Kraków w finale konkursu na Zieloną Stolicę Europy
Facebookowy profil konkursu poinformował, że Kraków znalazł się wśród finalistów, którzy powalczą o prawo chwalenia się tym laurem w 2023 roku. Oprócz niego w finale znalazły się Helsingborg, Sofia oraz Tallin.
Co ciekawe na stronie organizatora pojawiły się już pierwsze komentarze mieszkańców… Krakowa.
Niektóre pełne typowego krakowskiego dystansu:
Na tym etapie jury konkursu decyzje podejmuje w oparciu o prezentacje przygotowane przez miasta.
Kraków pierwotnie odmówił zaprezentowania opinii publicznej przygotowanej przez siebie w tegorocznym konkursie. Wcześniej zaprezentowano jedynie jej fragmenty. [Te znajdziecie tutaj: “Krakowianie kosztem wielu wyrzeczeń weszli na słuszną drogę rozwoju”.] Pełną aplikację pokazano dopiero dziś.
Można ją pobrać (PDF) ze strony urzędu.
Zapisano w niej m. in.: “Wszystkie aspekty poprawy jakości życia ostatnio uległy głębokim zmianom, wśród nich również transport. Sprawny transport to nowoczesne miasto. Wprowadzamy zmiany, ułatwiające poruszanie się po
mieście. (…) Stawiając czoła sprzeciwom, wprowadziliśmy jednocześnie ograniczenia dla samochodów. (…) Nowe linie tramwajowe i coraz bliższa perspektywa metra, to przyszłość zrównoważonego rozwoju.”
Dodano, że:
“Kraków dąży do stworzenia warunków gospodarowania środowiskiem, które spełnią wymogi zrównoważonego rozwoju, podniosą jakość życia mieszkańców, zwiększą atrakcyjność turystyczną, przy jednoczesnej ochronie
środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń.”
Co udokumentowano chwaląc się przykładem zielonego placu miejskiego, na który wybrano tzw. plac ani żywego Ducha.
W aplikacji możemy przeczytać także:
“Sukcesem Krakowa jest budowanie dobrych relacji miedzy miastem a mieszkańcami.”
Oraz:
“Krakowianie kosztem wyrzeczeń weszli na słuszną drogę rozwoju. Mimo niejednokrotnych prób zawrócenia ich z obranej ścieżki, zawsze wykazywali się uporem w dążeniu do celu. Dla Krakowa „Tommorow is green!”.”
Zwycięzca zostanie ogłoszony we wrześniu. Wręczenie nagrody poprzedzi ostatni etap konkursu, w którym – za stroną organizatora – “finaliści będą przekonywać międzynarodowe jury o swoim zaangażowaniu w zrównoważony rozwój miasta, zdolności stania się wzorem do naśladowania dla innych miast oraz ich strategii komunikowania i budowania relacji z mieszkańcami.”
Na to ostatnie czekam z wypiekami. xD