Sklepy zero waste i less waste w Krakowie
Sklep zero waste w Krakowie? Sklep less waste w Krakowie? O wielu takich miejscach pisaliśmy w cyklu krakowski biznes. O kolejnych będziemy pisać. Poniżej zebraliśmy ciekawe sklepy tego rodzaju, które warto znać i do których można zajrzeć, by zaznajomić się z ideą zero waste.
Sklep LUZEM, w którym wszystko kupisz na wagę, żeby nie produkować śmieci
Przy ulicy Szuwarowej 4 na Ruczaju w Krakowie działa sklep LUZEM. Prowadzą go Elina i Jarek. Znajdziecie tam jedzenie wyłącznie na wagę, środki czystości z kanistrów i szampon w kostce.
Dostaniecie też zniżkę za własne opakowanie.
– Zaczęło się od minimalizmu. Zrozumiałam, że wokół mam za dużo rzeczy, co zabiera mi czas, siłę i energię. Jednocześnie znajomi w pracy też podnosili ten temat, dużo rozmawialiśmy o ekologii. Wzajemnie się motywowaliśmy, inspirowaliśmy do ograniczenia śmieci. Zaczęliśmy z mężem od prostej rzeczy, czyli zaprzestania kupowania wody w standardowych butelkach plastikowych – opowiadała nam Elina o tym, skąd właściciele wzięli pomysł i motywację na sklep zero waste w Krakowie.
ZAMIAST. Sklep less waste w Krakowie
Sklep less waste znajdziecie też w Bronowicach. A dokładnie przy ul. Bronowickiej, gdzie działa ZAMIAST. Znajdziecie tam m. in. kosmetyki w kostkach, sprzęt wielorazowego użytku (np. maszynki do golenia na żyletki), jedzenie na wagę i płyny do mycia naczyń, które są sprzedawane na litry.
A także pokaźną liczbę gadżetów, które pomagają mniej śmiecić.
Zniżka za własne opakowanie? Oczywiście.
– Ludzie, którzy tu przychodzą cieszą się po prostu tym, że mogą kupić coś do własnych opakowań i nie śmiecić – mówiła nam Kasia Bielawska ze sklepu Zamiast.
- Czytaj cały wywiad: Sklep z Bronowic uczy, jak nie śmiecić
Lumpeks? Drugi Sort
Warto zajrzeć. Tym bardziej, że zaraz obok można odwiedzić prawdopodobnie najbardziej znany krakowski lumpeks. A w każdym razie jedyny krakowski lumpeks, który znalazł się na okładce Vogue.
Sklep zdecydowanie wpisuje się w krakowskie less waste i zero waste.
Drugi Sort wyróżnia świadome podejście do ciuchów, a jego właścicielka Patrycja Dziewit mówiła nam: “Podejście do tego typu ubrań się zmienia także u starszych pań, które często są moimi klientkami, wbrew pozorom! Po tych czterech latach dorobiłam się miana punktu plotkarskiego na Bronowicach oraz punktu głaskania kota. Myślę, że brakuje tu tego typu miejsc.”
O tym, jak lumpeks z Krakowa trafiła na okładkę Vogue, przeczytacie TUTAJ.
Środki czystości? oŚrodek Czystości. Sklep zero waste w Krakowie.
oŚrodek Czystości prowadzi Joanna Próchniak, a znajdziecie go w Rynku Dębnickim pod numerem 10.
– Oczywiście! Niektóre są bardzo miłe. Wczoraj przyszła mama z półtoraroczną córeczką, która przyniosła butelkę na swoje mydełko w płynie. Wyciągnęła rączkę i uroczo powiedziała: “dolać”. To był trzeci taki raz, więc dziewczynka już zanotowała, że tak się robi. To piękne, gdy budujemy świadomość już u najmłodszych. Im więcej sklepów tego typu, tym większa będzie skala edukacji. – opowiadała nam.
I miała – oczywiście – rację.
Zabawki? Las zabawek!
LAS ZABAWEK znajdziecie na Dąbiu. A w nim drewniane zabawki, które skutecznie zastępują plastikowe szpeje, których wszędzie jest dziś zbyt dużo.
Sprzedaje je, a niekiedy także robi, Basia Stachura, która opowiadała nam tak:
“Idea jest prosta – Zabawka to nie „gotowiec” z trzema przyciskami i listą pięciu funkcji narzuconych przez producenta. Zabawka to PRETEKST DO ZABAWY, to jedynie przyczynek do eksperymentowania, odkrywania, tworzenia. To klucz, otwierający przestrzeń nieskończonej dziecięcej kreatywności. A jeśli tak jest – a jest (wiem, bo przepracowałam z dziećmi tysiące godzin) – to trzeba nam odstawić na bok, przeznaczone rzekomo dla dzieci plastikowe wynalazki. Urządzenia mówiące w siedmiu językach i uczące pierwiastkowania trzylatków.”
- Czytaj całą rozmowę: Magiczny sklep, w którym zabawka to PRETEKST DO ZABAWY, a nie „gotowiec” z trzema przyciskami i listą pięciu funkcji
Masz rzeczy do sprzedania? TURNUSY
Przy ulicy Smoleńsk znajduje się niezwykły komis. To Turnusy – unikatowe na mapie miasta miejsce, gdzie można wynająć regał, by sprzedawać swoje rzeczy i w ten sposób nadać im drugie życie.
– Jesteśmy komisem, który działa na zasadzie wynajmu regałów, na których można sprzedawać wszelkie używane rzeczy, jeśli są bezpieczne, legalne i się na nich zmieszczą. Najwięcej mamy ubrań, ale bywały też regały książkowe czy domowego sprzętu. Dzięki temu dajemy im szansę na drugie życie. Każdy z nas ma chyba jakieś niepotrzebne ”nadmiary” w domu, które komuś innemu wciąż mogą się przydać. Przy czym my nie ingerujemy w zawartość regałów, nie dokonujemy selekcji rzeczy, nie wyceniamy ich. – mówiła nam Anna Skuza-Ciupińska. Jedna z właścicielek Turnusów.
- Więcej o nich przeczytacie tutaj: Wyjątkowy komis! Wynajmiesz w nim regał, by sprzedać swoje stare rzeczy
Sklep less waste w Krakowie? Sklep zero waste w Krakowie? Podpowiedz
Lista jest niekompletna? Zapewne. Jeżeli znasz sklep, o który warto ją uzupełnić, to daj nam znać.
Najlepiej na: kontakt[at]krowoderska.pl.
***
Czytaj też o prawdziwych sycylijskich lodach w Bronowicach, które serwuje doktor po Akademii Muzycznej. O reprezentancie Polski, który powiedział, że w życiu trzeba robić to co się lubi i na Kazimierzu piecze świetne trdelniki. Wspaniałych lodach z Nowej Huty. Panu Piotrze z Wielopola, który od 34 lat prowadzi sklep metalowy i dopadła go turystyfikacja Krakowa. A także doskonałej piekarni rzemieślniczej Młyn, którą znajdziecie przy Stachiewicza.
O tym, że Najlepsze frytki w Nowej Hucie robią ludzie z zespołem Downa.
I atrakcjach, które w Krakowie polecają turyści oraz najlepszych burgerach w mieście.