Nowy Rok – nowe kasy fiskalne

autor

Kolejny raz mamy przyjemność przekazać wam newsa z Urzędu Skarbowego. Dlaczego przyjemność? Po pierwsze, coraz częściej w naszym magazynie pojawiać się będzie tematyka biznesowa – więcej będzie promocji lokalnej przedsiębiorczości, którą wspierać trzeba ze wszystkich sił. Po wtórego dlatego, że wciąż rzadko dochodzi w naszym kraju do sytuacji, w której instytucja państwowa ustawia się frontem do podatnika – wyciągając pomocną dłoń i organizując szkolenia ułatwiające zrozumienie tysięcy ustaw i przepisów generowanych w stolicy.

1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące kas rejestrujących. Naczelnicy Urzędów Skarbowych (Kraków-Krowodrza, Kraków-Prądnik, Kraków-Śródmieście, II US K-ów) zapraszają podatników ww. urzędów na szkolenia, które odbędą się:

w siedzibie Urzędu Skarbowego Krowoderskich Zuchów 2, w pokoju 406 (IV piętro) dnia 11.02.2015r. o godzinie 13:00 oraz dnia 17.02.2015r. o godzinie 13:00.

Szczegółowy opis szkolenia znajdziecie TUTAJ. Szkolenia są bezpłatne. Należy jednak pamiętać o poinformowaniu Urzędu o swojej obecności. Można to zrobić mailowo do 10 lutego, pisząc na adres: us1228@mp.mofnet.gov.pl.

Poniżej zamieszczamy obszerniejszy opis zmian dotyczących kas.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza informuje, że z dniem 1 stycznia 2015 roku zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544). Nowe regulacje zmieniły dotychczasowe zasady zwolnień o których mowa w tym rozporządzeniu i obligują kolejne grupy zawodowe do rejestrowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych za pomocą kasy – niezależnie od wielkości osiągniętego obrotu.

W myśl nowych przepisów obowiązek stosowania kas, bez względu na osiągane obroty, dotyczy podatników świadczących usługi m. in.:

• opieki medycznej świadczonej przez lekarzy czy lekarzy dentystów,
• prawnicze (z wyłączeniem czynności notarialnych),
• doradztwa podatkowego,
• fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne,
• gastronomiczne świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, oraz usługi kateringowe,
• napraw pojazdów samochodowych i motorowerów, wymiany opon i kół do pojazdów, dot. badań i przeglądów technicznych pojazdów;
oraz podatników dokonujących dostaw m.in.:
• perfum i wód toaletowych.

Wobec tych wszystkich podatników nie ma już zastosowania dotychczas obowiązujące zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. Sam fakt, że podmioty te wykonują określone w rozporządzeniu usługi, zobowiązuje je do posiadania kasy rejestrującej i ewidencjonowania na niej obrotu. Podmioty świadczące powyższe usługi mogą skorzystać z dwumiesięcznego okresu przejściowego na dostosowanie się do nowych przepisów. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami muszą rozpocząć ewidencjonowanie obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej z dniem 1 marca 2015 roku. Natomiast podatnicy, którzy rozpoczynają świadczenie ww. usług w 2015 roku, mają obowiązek instalacji kasy rejestrującej po upływie 2 miesięcy następujących po miesiącu, w którym rozpoczęli wykonywanie tych usług. W przypadku rozpoczęcia w 2015 r. dostaw perfum i wód toaletowych obowiązek ten powstaje od pierwszej takiej dostawy.

Pełny katalog dostaw i usług, które podlegają rejestracji na kasach rejestrujących znajduje się w §4 rozporządzenia.

Nowe regulacje nie obejmują już zwolnienia dla podatników świadczących usługi okazjonalnie dla niewielkiej liczby odbiorców. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami kasy rejestrującej nie musiał posiadać podatnik, którego liczba świadczonych rocznie usług udokumentowanych fakturami nie przekroczyła 50, a liczba odbiorców była mniejsza niż 20.

Przypomnieć należy, iż zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących są podatnicy, których obroty z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, nie przekraczają 20.000 zł. (limit ten nie dotyczy podmiotów wskazanych w §4, o czym mowa powyżej).

Rozporządzenie wprowadza jednak istotną zmianę w sposobie ustalania kwoty obrotów, która powoduje utratę tego zwolnienia. – od 2015 r. kwota ta nie obejmuje obrotu uzyskanego ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, a także sprzedaży nieruchomości. Transakcje takie będą jednak musiały być udokumentowane fakturą.

PIT internet skarbowy

Zdj. tytułowe: ru.wikipedia.org

 

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Nowy Rok – nowe kasy fiskalne"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
condicionado.wordpress.com
Gość

Com Curso de Decoração de Festas da Prime Cursos do Brasil , aluno irá conhecer os diversos estilos,
acessórios e muitas ideias de decoração.

wpDiscuz

Ostatnie w kategorii "Kraków Informacje"

filipiny blog filipiny ceny siquijor island
Idź na górę