Krakowski spleen: Brytyjscy naukowcy odkryli przyczynę krakowskiej depresji

autor

O szczęście łatwo nie jest, ale jest kilka rzeczy, które pozwalają poprawić zadowolenie z życia. A najlepsza wśród nich jest taka, o którą w Krakowie trudno. To… parki.

Tak przynajmniej twierdzą autorzy świeżutkich badań, które przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, a ich wyniki opublikowano na łamach „Environmental Science and Technology”. Ich autorzy skupili się na poszukiwaniach takich rzeczy, które pozwalają obniżyć poziom leków i depresji u przepracowanych i zestresowanych mieszczuchów. I do tego pozwalają obniżyć go na stałe.

Ludzie robią wiele rzeczy, żeby poczuć się szczęśliwszymi: starają się o awans, podwyżki, nawet biorą ślub. Jednak problem jest taki, że w okresie sześciu miesięcy do roku po takim wydarzeniu ich poziom zadowolenia z życia wraca do starego poziomu. Efekty nie są trwałe i to nie czyni nas szczęśliwymi w długim terminiemówił dr White dziennikarzom BBC i dodawał, że nawet wygrana w totka działa tylko przez chwilę.

Dlatego Brytyjczycy z Univeristy of Exeter postanowili sprawdzić coś jeszcze – to jak na nasze szczęście wpływa jakość naszego miasta, a dokładnie ilość i jakość parkowych przestrzeni. Skorzystali z Understanding Society Survey, w którym regularnie udział bierze 40 tys.! gospodarstw domowych, a odpowiada się w nim między innymi na pytania pozwalające określić poziom lęków oraz nastrojów depresyjnych.

Okazało się – cóż za zaskoczenie – że dostęp do terenów zielonych wyraźnie wpływał na poziom zadowolenia z życia oraz… zdrowie psychiczne. A do tego nie przez sześć miesięcy, jak jakiś tam awans lub wygrana w totka. – To co dało się zaobserwować to to, że wpływ utrzymywał się nawet po trzech latach – mówił White w BBC. Teraz badacze z Exeter postanowili iść dalej i chcą skontrolować wpływ zieleni na rozwody. Mówią, bardzo rozsądnie zresztą, że jak człowiek jest mniej zestresowany to podejmuje lepsze decyzje oraz lepiej się komunikuje, zatem i w związkach powinno mu się lepiej układać.

BBC informuje też, że władze publiczne w Wielkiej Brytanii, są bardzo zainteresowane wynikami tych badań ;).

Nasze też chyba powinny, bo to by tłumaczyło ten nasz krakowski (nomen omen) zielony dół. I obawiam się tylko, że lepiej nie będzie. Świadomość tego wpędza mnie w depresję i powoduje lęki, potwierdzając tym samym tezę brytyjskich naukowców, więc jadę się leczyć. Do Parku Jordana. Póki jeszcze nie zmieniono go w „Jordan Towers!”, a najbliższym parkiem nie są warszawskie Łazienki.

Komentarze

  1. W Krakowie jest wiele miejsc z zielenią jak na tak małe powierzchniowo miasto. Należy otworzyć przykościelne ogrody, ale nasi radni nie są na tyle dzielni by to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ostatnie w kategorii "Azory"

filipiny blog filipiny ceny siquijor island wypożyczalnia kamperów kraków
Idź na górę