Kraków z lotu ptaka. Fascynujące zdjęcia z lat 90. XX wieku!
Odkąd pojawiły się drony, lotnicze zdjęcia miast zalewają internet. Trudniej jednak zobaczyć robione z powietrza fotografie, które pokazywałyby jak było dawniej. Nie ma w tym nic dziwnego. Dziś, by zrobić takie zdjęcie, wystarczy wyjść na łąkę. Kiedyś trzeba było wsiąść do samolotu. Tym ciekawsze są fotografie takie jak te, na których Lech Zielaskowski pokazywał Kraków lotu z ptaka.
Lech Zielaskowski to operator filmowy i fotoreporter, który w PRL specjalizował się w zdjęciach lotniczych. Fotografował między innymi uroczystości kościelne podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski w latach 1979–1987. Był także autorem zdjęć specjalnych (lotniczych) do filmów „Odwet” (1982) i „V.I.P.” (1991) oraz serialu „Ekstradycja 2” (1996–1997).
Między 1980 i 1990 rokiem przygotował serię zdjęć lotniczych Małopolski. Dziś te zdjęcia są dostępne dzięki Narodowemu Archiwum Cyfrowemu. Widać na nich między innymi Kraków z lotu ptaka. Zdjęcia, które pokazują jak Kraków z lotu ptaka wyglądał całkiem niedawno, fascynują.
Zobaczcie zresztą sami.
Kraków z lotu ptaka. Rynek Główny w 1990 roku
Najciekawsze są zdjęcia z 1990 roku. Na tych widać m. in. Rynek Główny, na którym podobnie jak dziś nie było zbyt wielu drzew. Ale inaczej niż dziś nie było też kawiarnianych ogródków. Rewolucja turystyczna dopiero miała przyjść, a Stare Miasto kusiło raczej sklepami niż knajpami.
Lechowi Zielaskowskiemu świetnie udało się pokazać też układ staromiejskich kamienic.
A na zdjęciach widać niekiedy nawet końcówkę skrzydła:
Kraków z lotu ptaka: Cyrk i stadiony
Świetne są też zdjęcia, które pokazują cyrk na Błoniach i to, co wówczas było wokół Błoń.
Na jednym widać Park Jordana, za którym – kiedy się przyjrzeć – da się dostrzec stary stadion Wisły.
A na drugim stary stadion Cracovii. Jeszcze z torem dla rowerów.
Wawel i Tyniec
Przeleciał też nad Wawelem. I zrobił zdjęcie, które pokazuje, jak wiele zmieniło się w tej części miasta od tamtego czasu. Nie ma jeszcze m. in. Mangghi i Centrum Kongresowego, a rondo jest inne.
Tyniec wyglądał wtedy tak:
Kraków z lotu ptaka: Zakrzówek
A kopalnia piasku, która wkrótce zmieni się w nowy park Zakrzówek z kąpieliskiem na 600 osób, jeszcze nie była nawet zalana.
Mogilany i Zakopane
Na fotkę załapały się też między innymi Mogilany, które dziś pełnią rolę coraz gęściej zabudowanej sypialni Krakowa. A wtedy wyglądały tak:
Rok wcześniej fotograf Lech Zielaskowski odwiedził Zakopane. W tym nie było jeszcze wtedy patodeweloperki, z którą kojarzone jest dziś. I wyglądało tak jak na tym zdjęciu:
Więcej ciekawych zdjęć archiwalnych znajdziesz m. in. tutaj: