantowi. Często powtarzając sobie jedno zdanie:
— Musimy coś zrobić, nim nas wykończą!
Celem spotkania przy Prądnickiej Bocznej jest omówienie planów wspólnego uderzenia na hitlerowców w przeddzień świąt Bożego Narodzenia. W akcji weźmie udział 40 bojowców żydowskich oraz 6 gwardzistów PPR-u z dzielnicy Grzegórzki. W ostatniej chwili dołączą do nich przybyli z Warszawy przedstawiciele tamtejszego ŻOB-u: Icchak Cukierman i Hava Folman, chociaż są przeciwnikami tego rodzaju działań poza terenem getta. Wszyscy wyżej wspomniani przeprowadzą atak na lokale rozrywkowe, w których zbiera się hitlerowska elita: „Cyganerię”, „Bisanz”, kino SS „Scala” oraz kasyno oficerskie znajdujące się w gmachu Muzeum Narodowego. Organizacją całej akcji zajmie się Bernard Halbreich, który wyznaczy na każdy lokal trójkę bojowców: jednego do rzucania granatami i dwóch stojących na czatach. Zostanie powtórzony schemat przeprowadzonej 24 października w Warszawie przez GL PPR akcji na „Cafe Club”.
***
22 grudnia 1942 roku.
Kilka minut przed 19 grupa dziewcząt wolnym krokiem przemierza płytę Rynku Głównego, zbliżając się do miejsca, gdzie znajdowała się usunięta przez Niemców płyta upamiętniająca przysięgę Tadeusza Kościuszki. Po dotarciu na miejsce kładą wieniec i szarfę z napisem: „Na coś przysięgał, my wykonamy”. W tym momencie słyszą odgłos detonacji, dobiegający z drugiej strony Rynku. Wiedzą, co to oznacza. To Jehuda Lieber wrzucił paczkę z granatami do „Cyganerii” przy ul. Szpitalnej 38. Dziewczyny idą teraz w stronę mostu Dębnickiego, żeby na drutach wysokiego napięcia zawiesić jedną biało-czerwoną i jedną niebiesko-białą flagę. Inna grupa żydowskich bojowników wrzuca w tym czasie granaty do kasyna oficerskiego w Muzeum Narodowym, a wycofując się po akcji, zabija na Błoniach przypadkowo napotkanego gestapowca i zabiera jego broń. Na ul. Grodzkiej ginie od kul gwardzistów niejaki Werner, referent Wydziału Politycznego z Zarządu Miejskiego. Sukcesem kończy się również napad na wojskowy magazyn, podczas którego zostaje zabity gestapowiec i jeden oficer Wehrmachtu. Zamachowcy ulatniają się jak duchy. Mniej szczęścia mają bojowcy, których zadaniem jest zaatakowanie kawiarni „Bisanz” przy placu Szczepańskim. Rzucony przez nich granat odbija się od framugi okna i eksploduje na ulicy. Odłamki ranią przechodniów. Oszołomiony wybuchem Menachem Bigelman dostaje się w ręce policji. Zamach na kino „Scala” (obecnie Teatr Bagatela) nie dochodzi do skutku, ponieważ seans filmowy dla młodzieży z Hitlerjugend przedłużył się poza godzinę 19.
Niemcy są zdezorientowani i zszokowani rozmiarami skierowanej przeciwko nim akcji zamachowej — w ciągu godziny śmierć poniosło 15 ich ludzi, ponad 20 zaś zostało rannych.
Szybko jednak mobilizują cały swój aparat policyjny i przy pomocy konfidentów natrafiają na ślad kwatery głównej ŻOB-u, gdzie zebrał się tłum bojowców, aby podzielić się radością po udanej akcji. Gestapo zostanie poinformowane o tym spotkaniu przez zakonspirowanych w szeregach ŻOB-u konfidentów, Julka Appela i Natana Weissmana.
