W takich chwilach Kraków i krakowian kochamy podwójnie

autor

Wiecie już na kogo zagłosujecie w tegorocznym Budżecie Obywatelskim? Bo my wiemy.

W nasze serca, prawie jak strzała wypuszczona przez Amora, trafiła niczym nieskrępowana krakowska kreatywność. A dokładnie projekt BO.OM.167/15.

Za tym niewiele mówiącym ciągiem liter oraz cyfr skrywa się projekt pod nazwą „Rewitalizacja placu Wszystkich Świętych poprzez utworzenie terenów zielonych, placu zabaw oraz miejsc postojowych dla niepełnosprawnych i likwidację parkingu dla urzędników”. I chodzi w nim dokładnie o to. Autor projektu – jeżeli się znajdzie, prosimy o kontakt – postuluje, by połowę parkingu przed Magistratem przeznaczyć dla niepełnosprawnych, a drugą połowę na „utworzenie terenu zielonego”. Całość ma uzupełnić plac zabaw.

W uzasadnieniu czytamy:

Zrzut ekranu z 2015-04-08 17:55:23

To wszystko za jedyne 244 400 złotych. Niewiele więcej niż cena jednego miejsca parkingowego pod placem Inwalidów.

Zrzut ekranu z 2015-04-08 17:47:20

W takich chwilach Kraków i krakowian kochamy podwójnie. Jednocześnie pragniemy was ostrzec. Jeżeli nadal będziecie się zachowywać aż tak nieodpowiedzialnie, to władze miasta mogą uznać, że nie cenicie stylu sprawowania władzy, nie zasłużyliście sobie na nie i wybiorą sobie całkiem nowych mieszkańców.

Projekt już zdobył głosy całej redakcji. A wam jak się podoba?

TUTAJ możecie przeczytać wywiad z autorem tego projektu, Mateuszem Koniecznym.

Czytaj też „Krakus, co wyszedł z pudełka”.

Komentarze

 1. O ile całym sercem popieram likwidację parkingu, to utworzenie placu zabaw w tym miejscu to dziwny pomysł. Nie chodzi tylko o to, że obok jest pałac Wielopolskich. To miejsce bardziej na wystawę. W pobliżu jest wejście do Magistratu i pomnik J. Dietla. Może z Krowoderska.pl ktoś przyjdzie z dzieckiem, ale reszta mieszkańców raczej nie skorzysta, by wśród 3 zamkniętych ścian budynków bawić swoje pociechy.

  • Nieprawda. W pawilonie Wyspiańskiego jest likekonik – takie miejsce/klub dla rodziców z małymi dziećmi. Plac zabaw tam to rewelacyjny pomysł!

 2. Świetny pomysł! 😉
  Zwraca uwagę na pychę części radnych i urzędników, którzy niby wyprowadzają ruch ze ścisłego, historycznego centrum miasta, ale sami muszą w tym centrum dojeżdżać samochodami pod drzwi.
  „Szlachectwo zobowiązuje” – mawiają Francuzi. Warto by nasi „włodarze” zastanowili się nad tym przysłowiem.

 3. Moim zdaniem tego typu populizm kompromituje idę partycypacji społecznej.

  Lepiej energie społeczna zogniskować na bardziej palących problemach społecznych niż akcja odbierania parkingu paru osobom, które pracują dla miasta.

  No, ale podejrzewam, że moje zdanie będzie tu odosobnione i spotka się z atakiem.

  PS. Choć oczywiście władza sama się wystawiła, godząc się na takie warunki BO 2015. To też niedobrze świadczy o naiwności rządzących (demokracja to nie ochlokracja, i elity powinny o tym pamiętać).

  • „Kompromituje”?
   Moim zdaniem jest wręcz przeciwnie: popularyzuje. Jest kontrowersja, są emocje, jest zainteresowanie. I bardzo dobrze.
   Jaka była frekwencja w zeszłorocznym budżecie obywatelskim? Bardzo niska. Jakie mamy zainteresowanie wspólnym dobrem? Jaką wspólnotą, jakim społeczeństwem jesteśmy?
   Dlatego na takie pomysły, na oddolną inicjatywę, kreatywność należy chuchać i dmuchać. Ja patrzę na nie z wielką nadzieją.

   „Lepiej energie społeczna zogniskować na bardziej palących problemach społecznych”
   A kto ma rozstrzygać, które potrzeby są najbardziej palące? Urzędnicy? Kasta lepszych ludzi? Tak to bywało i bywa, tyle, że towarzyszy temu apatia społeczeństwa.
   I jak zmusić takiego Mateusza Koniecznego, żeby „zogniskował swoją energię na bardziej palących problemach społecznych”? Akurat tutaj dojrzał problem, tutaj wykazał inicjatywę, tutaj chciało mu się coś zrobić. Taki zrobił użytek ze swojej wolności. I bardzo dobrze. Komuna juz tu była i wciąż z niej się wygrzebujemy.

   Jaką metodą należy „ogniskować” energię społeczną? Rozporządzeniem prezydenta? Komunikatem w TVN? W Gazecie Wyborczej?
   Uważam, że lepiej zaufać obywatelom, ich kreatywności. Lepiej na tym wyjdziemy.

Dodaj komentarz

Ostatnie w kategorii "Jedynka"

filipiny blog filipiny ceny siquijor island
Idź na górę