W nocy z 22 na 23 grudnia setki żołnierzy otaczają rejon ul. Skawińskiej. Do magazynów, gdzie odpoczywają bojowcy, wpadają gestapowcy w cywilnych ubraniach i każą wszystkim położyć się twarzami do podłogi. W akcji uczestniczą funkcjonariusze doborowych jednostek Sonderkommando AS-1 (oddział przeznaczony do zwalczania partyzantów) i Uberfallkommando der Sipo (jednostka policyjna do zwalczania zamachowców). Kopią i biją leżących pejczami po głowach. Wszyscy zatrzymani, a jest ich czterdzieścioro, pojadą do gmachu gestapo przy ul. Pomorskiej. Przy aresztowanych Niemcy znajdują pistolety, granaty, większą ilość podrobionych dokumentów. Broń zostaje poddana analizie w Instytucie Kryminalno-Technicznym. Stwierdzono, że z tych pistoletów strzelano do Niemców w magazynie i na Błoniach. Nazajutrz po zamachu na „Cyganerię” zostaje aresztowany Abraham Leibowicz, gdy nie wiedząc o zasadzce, przyjdzie do kwatery przy ul. Skawińskiej. 27 grudnia gestapowcy wpadają do kryjówki Dolka Liebeskinda i Jehudy Tennenbauma przy ul. Żuławskiego 3. Bojowcy bronią się do końca, zdołają zabić dwóch napastników i zranić trzech innych.
Następuje „wsypa” po „wsypie”. W ręce gestapo wpadają magazyny, drukarnia oraz składy przechowywanej w prywatnych mieszkaniach broni. Żydowska Organizacja Bojowa w Krakowie przeżywa ostatnie tygodnie swego istnienia. Część bojowców przenosi się do Bochni, kilkunastu powraca do getta, gdzie budują podziemny bunkier. Pomimo to działalność ŻOB-u po aryjskiej stronie nie zostaje przerwana. Przywódca ruchu, Hesio Bauminger, zakonspirowany w kryjówce w dzielnicy Prądnik Biały, pisze manifesty, prowadzi nasłuch radiowy, planuje zorganizowanie na wiosnę oddziałów leśnych i przygotowuje akcje zbrojne na terenie miasta.
6 stycznia 1943 roku kilku bojowców dokonuje udanego napadu na prywatne mieszkanie szefa lotniska wojskowego, kapitana Hauptmana Kiefera. Wszystko odbywa się bez jednego wystrzału.
O godzinie 9.30 w mieszkaniu Kiefera przy ul. Warszawskiej 14 rozlega się dzwonek u drzwi.
— Kto tam? — Kiefer jest wściekły, że ktoś przerwał mu odpoczynek po całonocnej libacji.
— Elektrownia! — brzmi odpowiedź.
Przed drzwiami stoi dwóch mężczyzn w płaszczach i w butach z cholewami. Nie wyglądają na inkasentów z elektrowni, ale Kiefer nie zwraca na to uwagi, bo spieszy się właśnie do łazienki. Wydaje polecenie służącej, żeby przypilnowała inkasentów.
— Co to jest?!
Kiefer jest zdezorientowany i przerażony. Jeden z przybyszy wparował przed chwilą do łazienki i zrzucił go z sedesu. Po chwili Niemiec leży już na podłodze z wykręconymi do tyłu i związanymi drutem rękoma. Chce wołać o pomoc, ale drugi z mężczyzn pakuje mu do ust knebel. Do mieszkania wchodzi jeszcze czterech mężczyzn. Zabierają mundur i broń Kiefera.
W ostatnich dniach stycznia ŻOB przeprowadza kolejną i zarazem ostatnią akcję. Bojowcom udaje się wykoleić pociąg pospieszny pod Zabierzowem. Sabotażu dokonują przez rozkręcenie szyn. 19 lutego ginie na Grzegórzkach jeden z przywódców ruchu, Bernard Halbreich. Zdąży jeszcze rzucić granat. Dwa tygodnie później zostają aresztowani Gola Mirer, Szymszon Draenger i Henryk Sperber. W lutym zginie, otoczony przez gestapo w swojej kryjówce, Hesio Bauminger.
Ponad 60 członków ŻOB-u zostanie zamordowanych w obozie koncentracyjnym w Płaszowie lub w Auschwitz.
***
Tekst jest fragmentem książki “Polscy zamachowcy” Rafała Górskiego. Publikujemy go dzięki uprzejmości wydawnictwa LIBRON.
Zdjęcie w nagłówku: Kraków w okresie okupacji niemieckiej. Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Czytaj także: Nobel? Nie, dziękuję. Ale możecie mnie zabić
Czytaj także: Kazimierz na przedwojennych zdjęciach. “Ruch na ulicach panował niebywały”
–1 Komentarz–
[…] Polaków, których stamtąd wysiedlono przeniesiono na Stradom i Kazimierz, skąd równolegle przesiedlano do getta Żydów. [Czytaj więcej o krakowskiej Żydowskiej Organizacji Bojowej.] […]